Megérné ez a kisebb vállalkozás? Szőlészet.
2ha-on profi termelőként elérhetnél 20 tonna termést, de leírásod alapján amatőr vagy még!
20t szőlő = 13 600liter must, ha nem cseszed el akkor 13 600liter bor = 5 440 000Ft - áfa - költségek - adó = ???
Kiegészítés: régen volt szőlősünk, rekordunk 2400liter volt, eltudtunk adni 100 litert mielőtt ellopták a maradékot!
Télen még a tönköket is ellopták, gondolom fáztak a rejtett munkaerők, így a területet áron alul 68 000-ért eladtuk, jelenlegi tulaj parlagfüvet termel!
"2ha-on profi termelőként elérhetnél 20 tonna termést, de leírásod alapján amatőr vagy még!"
A fene egye meg azt a sok amatőr, béna bordeaux-i, burgundiai stb stb termelőt, akiknek hektáronként 30-50 mázsa jön le a szőlőiről 100 helyett. Látszik is az eredményy, hiszen csak sz.ros x tízezrekért mennek a középkategóriás palackjaik is.
Gyk.: ha valaki 2 Ha szőlővel akar a magyar borpiacra bekerülni, ott valami igen komolyat kell alkotni. Ennek pedig az egyik elengedhetetlen feltétele a gondosan tervezett és kivitelezett hozamkorlátozás. Nem lehet a mennyiségre menni. Fajtától függően tőkénként 0,5-1 nagyon max 1,5 kg terhelés. Ennél többet egy kitűnni vágyó 2 Ha-os kisbirtok nem engedhet meg magának. Persze a hektáronkénti hozamon sokat segít, ha nem 3-3,5 x 1 méter a térállás, hanem horribile dictu akár 1 x 1. Traktorral így nem lehet rallyzni a szőlőben, de talán ez 2 Ha-on nem is baj.
"A rügyterhelés mértéke számos tényezőtől függ. Többek között a környezeti feltételektől, a tápanyag-utánpótlástól, a tőkekondíciótól, a tőkeszámtól, a művelés- és metszésmódtól, a termelési céltól, de legfőképpen a fajtától. A termesztett fajta rügyeinek termékenységétől, még inkább a fürt átlagtömegétől. Hazai viszonyaink között az 1 m2-re jutó rügyterhelés (0) 4–20 rügy között változik. Ezt figyelembe véve 1 kg/m2 azaz 10 tonna/ha termés eléréséhez m2-ként kis fürtű fajtáknál (Szürkebarát, Rajnai rizling) 10–16 rügyet, míg nagyobb fürtűeknél (Rizlingszilváni, Zöld veltelini, Arany sárfehér) ennél kevesebbet, esetleg 4–6 rügyet kell meghagyni."
Amíg szegény öregapám élt 3000m2-en sosem volt 1100liternél több bor, ő rendesen metszette, metszés nélkül viszont a termés mennyisége megugrik! Hátulütője, hogy hamarabb hazavágja a szőlőt, néhány év után erős visszaesést eredményez, az olaszok direkt erre mennek sőt, öntöznek, a fajtaválasztást is eszerint végzik. A cukorfok visszaesik, a több lé miatt gyengébb bor lesz 6-8% szemben a megfelelően metszettel.
A 10t/ha az az érték, ami még elfogadható és eladható "jó" minőséget ad.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!