Egyéni vállalkozás indításakor mi a teendő ha még alkalmazotti jogviszonyban vagyok?
1. Jelenleg alkalmazott vagyok, ha felmondok akkor a munkaügyi központ felé nem kell jelentenem semmit? Egyszerűen csak nem leszek regisztrált munkanélküli?
2. Felmondás előtt/után kiváltom az ügyfélkapun vagy személyesen (KATA) a vállalkozói igazolványt?
3. Iparűzési adót mikor és hogyan kell fizetnem?
4. A havi fix 50.000-et adott hónap adott napjáig kell kifizetni?
Segítségetek előre is köszönöm.
1. Jelenleg alkalmazott vagyok, ha felmondok akkor a munkaügyi központ felé nem kell jelentenem semmit? - Amíg van 36 órát meghaladó jogviszonyod, addig nem vagy főállású egyéni vállalkozó, ha megszűnik, főállású leszel, nincs szó munkanélküliségről.
2. Felmondás előtt/után kiváltom az ügyfélkapun vagy személyesen (KATA) a vállalkozói igazolványt? - nem kell vállalkozói igazolvány, ügyfélkapun el lehet indítani a vállalkozást, kapsz adószámot, beadsz mindenféle szükséges bejelentkező nyomtatványt amit szükséges.
3. Iparűzési adót mikor és hogyan kell fizetnem?
Attól függ milyen adózást választatsz a bejelentkezéskor. Vagy az egyszerűsített adómegállapítást, vagy a normált (azon belül is van több lehetőség)
4. A havi fix 50.000-et adott hónap adott napjáig kell kifizetni? Igen, tárgyhónapot követő hó 12-ig.
"2. Felmondás előtt/után kiváltom az ügyfélkapun vagy személyesen (KATA) a vállalkozói igazolványt? "
Mindenképpen felmondás után javaslom, ugyanis megvan pillanatok alatt (1 nap). Arra is figyelj, hogy ha pl. július 20-án váltod ki az egyéni vállalkozóit, akkor is a TELJES HÓNAPRA kell fizetni a KATA-t, azaz aug. 12-ig az 50 ezer ft-ot.
Azt javaslom, az első alkalommal, az egyéni vállalkozói kiváltásakor mindenképpen menj be az okmányirodába (később jól jön az ügyfélkapu)- ugyanis nagyon sok mindenben tudnak segíteni, amit esetleg nem tudsz induláskor: ÁFA mentes vagy ÁFA körös, TEÁOR számok, milyen tevékenységeket akarsz felvenni, melyik milyen végzettséghez kötött? stb.
Nem tudom, voltál-e már könyvelőnél, de azért kezdéskor, egy alkalommal mindenképpen érdemes lenne megbeszélni vele a dolgokat - nem biztos, hogy a KATA a legkedvezőbb adózás Neked, az iparűzésit is át tudjátok rágni, milyen alá jelentkezz be, mikor van a befizetés, stb.
3-as, Te könyvelő vagy?
Mert én meg KATA-s és azon ritka "fajta", aki rendszeresen leírja itt az embereknek, hogy legalább egy évben egyszer (bevalláskor), de jó, ha év közben is tud könyvelőhöz fordulni. én szoktam írni, hogy X időnként adok Y összeget a könyvelőnek, ezért cserébe néha telefonos segítséget kérek :-)
Tudom :-) Már láttam többször :-) - illetve olvastam ezt a mondatodat: Ja, de a Kata-snak nem kell könyvelő :D
Nos, kérlek, hogy mások is lássák, milyen "piszok sokba" kerül a könyvelő nekem, mint KATA-snak, most kivételesen leírom az összeget is: félévente adok neki 5 ezer ft-ot, ezért cserébe max, ha 3x telefonálok - de tudom, hogy akármikor fordulhatnék hozzá - és tényleg úgy van, ahogy írod, hogy rendben vannak a dolgaim :-) Nekem ez fontos.
Év végi adóbevalláskor pedig kb. 1 óra alatt (se) beviszi a gépbe a számláimat és megcsinálja a bevallást - ezért adok 10.000 ft-ot. Amíg nem voltam KATA-s Ő is nagyon rendes volt velem (kezdő vállalkozóként volt, hogy nem tudtam fizetni, csak 1 hónap csúszással) - így én sem sajnálom Tőle :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!