Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Hogy oldanátok meg ezt a...

Hogy oldanátok meg ezt a válságot?

Figyelt kérdés

Van egy vállalkozásunk, amit 3-an viszünk két rásalapítóval és jómagammal. Ez egy IT szolgáltatás vállalatok számára.


Annak idején kb 2 évvel ezelőtt egy barátommal kezdtük el fejleszteni a terméket. Másfél évig együtt dolgoztunk vele suli mellett.

Közben sokszor átgondoltuk a terméket és átterveztünk mindent. A saját energiánkat és pénzünket is beleőltük. Aztán ő elment...

Úgy hogy nem is mondta, hogy jelentkezett egy állásra ahová felvették és lelépett és azt sem mondta pá. (Bár az igaz, hogy voltak jelei,

mert az utóbbi időben nem is érdekelte nagyon a dolog és amit ketten tervezünk.)


Nagyon elkeseredtem, mert az én ötletem volt, hogy kezdjünk egy saját dolgot és dolgozzunk együtt. Majd ott hagyott és kb le se sz@rta, hogy mi lesz.


Nem adtam fel, mert hittem az ötletben és közben találtam két másik embert. Ők most a társalapítóim. Velük alapítottam a céget.

Ők szerepelnek az impresszumban és fél év kemény munka után a cégben már 8 másik ember is dolgozik és rengeteg nagyvállalati ügyfelünk is van.

Az egyik társalapítónak köszönhetően, akinek voltak kapcsolatai.


Most, hogy a cég már sikeres és nyereséges a régi barátom, aki lelépett részesedést követel. Az alapító társaim és az ügyvédünk azt

mondja, hogy nincs jogalapja részesedést követelni és semmilyen jogi dokumentum nincs arról, hogy az ő munkája is benne lenne.

(Teszem hozzá, hogy valóban, amit ketten kezdtünk el fejleszteni azt már százszor újra gondoltuk és átterveztük. Tehát ez a termék már nem is az a termék, ami akkor volt.)


"Együtt eveztetek egy csónakban és ő kiugrott és beszállt egy másikba." Kb így reagálta le az egyik alapítótársam.


Megmodnom őszintén, hogy dühös vagyok és bosszúból nem is adnék neki semmit, de a lelkiismeretem azt mondatja velem, hogy mégis járna neki valami.


Ti mit gondoltok?

(Egy gyerekkori hibám, hogy állandóan a külvilág véleménye érdekel és annak akarok megfelelni.)



2016. jún. 26. 17:37
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

nem jár neki semmi.


A, a termék már nem az, amit vele fejlesztettél

B, otthagyta szó nélkül

C, nincs semmien írásos forma, hogy tartoznál neki

2016. jún. 26. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 xswerdy ***** válasza:

Az alapításkor azért bevittél a cégbe egy szellemi terméket (ami ugyan lehet, hogy akkor még nem volt piacképes termék), ami kettőtök alkotása volt. Hogy papír nincs a munkájáról, az kissé megnehezíti a bizonyítást az ő részéről, de azért letagadni csak nem korrekt. És ha mégis sikerülne bizonyítani (egykori közös haverjaitok is tanuskodhatnak, hogy állandóan ezen dolgoztatok ketten...), akkor kellemetlen helyzetbe kerülnél.


Szóval én inkább azt mondanám, hogy amikor otthagyott, akkor ráutaló magatartással neked ajándékozta a részét a szellemi termékben. Ezt pedig te saját nevedben bevihetted egy vállalkozásba.


Hogy a ténylegesen piacra dobott termék tök más, az csak az arányok tekintetében releváns. Ha a közös munka még csak egyfajta prototipusnak tekinthető, valami akkor is járna neki.

2016. jún. 30. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Kedves xswerdy!


Igazad lehet, DE: Mi a helyzet abban az esetben, ha én határozottan eltudom különíteni az ő és az én szellemi "termékrészemet" és bizonyítani tudom, hogy az ő része nem került bele, vagy nem abban a formában?

2016. júl. 1. 16:01
 4/5 xswerdy ***** válasza:

Hát ez nehéz kérdés, ezen elvitatkozhattok a bíróságon is egy darabig. Attól, hogy esetleg neki egyetlen kódsora sincs már abban a verzióban, ami piacképes termék lett, attól lehet része a szellemi termékben. Amit írsz, hogy "nem olyan formában" az gondolom, ilyesmire utal. A leírtak alapján mondhatod, hogy elenyésző az ő része, mondjuk 5%, de a nullát nehezen tartom védhetőnek. De lehet, hogy jogos, nem ismerem a terméket, nem tudom, milyen állapotban volt, amikor otthagyott, stb.


Ezért hivatkoznék én inkább arra, hogy amikor kiszállt, akkor "ráutaló magatartással" rád ruházta az ő addig belefeccölt munkája gyümölcsét.


Szerződést ugye lehet kötni írásban, szóban, és ráutaló magatartással. Amikor elkezdtétek, akkor talán szóban megállapodtatok, hogy ki mit csinál, és ha lesz haszon, akkor annak mi a sorsa. Amikor kiszállt, akkor nyilván változott a helyzet, amit valahogy jogilag rendezni kellett volna. Az az életszerű, hogy ha neki bármi követelése lett volna, akkor kérte volna, hogy írásban rögzítsétek, hogy pl. Te fejleszted tovább, a jelen állapot 10%-os készültség a piacképeshez képest, ha lesz belőle valami, akkor neki jár 5%.


De nem így volt. Az akkori kiszállása/eltűnése arra utal, hogy úgy hagyta rád, hogy nincs követelése, gyakorlatilag ajándékként. Az ajándék visszakövetelésének van néhány lehetséges esete, de az, hogy időközben kiderült, hogy az ajándék értékesebb, mint akkor gondolta, az nem indok.

2016. júl. 1. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Hát köszönöm szépen.


Vasárnap lesz majd egy közös ebéd és akkor megbeszéljük, hogy legyen a dolog lerendezve, ha nem jutunk dűlőre, akkor jó magyarokhoz híven megkeserítjük egymás életét, de én bízom a békés elrendezésben. Felőlem kaphat valamit, amit az alapító társakkal megvitatunk.


Amúgy te joghallgató vagy, vagy már képzett jogász? Csak mert nagyon szakszerű voltál. :)

2016. júl. 1. 22:27

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!