Mi a véleményetek a Fiatalok vállalkozóvá válásának a támogatásáról, vett már valaki részt benne vagy ismerőse?
1-2 éve már foglalkoztat a dolog, hogy belekezdek egy vállalkozásba. Viszont nem nagyon értek hozzá. Nem tudom, hogy érdemes lenne-e pályázni ilyesmire.
Észak Magyarországon élek Boros Megyében.
Hol érdemes ilyennek utánajárni?
Ezt a közleményt olvastam: [link]
Összességében azoknak javasolt ez, akik enélkül is elindítanák a vállalkozást és nem ettől tennék függővé a működésüket.
Majd jövőre lesz kiírva újra. Jelenleg azok adhatnak be pályázatot A komponensben, akik a képzést fogják bonyolítani. Tavaly indult végre nagy nehezen egy év csúszással először ez a program.
Hát... Kérdés, hogy mit mire szeretnél pályázni és milyen lehetőségeid vannak?
Én elkészítettem erre egy komplett pályázati anyagot, amit a "várakozási időben" előzetesen egy üzleti terv versenyen 80%-osra lett értékelve más szervezetnél, de végül nem lett beadva, mert már a komolytalanság szintjével volt egyenlő a dolog, ami meg lett a vége az még rosszabb.
Kíváncsian várom jövőre a B komponensbe és egyáltalán az A komponens nyerteseibe mi változik majd és menyire lesz összeszedettebb a dolog. Kell e megint közbeszereztetni, stb.
Ha Te mint pályázó úgy állsz hozzá, hogy elég a 10%-os önrész, akkor ne reménykedj, mert csak 25% volt pl. előlegként lehívható, a többi utófinanszírozásos volt. Vagyis előbb Neked kellett valamiből kifizetni a számlákat, majd azt utána ha bemutattad visszakaptad.
Ha 3 millióra pályáztál, akkor 1, ha 6-ra (társas vállalkozásban )akkor közel 2 milliónak nem ártott azért zsebben lenni a pályázat előtt.
Ennek a felhasználása is mint minden pályázatban nem szabad felhasználású, hanem százalékos megoszlású. A támogatás minimum 30 max 50%-át bérre kellett fordítanod. 5% volt a képzési költségre és kb ennyi a cégalapítási költségekre, könyvelésre, stb. A többi maradt az eszközök beszerzésére, amiben szintén sok a korlátozás.
A fenntartási időszakban arra már nem emlékszem, hogy kizárólagos volt-e vállalkozás főállásban történő üzemeltetése 3 évig a személyes közreműködéssel, vagy lehetett mellette más állásod is.. Ez pl. a munkaügyisnél így van, hogy 2 évig nem csinálhatsz semmi mást, ha közben mégsem jól mérted fel a dolgot, akkor buktál, vele együtt adott esetben a fedezeted is, amit legalább ez a Támop 2.3.6.B nem kér. Viszont Munkaügyissel elindítani a vállalkozást és az első 3 hónapban ezt beadni, már jó kombó lehet a stabil működéshez.
Sokan számoltak be- ha itt visszakeresel -arról, hogy a vállalkozói kompetencia teszten átmentek, majd elkészítették az üzleti tervet közösen a mentorral , aztán végül nem kaptak támogatást, vagy csak töredékét, különböző okokra hivatkozva.
Az meg megint egy kis technikát igényelt, hogy amikor írod a üzleti tervet, akkor nem lehetsz vállalkozó, de amikor beadod, akkor már annak kellett lenned, de 3 hónapnál nem működhettél régebb óta. Tehát a cégalapítást, egyéni vállalkozóit, stb. utólag tudtad csak visszaigényelni, ha egyáltalán volt még forrás rá. Többek között ezért is kellett, hogy rendelkezésre álljon valamennyi a zsebben a kötelező 10%-on felül.
Ami egy munkaügyissel kombinálva amúgy is kell, csak hát hány munkanélküli van, akinek van 500.000-1 milliója erre, ezen felül pedig vagy az ingatlanát, vagy még egy pár milliós bankbetétet felmutat ehhez fedezetnek. Bár én azt mondom, hogyha pl. ezt egy külföldről hazatérő munkavállaló játssza meg, akkor nem túl bonyolult a dolog.
Nagyon szépen köszönöm a részletes választ!
Másodállásban szeretnék fémforgácsolással, esztergálással marógéppel dolgozni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!