Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Belefogni a mezőgazdaságba!...

Belefogni a mezőgazdaságba! Szerinted megéri?

Figyelt kérdés

Van némi megtakarításom. Arra gondoltam, hogy felszámolom a BP-i életem, vidékre költözöm és mezőgazdasággal fogok foglalkozni.

Szerintetek (anyagilag) megérné? Mennyi kezdő tőkére lenne szükség? Mennyi földre lenne szükség ahhoz, hogy egy korrekt jövedelmet kitermeljen?


Akinek van személyes tapasztalata az leírhatná, hogy mekkora területen gazdálkodik. Milyen és mennyi munkagépe van és mennyi azok értéke. Valamint mekkora jövedelme van.


2013. máj. 14. 20:19
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
95%
Sajnos ez nem ilyen egyszerű, azért ahhoz érteni is kell. Ha traktort csak a 2004-es pesti gazdatüntetésen láttál, az még kevés.
2013. máj. 14. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
48%
Ha nulla tudásod van akkor annyi pénz kell amiből meg tudsz lenni 2-3 évig, úgy hogy évente néhány milkát bele kell fektetned a földbe.
2013. máj. 14. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
36%

Megéri anyagilag, ha értesz hozzá.

Elvileg olyan 5 hektárból már meg tudsz élni, de azt kemény munka megművelni. Munkagépeket venni nem érdemes szerintem, egy normális traktor több millió forint, bérelni meg 100 ezer alatt tudsz. Mindenesetre kell pár milla megtakarítás, és minimum két év megélhetésre kell tartalék, mert ha rosszabb évet zársz és nincs termés, akkor is meg kell élni valamiből.


Igazából először inkább csak vállalj munkát a mezőgazdaságban, hogy lásd, mivel jár, és tanulj. Utána annak ismeretében el tudod dönteni, hogy érdemes-e belevágnod. Én tuti nem tenném, egyrészt mert túl bizonytalan, másrészt mert túl sok munka, Budapesten sokkal kevesebb munkával sokkal jobban élek.

2013. máj. 14. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%

Ne fogj bele!


Nincs szakértelmed!

Nincs pénzed! Hiába hiszed azt, hogy van!

Nincs földed!


Előző azt mondja 5 hektárból már meglehet élni:) Na persze:)

Ha bérelsz 5 hektárt és azt bérmunkában megművelteted akkor abból nem "korrekt jövedelem" lesz hanem tetemes mínusz! Még akkor is ha azt nem vesszük számításba, hogy nem értesz hozzá.

Ha van saját 5 hektárod és saját gépeid, valamint szakértelmed akkor abból már lehet haszon, de megélhetés még mindig nem!

Egyébként mi az, hogy tudsz gépet bérelni 100 ezer alatt? Az hogy van? Naponta 100? Vagy, hogy?:)


Én mezőgazdasággal foglalkozom.


211 hektár jó minőségű termő földem van.


Munkagépeim nagy vonalakban:

Zárójelben a használt!!! értékük.


Traktorok

2008-as John Deere 8430 (kb. 40 millió)

2011-es John Deere 7230R (kb. 35 millió)

2010-es John Deere 6330 Premium (kb. 20 millió)

2012-es John Deere 6210R (kb. 30 millió)

2007-es John Deere 5820 (kb. 12 millió)

- John Deere 533 homlokrakodóval


Kombájnok

2006-os Claas Lexion 580 (kb. 35 millió)

2003-as Claas Mega 360 (kb. 25 millió)


A hozzájuk kapcsolódó munkagépek pedig további minimum 100 millió forint érték. Mondjuk egy John Deere 740-es permetező olyan 8 millió, egy Claas Quadrant 3400 bálázó olyan 10 körül, egy Horsch Pronto vetőgép 10 milliótól, egy normális méretű Lemken vagy Kverneland váltvaforgató eke minimum 5 millió. Ááá elég se a 100 millió, és ezek mind használt árak!


És én nem számítok "nagy gazdának", csak olyan közepesnek! Azt viszont elmondhatom, hogy korrekt jövedelemre tudok szert tenni ennyi géppel és ennyi földdel!

Csakhát ehhez nem pár millió van befektetve:)

És akkor még nem beszéltünk a tetemes forgó tőkéről! Mert ide aztán néha csak úgy locsolni kell be a pénzt! A gépek kicsit többet esznek mint egy Suzuki:), vetőmag, műtrágya, stb, stb, stb. A gépek szervize, karbantartása se olcsó. Én most vettem gumit a 8430-as JD-re majdnem 2 millióért. Az Axiál vagy az IKR 12 ezer forintos óradíjért bütykölgeti a gépeket.


Szóval nem úgy megy ez...


Persze ellehet bohóckodni az öreg MTZ-vel 10 hektáron, de abból nem lesz fényes jövedelem. Annyi pénzt sokkal könnyebben is meglehet keresni manapság!

2013. máj. 14. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim válasza:
39%

Mezőgazdaságban és Állattartásban van mindig pénz!

Az előző szépen leírta, viszont kicsit kamuzik.

Egy gazda sem akar konkurenciát, ez az első amit meg kell tanulnod.

Senki nem fogja mondani, hogy fektess be mert sok pénzed lesz.

Van pár olyan ismerősöm, aki ezzel foglalkozik, persze nem olyan nagyüzemben mint a fentebbi úr.

Viszont ők is elég sok pénzt keresnek, pedig nem kell nagyra gondolni, kis paprika föld, vagy burgonya stb.

Igaz kockázatos, de manapság mi nem ?

Ha van egy nagyobb összeges rá, akkor már el lehet kezdeni.

Vagy vásárolsz, vagy bérelsz földet.

Vegyszerezést meg egy csomó dolgot megtudsz oldani Feketén!

Persze nem legális, de szerinted hány gazda törődik ezzel ?

Egymás közt üzletelnek.

Csak egy példa, hivatalosan mondjuk egy vegyszerezés 100 000 ft, na Sanyi feketén mikor ráér megcsinálja egy 30 ezerért meg két sörért.

Ez, csak egy példa volt, hátha világos lesz mire gondolok.

2013. máj. 15. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
44%

210 hektárra minek 6 traktor, meg 2 kombájn? 1 kisebb, meg 2 160 ló feletti traktor, meg egy kombájn bőven elég lenne... Nehéz eldönteni, hogy kamu-e a válasz?


Ettől függetlenül tök igaz, amit ír. Mezőgazdaságból, szántőföldi termesztésből olyan 50 hektártól lehet megélni, ha jó a föld. Sokan felhördülnek, hogy 100 ha az ökölszabály, ami eltart egy családot, de legyünk engedékenyek. Ha mind az 50 Ha tud 110 mázsás kukorica átlagot, akkor akár meg is élhetsz belőle. Mármint "jól". ;)


Na most 1 hektár olyan föld, ami adja a 110 mázsás átlagot alaphangon 2 milla. Tehát csak a föld 100 millió, ha lenne eladó, de nincs. A gépeket, kis jóindulattal megúszhatod 30 millióból. De akkor még a szakértelemről nem beszéltünk, ami elengedhetetlen, és egy tanfolyamon nem is nagyon lehet megtanulni. Meg van még vagy 100 buktató, ami elsősorban ember függő.


Kevesebb földből, sőt egészen kevés földből is meg lehet élni, csak ott már több, kevésbé gépesített, és sokkal több szakértelmet igénylő munka van.


Ha mondjuk elköltöznél Szeged mellé, Bordány, Öttömös, Mórahalom környékére, és tudnál venni egy tanyát 1.5-2 hektár földdel, és még be tudnál fektetni 5-10 milliót, és eltekintünk a szakértelem hiányától, akkor igen, szépen meg tudnál élni.

2013. máj. 15. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
100%

"210 hektárra minek 6 traktor, meg 2 kombájn?"


211 hektár saját, plusz van mellé még bérmunka. Meg minimális méretű bérelt föld. Az is csak azért, hogy egybefüggő parcelláim legyenek.

Egyébként 5 az a 6:) Az 5820-as meg szinte csak rakodógépként funkciónál nem traktorként. Vehettem volna helyette egy Manitout is és akkor csak 4 traktorom lenne:)

Nem hogy sok a gép, hanem még kevés is. Jövőre tervezek venni még egy traktort, talán még egy 7230R-t.


"Viszont ők is elég sok pénzt keresnek, pedig nem kell nagyra gondolni, kis paprika föld, vagy burgonya stb."


Szerintem kérdező a paprikázásba úgy belebukna az első évben mint az a nagy könyvekben megvan írva.

Ezt nem rosszindulatból mondom, hanem azért mert a paprika nagyon kényes növény. Ráadásul nagyon sok munka is van vele.


Először is, hogy legyen értelme a dolognak érdemes már a palántát is az embernek saját magának nevelnie. Amiket árulnak palánták azokat általában tőzegben ez által kálium hiányos lesz. Ekkor még nem lehet észre venni a különbséget rajta egy egészséges palántával szemben csak akkor mikor már ideje lenne neki termőre fordulnia. Csak akkor már késő. Na szóval a paprika magot kikell csiráztatni. Aztán átkell ültetni tápkockába. Ilyenkor a legapróbb sérülés is a palánta vesztét okozza. Meleg, megfelelő páratartalom, öntözés szükséges neki. Ha nem öntözi eleget az ember akkor könnyen kiszárad, ha túl öntözi akkor kidől a palánta, stb, stb.

Aztán a palánta kiültetése előtt megfelelően előkel készíteni a talajt neki. Ehhez pedig gépesíteni kell. Ha nem jó talajt készített neki az ember akkor meg ette az egészet a fene. Jó vízelvezető, porhanyós talaj kell neki vagy különben felrohad. A kötött talaj sem jó. Semmi sem jó. Aztán ha az ember nem trágyázza akkor nem nagyon lesz belőle semmi. Ha túl trágyázza akkor eldobja a termését. Sokat kell öntözni, de nem túl sokat mert képes még a levele is megrohadni. Szóval nem egyszerű.

Nem úgy megy ez sem, hogy elültetem a palántát aztán x idő múlva leszedem a termést és szebrevágom a pénzt érte:)

2013. máj. 15. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
100%

A 4. válaszoló elég konkrétan leírta a dolgokat. Én annyit hozzátennék hogy egy jól jövedelmező "gazdasághoz" nagyon sok idő. Mi már a harmadik generációban művelünk földet.


Úgy 10 éve átálltunk a nem takarmány rendszerű művelésre, tehát zöldséget,főleg áruházláncoknak. Nagyon sokáig egy magyar áruházlánc partnerei voltunk, illetve nagyobb kereskedőknek termeltünk-adtunk el zöldséget. Pofátlanság-pofátlan árak nagyjából ez jellemezte az egészet.


Egy nagyobb befektetés/töke-injekció után határon túlra vittük az ötletet és egy cég kizárólagos termelői lettünk. Gyakorlatilag itthon semmilyen formában nem értékesítünk.


A gépesített flotta elengedhetetlen, nekünk a gépek átlag életkora 4-5 év,karbantartás*üzemanyag*szerviz nem 2 forint. Erre szakképzett személyzet..stb. Egy korszerű gazdaságban már nem létezik a "Józsi bácsi MTZ-je"


Vannak időszakok amikor gépek kevésbé kihasználtak, ilyenkor bérbe adjuk őket olyan gazdáknak akik nem engedhetik meg maguknak a korszerű gépeket. Egyfajta lízing rendszer. Mi adjuk a gépet és a személyzetet.Ők pedig különböző konstrukciókban fizetik.


Idén hosszú távú bérletre lízingeltünk 3 vonatót hűtőpóttal együtt, és ezzel szállítjuk folyamatosan a megtermelt-előkészített és csomagolt zöldségeket.

2013. máj. 16. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

Kedves 4-es válaszoló!


Megfogalmazódott bennem egy újabb kérdés!

Örülnék ha válaszolnál rá!

Szerinted mi az vagy mik azok a dolgok amin mezőgazdasági vállalkozások elszoktak bukni vagy sok pénzt veszítenek?


Persze mások válaszait is szívesen fogadom!

2013. máj. 18. 18:55
 10/17 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon jó kérdés!


Tudnék is említeni pár dolgot!


Nagyon sok vállalkozás bukik komoly összegeket a helytelen eszközkezelésen.

Én azt vettem észre, hogy sok gazdálkodó szinte betegesen ragaszkodik a gépeihez, eszközeihez. Korszerűsít egy gépet a régit pedig ahelyett, hogy értékesítené megtartja mondván "jó lesz az még valamire". Vagy pedig csak horror áron lenne hajlandó megválni tőlük. Aztán ezek a gépet általában még egy évtized múlva is ott fognak állni elértéktelenedd, lepusztult állapotban.

Itt egy kép: [link]

Az ezen látható gépek is egy korszerűsítési folyamat után kerültek oda ahova. Akkor még értékes, használható gépek voltak. Ma már csak ócskavas értékük van (kivéve talán a 250-es Rábának, bár annak se sokkal több az értéke). Ezeket is akkor mikor üzemen kívül helyezték őket a gazdaságban elkellet volna adni a francba. Nincs semmi értelme ennek a "jó lesz még valamire" alapú gyűjtögetésnek. Számomra kicsit érthetetlen magatartás ez, pedig sajnos elég általános. Rengeteg gazdaságban látni régi gépeket állni folyamatosan csökkenő értékkel és folyamatosan lepusztuló állapotban. Aztán persze sír a gazda, hogy nincs pénze új traktorra. Hát persze, de ha időben eladta volna a sok lomot a telep végében akkor már talán lenne. Én sose voltam ilyen. Amire nem volt szükségem azt eladtam és az árát beforgattam a gazdaságba.


A másik dolog ennek az ellenkezője. Gépvásárlással túl vállalják magukat a gazdák. Általában ugye különböző hitel és lízing konstrukciókkal aztán belebuknak ezeknek a vonzataiba. Általában az a probléma, hogy a művelésük alatt lévő területhez képes túl nagy traktort vesznek. Pl egy új áron 80 milliós traktornak az ára csak akkor térül meg ha folyamatosan tud rá az ember munkát biztosítani. Ha az év nagy részét a gépszínben töltik akkor az bukó lesz. A géppark modernizálása nagyon jó dolog. Én az utóbbi években ezzel spóroltam a legtöbbet. Csökkent a fajlagos fogyasztás és a gépek üzemeltetési költsége is. Viszont ez csak akkor működik, hogyha folyamatos munka van a gépekre.


Egy másik nagyon fontos dolog ahol rengeteg pénz szokott elúszni az, hogy sok gazda nem keresi meg a megfelelő piacot a terményeinek. Sokan szinte szószerint az első szembejövőnek eladja a terményét ahelyett, hogy megkeresné azt a helyet ahol a legjobb áron tudná értékesíteni azt. Sokszor eladják felvásárolnak akik aztán majd tetemes haszonnal értékesítik a végfelhasználóknak. Na most ezeket a felvásárlókat kellene kihagyni a láncból. Csakhát ugye ez rengetek energia és utána járás míg az ember megtalálja a megfelelő piacokat a terményének.


Sokszor az a probléma, hogy a gazdák nehezen váltanak. Például már évek óta nagyon alacsony a burgonya ára. Szinte már csak önköltségi áron tudják a gazdák értékesíteni. Ilyen esetben három választás van. Nem csinálsz semmit sem másként és vegetálsz tovább. Csökkented az előállítás költségeit. Vagy profilt váltasz. Sokan megragadnak az első választási lehetőségnél és nem csinálnak semmit. Tudom nem egyszerű váltani. Pláne mondjuk a fenti burgonya termesztő példánál, hiszen ahhoz elég speciális és drága géppark kell. Viszont akkor is alkalmazkodni kell a piachoz valahogy.


...

stb.

...


Sok dolog van ahol pénzt lehet megtakarítani. Ezekre mind-mind oda is kell figyelni. Elég kicsi az árrés és aki sikeres akar lenni a mezőgazdaságban annak megkell fognia minden pénzt. Én azt látom, hogy sok gazdaság több sebből vérzik. Vegetálnak vagy már egyenesen veszteségesek is közben pedig egy kicsit ésszerűbb vezetéssel sikeressé tehetők lennének.

2013. máj. 18. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!