Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Hogy működik? /mi kell ahhoz,...

Norsolya kérdése:

Hogy működik? /mi kell ahhoz, hogy az ember dolgozhasson?

Figyelt kérdés

Szóval: van az az eset, hogy a haver megér, hogy dobjak össze egy grafikai tervet, mert kéne egy kulturáltabb illusztrátor nekik, akiben van valami plusz is, hogy valami változás legyen az eddigieken...adnak érte nekem xezer pénzt (x egy barátilag kicsi, jelképes szám..) ; Meg is csináltam; elküldtem nekik a fájlokat, megmutogattam, jó lesz-e?, persze, megnézik, köszi, itt a pénz, pont..


Ez ugye kb. a legelőször elforduló eset mindenkinél, aki valaha pénzt kapott azért, hogy megcsináljon valamit.

Ettől az esettől továbbmenve, és hangsúlyozva, hogy egyáltalán nem célom a hobbiból szerzett tudásomra alapozva létrehozni az Összegányoló Rt-t, mint újabb, sokadik olyan vállalatot, akiktől óvva int mindenkit mindenki a szakmában; ám felmerült bennem a kérdés, hogy amennyiben megkeres valaki (ismerős ismerőse alapon), hogy megcsinálnék-e neki egy illusztrátori tervet, és én is úgy ítélem meg, hogy amit akar, azt teljes bizonyossággal meg tudom valósítani, és némi pénzt ad érte, nos: erre a tranzakcióra van valami megoldás, vagy ezt így én(=se vállalkozó nem vagyok, sem alkalmazásban nem állok olyan helyen), csak a 'borítékból-zsebbe' rendszerrel tudom megoldani? 7-es adószám, ilyesmik? Gyakorlati válaszokat várok! :)


2013. febr. 11. 12:38
 1/5 anonim ***** válasza:
megbízási szerződés
2013. febr. 11. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Jó! Leszerződünk, megkapom a pénzt és utána, hogy számolok el az állam felé? Ilyesmikre volnék kíváncsi, mert még nem volt ilyennel dolgom, de hogy lehet járhatóvá tenni ezt a mellékutat? Számlázás, mire figyeljek? Mit kell tudnom, hogy ez fehéren működjön? Amiket olvasok nem igazán értem, talán Kínában is egyszerűbb munkát vállalni, ezért várom olyasvalaki/valakik válaszát, aki előttem járnak ebben a témában vagy hasonló cipőben járnak, mint én és megosztanák velem a lépéseket (!), hogy el tudjak indulni, mint egy kisbaba, aki járni szeretne, de még meg kell fogni a kezét, hogy biztos legyen.
2013. febr. 11. 13:08
 3/5 anonim ***** válasza:

Így van, tulajdonképpen megbízási szerződéssel működhet a dolog.

A kifizető (megbízó) ebben az esetben csak SZJA-t von le a megbízási díjból és EHO-t fizet be utána, ha a havi megbízási díj összege nem éri el az aktuális minimálbér 30 %-át. Ha eléri, akkor mindent von belőle és fizet utána úgy, mintha rendes alkalmazott lennél munkaszerződéssel.

Ha számlát kér a megbízási díjról a kifizető, akkor kénytelen vagy kiváltani rá az adószámot, mivel az adószám birtokában állíthatsz csak ki számlát, és alapból is csak annak birtokában tudsz számlatömböt venni a nyomtatványboltban. Tehát adószámos magánszemély leszel, aki megbízási szerződéssel keresi a kenyerét.

Nem kell feltétlenül KFT-t, BT-t, vállalkozást alapítani rá...

2013. febr. 11. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Arra kell figyelni, hogy a megbízási szerződés személyi jövedelemadó szempontjából önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősül függetlenül attól, hogy vonnak-e belőle járulékokat és adót, vagy csak adót.


Ebből kifolyólag a bevételedből levonhatod a tevékenységgel kapcsolatban felmerült kiadásaidat, és a kettő különbözete lesz az adóköteles jövedelem, melynek az adó mértéke 16 %.

Ezt az összeget negyedévente meg kell határoznod, és a negyedévet követő hó 12-ig adóelőleg címén befizetni az államnak.

Ez arra az esetre vonatkozik, ha magánszemélytől kapsz megbízási díjat.

Ha gazdálkodó szervezettől, akkor ő már az adóelőleg dolgot rendezi, és igazolást állít ki annak tényéről.

De ha nem gazdálkodó szervezet az, akitől bevételt szerzel így, akkor már az után Te vagy köteles kiszámolni az adóköteles jövedelmed és befizetni az adóelőleget negyedévente.


A költségelszámolás 2-féle módon történhet.

Kifizető esetén a várható költség nagyságáról nyilatkoznod is kell, hogy milyen módon vegyék azt figyelembe az adóelőleg meghatározásánál.


1. Tételes költségelszámolás: Ilyenkor a költségeidről a nevedre szóló számlákat gyűjtögetni kell, és azokat levonhatod a bevételedből, úgy határozod meg az adóköteles jövedelmed.

2. 10 % költséghányados módszer: Ilyenkor nem kell számlákat gyűjtögetni, hanem a bevétel 10 %-át tekinted költségnek (még akkor is megteheted, ha egyáltalán nincs semmilyen költséged/kiadásod), tehát a bevétel 90 %-a lesz az adóköteles jövedelem.


Év közben a költségelszámolási módot nem szabad variálni, egyikkel indulsz, azzal csinálod végig az évet.


Eljön az év vége, adóbevallást készítesz az egész évi összesenről, ahol a negyedévente befizetett adóelőleget is feltünteted. És úgyan úgy különbözetet számolsz, mint bárki más.

Év végén viszont van arra lehetőség, hogy ha év közben az adóelőlegeknél a 10 % költségelszámolást választottad, de Neked kedvezőbb lenne a tételes, és a számlákat el is raktad, akkor a tételessel határozd meg az adóköteles jövedelmed, függetlenül attól, hogy év közben a 10 %-ossal számoltál.

Fordítva már nem igaz. Ha tételessel számoltál év közben, akkor az év végi adóbevallásban már nem térhetsz át a 10 %-osra, még akkor sem, ha az Neked kedvezőbb lenne.


Úgy dióhéjban ennyi.

2013. febr. 11. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Idáig jól hangzik. Tehát, ha jól értem, akkor ha leszerződve csinálok valamit és az ára nem haladja meg a 29400 forintot ( a minimál bér 30%-át 2013-ban?), akkor ő még az árból levonja a SZJA-t, és EHOT- fizet utána, de az eü. járulékot azt nekem kell továbbra is magam után, ha viszont meghaladja, akkor ezt is a vevő állja? Tehát mit kalkuláljak bele, amikor árajánlatot kérnek tőlem és azzal, hogy kiváltom az adószámot, akkor ha számlát is kell írnom milyen gyakorlati útmutatókkal tudtok nekem szolgálni? Mit vezessek egy könyvben, mivel foglalkozzak és mi nem érint engem? Csak az én részem érdekel, hogy a vevőnek mi dolga csak bezavar most, de értem idáig :) Kicsit bővebben valaki egy példával levezetné nekem? Biztos egyszerű, csak nem látok a fától. :)
2013. febr. 11. 13:38

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!