Városiként, minden tapasztalat nélkül mennyi lenne az esélye annak, hogy kiköltözhetnék vidékre egy farmra és állatokkal, növényekkel keresném a pénzt és ebből élnék meg?
Egyáltalán nem jövedelmező. Még azoknak sem, kik egész életükben ebben éltek.
Legfeljebb a nagy gazdaságoknak van haszna, de ehhez több száz millió kell.
Sajnos nem fogsz tudni megélni belőle.
Gondold végig, hogy akár állat-tartás, akár növénytermelés, először hónapokig csak a pénzt viszi (kaja, gyógyszer, palánta, növényvédő) és azok után még ott vannak a felvásárlók, akik diktálják az árakat. Nem tudod eladni egy tételben annyiért, hogy neked abból maradjon nemcsak az új állomány beállítására, de a család következő hónapokra való megélhetésére.
Nem véletlen, hogy elnéptelenednek a kisebb települések, mert akik eddig "beleszülettek" ebbe az életformába, most már őnekik is máshol kell keresni a napi megélhetésre valót.
Ha pedig még gyakorlati ismereteid sincsenek, akkor kész anyagi csődbe futhatsz.
Inkább költözz egy olyan ingatlanba, ahol először csak kicsiben, a napi munka mellett tudod csinálni, és inkább csak a saját konyhádra termelsz. Majd látod akkor, mennyi buktató jelentkezhet.
Tulajdonképpen meg lehet élni, ha kitartó vagy. A termőföld eltartó képessége nagyon széles skálán mozog. Hagyományos szántóföldi kultúrák esetén (kukorica, búza, stb...) legalább 100 hektár föld kell. Ez a 0-ról eleve kivitelezhetetlen, mert nem tudsz ennyi földet venni egy helyen, de ha tudnál is, olyan föld, ami adja a 110-120 mázsa kukoricát 2 milliónál kezdődik hektáronként. Ehhez még jön egy alaphangon 10 milkás traktor, eke, permetező, stb stb stb... Szóval legalább 250 milka, viszont akkor minden évben meg van a 15-20 miska tiszta pénz.
A következő lépcsőfok a gyümölcsös. 10 hektárnyi gyümölcsösből már nagyon szépen meg lehet élni, csak iszonyat szakértelem kell hozzá, és az sem mellékes, hogy a 0-ról kell 10 év, mire pénz lesz belőle... Előnye, hogy olcsóbban jutsz földhöz, és a gépesítése sem feltétlenül drága, csak hát sokára térül meg. Szóval ez nyilván ki van lőve.
Krumpli, hagyma, sárgarépa, zöldség, dinnye félék, tök, stb esetén kell legalább 2-3 hektár föld, ami talán még megoldható, viszont ide kemény gépesítés kell, mert megszakadsz, ha ezt kézzel akarod megművelni. Nem is tudnád.
A végére hagytam a megoldást. A legolcsóbban kivitelezhető éppen a legkevesebb földterületet igénylő megoldás. Az Alföldön, Kiskundorozsma környéki falvakba érdemes ellátogatni. Öttömös, Ruzsa, Bordány, stb nagyon szép falvak, példát vehetne róluk az egész ország. Sajnos, nem sajnos én Tolna megyében lakom, viszont egy általad felvázolt tanyán. A lényeg, hogy ott az Alföldön fél hektárokból élnek családok, és nem is rosszul. Nem járnak X5-össel, de szép házban, jó körülmények között élnek. Mondjuk fél hektáron már nagyon intenzíven kell termelni, évente 3 vetéssel, de nem kivitelezhetetlen. Nem kezdem el kifejteni részletesen, ha érdekel, majd utánaolvasol. A lényeg, hogy paprika, paradicsom, saláta, hónaposretek, stb stb termesztéséből olyan 1 hektárból már szépen megélnétek, főleg ha a nagy részét magad tudnád értékesíteni kis piacon. Ezt nagyon hosszú lenne leírni, nem vállalkozom rá. Tégy egy tanulmányi útat, olvass utána valami normális helyen (ne valami buta blogon, ahol világmegváltó módszereket ecsetelnek, hanem igazi termelőktől érdeklődj, akik tényleg ebből élnek).
Kicsit már álmos vagyok, nem fejtem ki az állattartást. Esetleg a méhészkedésről is olvasgass, az sem rossz, bár komoly elhivatottságot igényel. Más állatokkal nehéz a helyzet. Leadásra felesleges termelni. Ugyanakkor tömegtermékeket (kimért hús) szintén nehéz eladni, mert úgy is a tuskóba szalad mindenki, ha 10 forinttal olcsóbb a csirkehús. Abban viszont van ráció, ha valóban minőségi, egyedi házi húskészítményeket csinálsz (kolbász), amit magad értékesítesz, NORMÁLIS áron. Ennek lehet még értelme.
Köszönöm az újabb válaszokat!
8-as válaszoló: Köszönöm, hogy így összefoglaltad nekem. Azt hiszem, nehezebb lenne, mint gondoltam ennek az elképzelésnek a megvalósítása. A közeljövőben biztos nem tudnám megoldani, hogy "átálljak" erre az életformára, mivel még egyetemen tanulok 2 évig, előbb azt be akarom fejezni. Aztán ki tudja, mit hoz a jövő. Az biztos, hogy ehhez csak teljes gőzzel lehetne nekikezdeni, és félek, hogy nem bírnám a tempót a tapasztalat hiánya miatt. Egyelőre ez csak egy elképzelés volt részemről, de ki tudja, mit hoz a jövő. :)
El ne hidd már, a 8-as álmodozik!
Mi is volt az idén? Akkora szárazság (eső-hiány), hogy minden kiszáradt, hiába dolgoztak a gazdák, öltek bele rengeteg pénzt, semmijük nem termett meg, mert a hetekig tartó 40 fok és afölötti hőmérsékletben leégett a határban minden.
Nem néztek tv-t, nem hallgattok rádiót?
És akkor most mi lesz az állatállomány (és az ember) jövő évi kajája = méregdrága valami, amit a gazda (és az ember is) vagy meg tud fizetni, vagy nem. És ha már nem tud megfizetni, akkor ez gyakorlatilag kin csapódik le: azon, aki megtermelte azt a keveset, amit az időjárás meghagyott, de nem tudja eladni. Talán éppen azért, mert akkor behoznak valami selejt-félét nagy tömegben külföldről, és az itthoni gazdák pedig csináljanak a sajátjukkal amit akarnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!