Méhészkedés mennyire nomád életmód?
Tudomásom szerint nem kell velük ott lenni, van erre más megoldás is.
Az előzőleg feltett kérdésetekhez odaraktam a google megfelelő oldalát, hogy tájékozódjatok a méhészkedés alapjairól, de úgy látom, ezt nem tettétek meg. Pedig nem ártana.
Első válaszoló vagyok.
Amire emlékszem kiskoromról: édesapám csak azokra az évi 1-2 napra "utazott el", amikor a méheket teherkocsira rakták, és elvitték (az alföldről) az ország különböző részeibe a kaptárakat. Pl. amikor az akác virágzott, akkor olyan helyre, ahol nagy akácosok voltak, amikor más növénynek volt a szezonja (gyümölcsösök, meg mit tudom én), olyankor oda szállították. Ha vége volt egy-egy virágzásnak, akkor pedig hazahozták, pörgettük a mézet. Persze biztosan "le volt szervezve", hogy ahová vitték, ott valaki vigyázott rájuk, no meg az is, hogy egyáltalán engedte, hogy a saját területén 25-30 kaptár lepakolásra kerüljön. A méhek itthon "teleltek" és cukorból főzött sziruppal "etettük" őket.
Az is biztos, hogy a Méhész Egyesület tagjának "célszerű" lenni, ők gondolom segítenek ezekben a szervezésekben, ill. aki igényli, azoknak "szakmai tanácsot" is adnak.
Ha nem ismered a méhészkedést, mint szakmát, tevékenységet, valóban nem szabad belefogni, mert nagyot bukhatsz.
az csak egy dolog hogy nagyot bukhat. Ne hari de neked halvány lila gözöd nincs erről. Először is nem olvastál utána semminek? nem kaptárként emlegetjük hanem családként. Ezt nem lehet összetéveszteni. egy család életének a lelke a szíve a királynő, majd a dolgozók és végül a hím egyedek(ennek a nevét most nem írnám ki) ők alkotnak egy családot. A lakásuk a kaptár. Ők ott laknak. Ők nem csak a méhek, sokkal többek, emberek nem élnek olyan rendszerezetten mint ők. Mindenkinek külön-külön feladata van. A méhésznek, az utolsó szempont a pénz, a haszon, mert ezt érzéssel kell csinálni. Hidd el van olyan szakma mint például ez amit vagy szeretsz és csinálod jól vagy nem csinálod. meg mi az hogy nomád életmód? te nem szereted a méheket!!! ha szeretnéd még a környezetükbe lenni is szeretnél, de neked gúnyosak a kérdéseid.
De csak hogy válaszoljak ha a méhész nem tette meg: Velük mindig kell foglalkozni, minden nap. Nincs nyaralás vidékre, mert 1 napra nem hagyhatod őket egyedül. Az hogy egy családdal mennyit foglalkozol sokmindennel összefügg. PL: beteg e a család, esetleg rablás etetésnél, vagy nem találod meg az anyát, minden nap, minden családot egyesével meg kell vizsgálni, ha baj van be kell avatkozni, és sürgőssen. A pergetés 100 család esetén ha 3-4 ember csinálja akkor 1,5-2 nap de ezt úgy számold hogy amikor már virrad,(vagyis épp hogy látsz valamit) te már kint is vagy az erdőbe és dolgozol) és addig amíg be nem sötétedik kb 2 szünettel ami olyan 10 perces szóval folyamatos munka. Ha hazaérsz elmosod a mézes pergetőt stb cucokkat. Ez kb éjfél körül van és én negyed 3kor kelek is ilyen szezonba. 200 családnál pedig kb 4 nap-os meló. tehát napi szinten kb 6-7 órát vagy kint minimum (persze csak reggel és csak este) pergetés napján pedig kb fél négykor indulás hajnalba, és este 10 után vége, és másnap előről ilyen nagy állománynál. Sátort minek akarsz? persze a pörgetni kell valahol de nem sátorba:D A kezdő befektetés mondjuk 200 családnál kb 4.000.000 a kaptár,pergető, füstölő szóval az eszközök plusz cukor az etetéshez majd antibiltikumok, vitaminok, őstermelői, állatorvosi, ha kell akkor fuvardíj stb stb szóval az első évben sztem olyan 9.000.000 jah és kb 3 év után kezdenek el hasznot hozni, gondolom azt tudod.
Nagyon helyes, az az 1-2 év még pont elég ahhoz hogy elkezdd kiolvasni a méhészet "Bibliáját" (Örösi Pál Zoltán: Méhek között). Ha ezen túl vagy, már talán lesznek értelmes kérdéseid, és akkor már érdemes elmenni egy méhészhez szétnézni h mit hogyan csinál, 1-2 szezont vele tölteni, figyelni, kérdezni, tanulni. Utána már egész jó esélyekkel indulsz, de akkor is elég nagy beruházást jelent a kezdés, valamint nem célszerű 80-100 családdal kezdeni 0 tudással. Ezt azért modnom el, mert nem az a probléma hogy esetleg kinyírod a méheidet, hanem az hogy ~6-7 km-es körzetben megfertőzheted a méhészeteket, ha nem veszed észre a betegségre utaló jeleket.
Üdv
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!