Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Mennyi pénzt kérhetek?

Mennyi pénzt kérhetek?

Figyelt kérdés
Egy barátom vállalkozás indításán töri a fejét és társakat keres, akik csatlakoznának tulajdonosnak, hitelek helyett inkább így finanszírozná a céget. Látok fantáziát az üzleti tevében, ezért szívesen csatlakoznék, de nem tudom hogy évente hány % az a profit amit kialkudhatok magamnak. Nyilván a betéti kamatoknál és az inflációnál többet kéne kérni, mert mégiscsak a saját pénzemet kockáztatom, de a vállalkozás által felvehető hitelek kamatánál meg talán kevesebbet. Mekkora az az összeg, ami nem pofátlanul magas és mondjuk kamatozó részvény formájában kapnám?
2011. júl. 17. 09:18
 1/6 anonim ***** válasza:

Most akkor mivan?

Most kölcsönadsz vagy tulajdonos leszel?


Ha kölcsön adsz akkor évi 10% az korrekt kb.


Ha viszont tulajdonos leszel akkor a tulajdoni rész arányában tied a rádeső profit, osztalékként. Ezen nem kell kialkudni semmit, ez neked akkor jár, mint résztulajdonosnak.


Tehát tegyük fel van 50% tulajdonrészed és évi 10 millió forintos árbevétele a cégnek. Ebből 8 millió forint költség és adó. Marad 2 millió forint profit a cégben. Ilyenkor az 1 millióról te rendelkezel, hogy kiveszed a cégből (mint osztalék) vagy visszaforgatod fejlesztésre.

2011. júl. 17. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

tulajdonos leszek.


A barátom arról beszélt, hogy a normál részvények mellett bevezetnének kamatozó részvényeket is, én ennek a kamatára gondoltam, hogy mennyit kéne kialkudni. (Vagy nem alku kérdése?)

2011. júl. 17. 09:47
 3/6 anonim ***** válasza:

Ezt nem igazán értem...


Részvényt csakis részvénytársaság dobhat piacra. RT-t viszont nem lehet csak úgy uk mukk fukk alapítani. Elvileg 5M minimális tőke kell hozzá, de egy 5M tőkés RT-nek a részvényeit nem tudom ki venné meg...

A részvény viszont természeténél fogva nem kamatozhat, hiszen a részvény - nagyon leegyszerűsítve - egy kis % tulajdonjogot jelent a vállalatban. Ebből kifolyólag a vállalat aktuális piaci értéke befolyásolja a részvény értékét.

2011. júl. 17. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Igen, Rt-ről van szó, "ukk mukk fukk" alapításnak azért nem nevezném... Az alapítók egy része ettől függetlenül vállalkozó, így már a tulajdonszerzésük önmagában (beszerzési, adózási, stb.) előnyöket biztosít nekik, szemben például velem, aki magánszemélyként lenne tulajdonos, ezért találtuk ki hogy a normál törztrészvények mellett legyenek kamatozó részvények is. A normál részvények úgy fizetnek osztalékot, ahogy már leírtad. A kamatozó részvények kamatot fizetnek. Hogy mekkorát és hogy miből azt nem tudom, nem vagyok közgazdász. Gyanítom, hogy ez megegyezés (alku) kérdése...
2011. júl. 17. 10:54
 5/6 anonim ***** válasza:

"Részvényt csakis részvénytársaság dobhat piacra. RT-t viszont nem lehet csak úgy uk mukk fukk alapítani."


De, lehet uk mukk fukk részvénytársaságot alapítani. És miért kéne piacra dobni a részvényeket, ha csak 5-10 tulajdonos van? Nagyon nem vagy tisztában a részvénytársaságok működésével. Súgok két fogalmat, nézzél utána: zrt, nyrt.

2011. júl. 17. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Ez egy Zrt, és ahogy az előző hozzászóló írja, nem nyilvánosan a piacon keresi a tagokat (ezt jogszabály tiltja), hanem szűk körben, össz. 7-en vagyunk eddig leendő tulajok.


Visszatérve az eredeti kérdésre, azt szeretném megtudni, hogy kamatozó részvénynél a kamat mértéke valami számításból jön (mint törzsrészvények esetében az osztalék mértéke), vagy előre szerződésben lehet rögzíteni. Utóbbi alatt azt értem, hogy a kamat fix, pl. mint ha kötvényt bocsátana ki a vállalat egy előre meghatározott törlesztési móddal.

2011. júl. 17. 17:54

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!