Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Milyen előnyökkel és hátrányok...

Milyen előnyökkel és hátrányokkal jár az egyéni vállalkozás?

Figyelt kérdés
Álmom egy saját vállalkozás indítása az építőiparban rajtam kívül még 2-3 emberrel. Mik szólnak mellette illetve mik ellene? Tényleg sokat kell fizetni az alkalmazottak után? Mi kell hozzá illetve mi ajánlott hozzá (szakmai kapcsolatok?)? Tapasztalatokat szívesebben olvasok. Előre is köszönöm a válasz(oka)t.
2011. ápr. 10. 18:26
 1/5 anonim ***** válasza:
88%
Egyéni vállalkozónak lenni a legtisztességesebb,mert felelsz a teljes vagyonoddal a munkádért,az alkalmazottaidért.Nincs társasági adó.Nincs osztalékadó.Viszont nincs pénztári kivét,amit szoktak évekig"úsztatni" adózatlanul-persze,egyszercsak ezt is meg kell fizetni.Viszont nincsen cégalapítás,ami nagyon jó bevétel az ügyvédeknek,meg minden változást is ügyvéd előtt kell rögzíteni,meg kell gyártani a hamis taggyűlési jegyzőkönyveket halomra ügyvédi ellenjegyzéssel,jópénzekért.Nincs kötelező törzstőke,és nincsenek kiskapuk.Nem kell kettős könyvelés,átlátható,ha van 100 ft bvevételed,mennyi marad neked belőle. A társaságok szerintem simliseknek valók,vagy akik valóban nagy létszámmal dolgoznak.
2011. ápr. 10. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Én csak adózás szempontjából tudom megközelíteni a kérdést.

A társasági adó: egyéni vállalkozó esetében is van, csak nála személyi jövedelemadónak hívják. Mértéke ugyanannyi, mint a társasági adónak.

Nem igaz az sem, hogy nincs osztalékadó. Az egyéni vállalkozó, ha nyereséges, mindig fizet osztalékadót az év végi adóbevallásával egyidejűleg, ezt is személyi jövedelemadó formájában.


Előnye, hogy egyszerűbb elindítani, és megszabadulni tőle. Ugyanúgy számlaképes leszel, és ugyanúgy foglalkoztathatsz alkalmazottakat. Az utánuk fizetendő járulékok mértéke nem függ attól, hogy egyéni vállalkozóként foglalkoztatod őket vagy nem.

Amit utánuk kell fizetni:

A bruttó bér

+ bruttó bér 27% -a (TB és eg.bizt.járulék)

+ bruttó bér 1,5%-a (szakképzési hozzájárulás).

Tehát, ha egy alkalmazottnak 100ezer Ft a bruttója, neked 128500 Ft-ba kerül összesen.

2011. ápr. 11. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Egyébként ezt kicsit lecsippentik a fizetésből, nem? Úgy értem, hogy aki feketén dolgozik az valamivel többet kap hiszen utána nem kell fizetni?
2011. ápr. 11. 17:52
 4/5 Lőrinc Judit válasza:
100%

Nem tudom pontosan, hogy egyedül vagy a 2-3 emberrel együtt akarsz-e vállalkozni vagy ők alkalmazottak lennének-e nálad, DE egyéni vállalkozó csak egy fő lehet. Azt nem tudsz másokkal együtt létrehozni. Ott egy fő van, aki az egyéni vállalkozó, aki korlátlanul felel saját vagyonával a vállalkozás kötelezettségeiért.

Ha nem egyedül, hanem többen szeretnétek vállalkozást indítani, akkor lehet, kft-t vagy bt-t alapítani. A bt-nek beltagja(i) és kültagja(i) vannak. A beltag(ok) ugyanúgy korlátlanul felelnek a saját vagyonukkal, míg a kültagok csak a vagyoni hozzájárulásuk erejéig felelősek.

A kft-ben minden tag korlátolt felelősséggel bír, vagyis csak a vagyoni hozzájárulás erejéig. Tehát:

- Felelősség szempontjából

többszemélyes kft = korlátolt felelősség

egyéni vállalkozás = korlátlan (a magánszemély saját vagyonával felel)

- Kezdő törzstőke

kft = 500 ezer forinttal alapítható, a tagok hozzájárulása fejenként minimum 100 ezer forint (a törzstőke lehet pénz és nem pénzbeli hozzájárulás pl: ingatlan, eszköz)

egyéni vállalkozónál nincs törzstőke

- Egyéb költségek az alapítás során

kft = ügyvédi költség (társasági szerződés), illeték

egyéni vállalkozó = nincs (egyedül az egyéni vállalkozói igazolványra kell fizetni 10 ezer forintot, ha a magánszemély szeretné papíron megkapni. Nem kötelező)

- Járulékok

kft-re és egyéni vállalkozásra is az érvényes, hogy ha a magánszemélynek nincs máshol legalább heti 36 órás munkaviszonya, akkor a saját vállalkozásában be kell jelenteni magát legalább a minimálbérnek megfelelő összegre (érdemes a magasabbal a 94 ezer forinttal számolni). Ha van legalább heti 36 órás bejelentett munkaviszonya, akkor nem kell a saját vállalkozásában járulékot fizetni mindaddig, amíg onnan pénzt nem vesz ki!

- adózás

kft és egyéni vállalkozó is = fizet társasági adót (10%), osztalékadót (szja:16%, eho: 14%) Annyi a különbség, hogy az egyéni vállalkozó nem dönthet arról, hogy az év végén megmaradt nyereséget ki szeretné-e venni osztalékként vagy sem, ott ki kell venni. Az egyszemélyes kft-ben ez nem kötelező, döntés kérdése, így ha nem veszik ki a nyereséget osztalékként (vagy annak csak egy részét), akkor a többit vissza lehet forgatni a vállalkozásba

Ezen kívül mind a kft, mind az egyéni vállalkozó fizet iparűzési adót (településenként eltérő, de max 2% az értéke)

- könyvelő

kft-nél kötelező, egyéni vállalkozónál ajánlott

2011. ápr. 11. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Ha valaki szeretne még hozzáfűzni, kiegészíteni szívesen elolvasom :)
2011. ápr. 11. 22:45

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!