Őstermelő, vagy vállalkozó? Alapfogalmak tisztázása.
Van egy nagyobb földrészem, amire nemrég építkeztem. A megmaradt területet szeretném beültetni fűszernövényekkel, zöldségekkel. Ezeket szeretném árusítani piacon többféle formában, illetve ha nincs piac azon a napon, akkor házhoz is lehetne jönni az áruért. Így ha minden igaz, az őstermelőit kéne kiváltanom. Ebben az esetben mi a különbség az őstermelő és a vállalkozó között? Hogyan nőhetné ki a dolog magát egy kis vállalkozássá?
Köszönöm szépen a válaszokat!
Üdv.
Tisztelt Kérdező!
-Ültetés,vetés:OK
-Piaci árusítás: OK
-Háznál árusítás:OK
Ne akarja magát kinőni kisvállalkozássá!!! :)
Felvázolva:
-Amig Ön,csak olyan zöldségeket árul,melyeket maga termelt,nincs más gondja,mint őstermelői számot intézni,illetve erre az őstermelőire adni ki a számlákat,amikor éppen kell,azért ebből sem kell túl sok:)
-Akkor lenne Ön vállalkozó,ha számlára venné,és számlával adná,a nem maga által megtermelt zöldséget-gyümölcsöt.
Amig nem akar,kókuszt vagy banánt eladni a piacon,addig ki ne váltsa a vállalkozóit!
Sokan úgy csinálják,hogy adják-veszik a zöldséget,de őstermelőivel csinálják,mert úgy jobb,pedig nem is ő termelte meg.
Miért? Nem kell fizetni a rengeteg járulékot a vállalkozói után,a könyvelőt stb.
Ha nem ad számlát,büntetést kap,figyeljen,egy helyi őstermelőt nem nyaggatnak annyit,mintha válallkozó lenne.
Ne tegye.
Menjen,vessen,arasson,majd árulja a piacon és a háznál,amit csak akar,adjon róla néha papirt,mint őstermelő,de ezért felesleges lenne vállalkozásba belemásznia.
Egyéni véleményem osztottam meg Önnel,ha valamiben tévedtem volna,nyugodtan javítsanak ki.
Nagyon szépen köszönöm a válaszát! Egy kérdésem lenne még. Ha esetleg, tegyük fel egy saját készítésű terméket szeretnék eladni (amit a magam által kitermelt pl gyümölcsökből készítek) akkor sem gond, ha csak őstermelőim van?
üdvözlettel!
"Mezőgazdasági őstermelői tevékenységnek minősül a saját gazdaságban történő növénytermelés, ültetvénytelepítés, állattenyésztés, valamint a termékfeldolgozás is akkor, ha az saját gazdaságban történő alapanyag felhasználásával történik."
Köszönöm szépen, szerencsére sok keresgélés után megtaláltam a kérdésemre a választ! :)
Üdv.
Üdv!
Az első vagyok és válaszolnék az utolsónak:
-A bolt számlát kér "elvileg" az áruról,de kisebb mennyiségben vesznek át papir nélkül is.
A kereskedő felvásárlási jegyet töltet ki az őstermelővel,neki csak őstermelői szám kell,majd utána ő számlát állít ki a boltnak erről :)
Üdv!
:) Nekem az lenne még a kérdésem, hogy ha pl lekvárt vagy szörpöt szeretnék készíteni a saját termésemből, amit szeretnék eladni, akkor a hozzá való dolgokat ( pl cukor, befőttes üveg) beszerezhetem nagyker áron? Illetve, egyáltalán még árusíthatok ilyesmit őstermelőivel? Hisz a cukrot vásárolom...
üdv.
Üdv!
Az első lennék újra.
Véleményem szerint:
-Az,hogy a cukrot kis vagy nagyker áron veszi,szerintem nem érdekes.
-Az,hogy a szörp és lekvár árusításához mi kell,azt nem tudom megmondani,de szerintem az már kicsit bonyolultam,de amíg csak a helyi piacon árulja,nem problémáznék vele.
-Én csak olyan példát tudok mondani,hogy őstermelőként,megtermeltük a zöldségeket,karalábét stb,majd ehhez vettünk kis tálcákat,fóliát stb. és leveszöldség-alapként becsomagoltuk,majd tettünk bele egy cimkét,az adatokkal és még a nagyobb piacokon is árulhattuk,minden OK volt.
Tehát,az hogy maga cukrot vesz a lekvárba,szerintem nem probléma.
Üdv!
Még egy:
(Mellesleg a Google a barátod.:) )
"úlius 6-tól hatályos ugyanis az agrártárca rendeletmódosítása, amely megkönnyíti a kistermelők élelmiszer-feldolgozási és -értékesítési feltételeit és amely alapján az említett kérdésekre határozott igen a válasz. Mégis szinte még inkább csak mutatóba hoztak a napokban néhányan pár üveg szörpöt a győri piacra, de többen tervezik, hogy ezután „eltéve" is kínálják a kertjeikben termett zöldséget, gyümölcsöt."
"A módosított rendelet úgy szól, hogy az állati alaptermékek (tej, tojás, nyers hús stb.) és a feldolgozott kistermelői termékek (sajt, lekvár, kolbász stb.) az előállítás szerinti megyében és Budapesten, vagy az országon belül a gazdaság helyétől légvonalban számított negyven kilométeres távolságban értékesíthetők."
Pontos leírás:
:) Még egyszer, nagyon szépen köszönöm a segítségét!!! Nagyon sok hasznos információt tudtam meg így Öntől...
Üdvözlettel!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!