Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Ha valaki egy Zrt-nél több...

Ha valaki egy Zrt-nél több mint 51% tulajdonos, van-e lehetősége hitelezni a cég vagyonából egy másik, saját vállalkozás finanszírozásához?

Figyelt kérdés
Példával leírva:Ha 60%-os tulajdon részes vagyok a Fiktív Zrt-nél,a Zrt vagyona mondjuk 1 milliárd,akkor ebből a pénzből lehet-e hitelt nyújtani egy olyan befektetéshez,amelynél ismét tulajdon részt kívánunk vásárolni (Másik Zrt.)?Persze mind ezt szerződéssel,megfelelő kamat stb.feltételek mellett.
2010. nov. 27. 21:12
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
Lehet, de a szerződést az arra jogosult képviselőnek kell aláírnia.
2010. nov. 27. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:

Hát, ha valami probléma lesz az ügylettel kapcsolatban, akkor a rosszhiszeműséget és ingyenességet vélelmezni kell.

Vagyis nem azt kell bizonyítani majd valakinek, hogy mutyizás volt a dologban, hanem neked kell azt, hogy nem volt.

2010. nov. 27. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
Utolsó válaszoló, szerintem Te nem érted a kérdést.
2010. nov. 27. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim ***** válasza:

Én csak erre gondoltam, hogyha ilyesmi probléma merülne fel később:


Ptk. 203. § (1) Az a szerződés, amellyel harmadik személy igényének kielégítési alapját részben vagy egészben elvonták, e harmadik személy irányában hatálytalan, ha a másik fél rosszhiszemű volt, vagy reá nézve a szerződésből ingyenes előny származott.

(2) Ha valaki hozzátartozójával vagy olyan jogi személlyel, amellyel való viszonyában többségi befolyás áll fenn, továbbá ha a jogi személy a tagjával vagy vezető tisztségviselőjével, illetve annak hozzátartozójával köt ilyen szerződést, a rosszhiszeműséget, illetve az ingyenességet vélelmezni kell. Ugyancsak vélelmezni kell a rosszhiszeműséget, illetve az ingyenességet azonos természetes vagy jogi személy befolyása alatt működő jogi személyek egymás közötti szerződéskötése esetén, akkor is, ha közvetlen vagy közvetett többségi befolyás nem áll fenn.

2010. nov. 28. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:
Ez nem erre az esetre vonatkozik, mivel itt nem vonják el harmadik személynek a kielégítési alapját. Az persze nem derül ki a kérdésből, hogy ki lenne a kölcsönfelvevő. Ha a tulajdonos magánszemély, akkor arra figyelni kell, hogy a Zrt. megfelelő döntéshozó szerve hagyja jóvá a szerződést, illetve a kamat mértéke is megfelelő legyen az SZJA miatt.
2010. nov. 28. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:
Magyarán NINCS lehetősége. A tulajdonos nem rendelkezhet a cég vagyonával. (Azt már meg sem említem, hogy általában a cég kamatot sem kérhet, stb...). A tulajdonos a saját tulajdonrészével rendelkezhet csak.
2010. nov. 28. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:

"Magyarán NINCS lehetősége. A tulajdonos nem rendelkezhet a cég vagyonával. (Azt már meg sem említem, hogy általában a cég kamatot sem kérhet, stb...). A tulajdonos a saját tulajdonrészével rendelkezhet csak."


Ne haragudj, de ez butaság, amit írtál!


A cégek legfőbb döntéshozó szervei a közgyűlések, taggyűlések, tehát a tulajdonosok rendelkezhetnek a cég vagyonáról csak közvetlenül nem ők képviselik a céget, hanem a cégvezető vagy az arra felhatalmazott egyéb személyek. Kamatot pedig ugyan miért ne kérhetne egy cég? Csúnya is lenne...

2010. nov. 28. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:
Persze ha a kérdező arra gondol, hogy ő 51%-os tulajdonosként saját maga fog hitelezni a cég vagyonából az így nyilván nem működik, hanem végig kell járni a rendes, jogszerű utat.
2010. nov. 28. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 anonim ***** válasza:

"Ne haragudj, de ez butaság, amit írtál! "


Ne haragudj, de a pongyola megfogalmazásodból sok félreértés születik. A tulajdonos NEM hitelezhet a cég pénzéből. Csak a cég hitelezhet. (Hogy a cégnek ki a döntéshozója, az más kérdés.) A cégnek pedig a cégvezetés a döntéshozója, akit a közgyűlés (stb.) választ ki. De onnantól, hogy kiválasztották, minden döntést ő hoz.


Ennyi erővel azt mondhatnád, hogy kovács kázmér hitelezhet a mol zrt vagyonából! Persze nem közvetlenül, csak előbb meg kell győznie a tulajdonosokat, hogy válasszanak olyan ügyvezetőt, akit majd megint meg kell győznie arról, hogy hitelezzen...

2010. nov. 28. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:

"De onnantól, hogy kiválasztották, minden döntést ő hoz. "


Ez totális tévedés!


Egy cég 51%-os tulajdonosa (ha az alapító okirat szerint a közgyűlési vagy taggyűlési határozathozatalhoz elegendő az egyszerű szavazattöbbség) bármilyen döntést meghozhat a céggel kapcsolatban, amit a cégvezető köteles teljesíteni.

2010. nov. 28. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!