Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Egyéni vállalkozóként jogosult...

Egyéni vállalkozóként jogosult vagyok CSED-re, GYED-re?

Figyelt kérdés
Átalányadós formában adózom jelenleg, és egyéni vállalkozó vagyok. Minden díjat ami ezzel jár magam után fizetek: TB, SZJA, SZOCHO, iparkamarai díj, egyebek. A havi jövedelmem után így összességében többet adózom, mintha alkalmazott lennék. Mert nem az össz bevételem 0,656 részét tartom meg, hanem sajnos kevesebbet, többit elviszik az adóterheim.
szept. 3. 13:03
 1/8 anonim ***** válasza:

Átalányadózóként kevesebb az adóterhed mint a munkavállalói 33,5%, szóval nem értem hogy maradna meg kevesebb.

Amúgy a csed, gyed jogosultság attól is függ, hogy mennyi jogviszonyod van visszamenőleg.

szept. 3. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Alkalmazotti jogviszony? Vagy milyen jogviszony?
szept. 3. 14:46
 3/8 anonim ***** válasza:

Alkalmazottként alapesetben 33,5%-ot vonnak a béredből.

Átalányadózóként (40%-os költséghányad mellett) pedig a bevételed 60%-a után fizetsz 15%SZJA-t, 18,5% TB-t és 13% szochot. Ez 27,9%, vagyis ennek kevesebbnek kell lennie, mint az alkalmazotti levonásnak.

Ráadásul átalányadózóként még ott van az adómentes határ is, ott egy csomó szja-t meg lehet spórolni, plusz a göngyölítés miatt is van segítség az esetleges szezonalitás miatt. Szóval hacsak nem nagyon de nagyon keveset keresel, akkor átalányadózóként több kell, hogy a zsebedben maradjon, mint alkalmazottként.

szept. 3. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm, de sajnos a kérdésemre nem kaptam választ.
szept. 4. 11:04
 5/8 anonim ***** válasza:
Itt volt pedig: "Amúgy a csed, gyed jogosultság attól is függ, hogy mennyi jogviszonyod van visszamenőleg"
szept. 4. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Visszamenőleg meddig? Az első munkahelyemtől kezdve? Ergo mivel jelenleg nincs alkalmazotti jogviszonyom csed és gyed sem jár?
szept. 4. 13:18
 7/8 anonim ***** válasza:

Csecsemőgondozási díjra jogosult az a nő, aki a gyermeke születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt, és akinek a gyermeke

- a biztosítás tartama alatt vagy

- a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon belül születik, vagy

- a biztosítás megszűnését követően negyvenkét napon túl baleseti táppénz folyósításának az ideje alatt vagy a folyósítás megszűnését követő huszonnyolc napon belül születik.


Nem alkalmazotti jogviszonyhoz van kötve, hanem biztosítási jogviszonyhoz, ergo az is jó, ha egyéni vállalkozó voltál, akár katás akár szja szerinti. A lényeg, hogy legyen meg a jogosultsági időd és a fenti 3 időpont egyikében szülessen a gyerek.

szept. 4. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm szépen!
szept. 4. 15:07

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!