Egyéni vállalkozóként jogosult vagyok CSED-re, GYED-re?
Átalányadózóként kevesebb az adóterhed mint a munkavállalói 33,5%, szóval nem értem hogy maradna meg kevesebb.
Amúgy a csed, gyed jogosultság attól is függ, hogy mennyi jogviszonyod van visszamenőleg.
Alkalmazottként alapesetben 33,5%-ot vonnak a béredből.
Átalányadózóként (40%-os költséghányad mellett) pedig a bevételed 60%-a után fizetsz 15%SZJA-t, 18,5% TB-t és 13% szochot. Ez 27,9%, vagyis ennek kevesebbnek kell lennie, mint az alkalmazotti levonásnak.
Ráadásul átalányadózóként még ott van az adómentes határ is, ott egy csomó szja-t meg lehet spórolni, plusz a göngyölítés miatt is van segítség az esetleges szezonalitás miatt. Szóval hacsak nem nagyon de nagyon keveset keresel, akkor átalányadózóként több kell, hogy a zsebedben maradjon, mint alkalmazottként.
Csecsemőgondozási díjra jogosult az a nő, aki a gyermeke születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt, és akinek a gyermeke
- a biztosítás tartama alatt vagy
- a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon belül születik, vagy
- a biztosítás megszűnését követően negyvenkét napon túl baleseti táppénz folyósításának az ideje alatt vagy a folyósítás megszűnését követő huszonnyolc napon belül születik.
Nem alkalmazotti jogviszonyhoz van kötve, hanem biztosítási jogviszonyhoz, ergo az is jó, ha egyéni vállalkozó voltál, akár katás akár szja szerinti. A lényeg, hogy legyen meg a jogosultsági időd és a fenti 3 időpont egyikében szülessen a gyerek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!