Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Egyéni vállalkozó a teljes...

Egyéni vállalkozó a teljes magánvagyonával felel. Ez mit is jelent?

Figyelt kérdés
Például ha egy programozó órabérben dolgozik egy projekten, hogy kell ezt értelmezni? Mondjuk a programozó hibát vét (mint egyébként minden ember) és a szoftver nem jól működik. A megrendelőnek ez kárt okoz. Ezt átháríthatja az egyéni vállalkozóra? Reális az, hogy az egész projekt bukását az egyéni vállalkozóra hárítsa? (Holott a projekten mondjuk dolgozik manager, tesztelő stb.)

2021. júl. 10. 22:40
 1/9 anonim ***** válasza:
69%

Igen.


Pl. ács vagy és összedől a tető, meghalnak a benne lakók. Mész a börtönbe.


Vagy tegyük fel van egy alkalmazottad, aki leesik és meghal (ácsok nem szokták magukat kikötni hevederrel pedig a munkavédelmi törvény szerint ki kell) akkor röpködnek a 20-30 milliós kártérítések is és azt a saját vagyonodból kell fedezni.

2021. júl. 10. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
71%

Azt jelenti, hogy azokért a dolgokért amiért a konkrét munka során felelsz, "elvehetik" a magánvagyonodat is adott esetben. Szóval ha elrontod a szoftvert amit csinálsz, és az teszemazt összetör egy önvezető autót, akkor annak a kárát lehet hogy te fizeted meg, ha nem tudod elviszik a házadat stb.


Ez a teljes magánvagyonnal felelés viszont független attól, hogy mik azok a hibák/károk/balesetek stb, amiért te felelsz a projekt során, ezt minden esetben a konkrét szerződés (illetve természetesen a jogszabályok stb.)

Egy nagyon leegyszerűsített analógia mentén: Van egy 10 milliós utasbiztosításod, ez azt jelenti hogy a károkat a biztosító MAXIMUM 10 millióig (analógia: te a teljes vagyonoddal) fizeti. De ez semmit nem mond arról, hogy milyen károkra, milyen mértékeben vonatkozik az utasbiztosítás, azt a konkrét szerződés tartalmazza.


Ha a projektben tesztelő is van, akkor VALÓSZÍNŰLEG övé a felelősség (vagy a projektvezetőé), de ez mint mondtam már a konkrét szerződéstől függ. Olyan szerződés is lehet, hogy te az általad okozott károkért azok mértékéig, de max 3 millió forintig felelsz. Ezt jogszerűen megkötheted a megbízóval, érvényes az ilyen szerződés. (Ugyanúgy, ahogy az analógiában a 10 milliós utasbiztosítás szerződésében is szerepelhet, hogy csomagok elvezstése esetén nem 10 milliót, csak például max 500 ezret fizet) Tehát a "teljes vagyonával felel" egy törvényi maximum gyakorlatilag, nem azt jelenti hogy mindig mindenért a teljes vagyonoddal felelsz.

2021. júl. 11. 02:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
93%

Azt jelenti, hogy nem különül el a vállalkozó és a magánszemély pénze, vagyona.

Egy vállalkozóként fennálló tartozásra vihetik az autód, amit nem használsz vállalkozóként.

2021. júl. 11. 06:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
71%

A vállalkozás kockázattal jár.

Igaz a példa, ami írsz, bár ilyen nemigen fordult még elő.

Hosszú pereskedés kell ahhoz.

De, ha kerülni akarod, akkor csinálj egy kft-t és akkor a bevitt tőkénél megáll minden követelés a céged felé.

Az e.v. egyszerű dolgoknak előnyös, fodrász, tanár, könyvelő, gyógyszeriparban életveszély: nincs is egy se.

A szoftver azért az elsőkhöz áll közelebb.

2021. júl. 11. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
64%

De, ha kerülni akarod, akkor csinálj egy kft-t és akkor a bevitt tőkénél megáll minden követelés a céged felé.


Azért vannak kivételek.

2021. júl. 11. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
0%
Viszik a feleséged, meg a lányod.
2021. júl. 14. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Kft?

A Kft. tulajdonosai bevitt tulajdonrészük erejéig felelnek a hitelezők, mint követelők felé, azaz annyi lesz a veszteségük, több nem.

Ez a tulajdonosokra vonatkozik.

De a cégnek van(nak) ügyvezetői is, akik rendszerint a tulajdonosok megnevezve ügyvezető igazgatónak, akik a cég működéséhet szükséges döntéseket hozzák, szerződéseket írnak alá, kötelezettséget vállalnak.

Ha rossz döntés(eik) veszteségbe viszik a céget, kifizetetlen adósság marad utánuk, követelés marad utánuk, akkor bizony a cégvezetőt veszik elő (aki gyakran tulajdonrészes is), és akkor már felel magánvagyonával is.

Azért olyan lazán nem lehet adósságot csinálni és "elvonulni" következmények nélkül.

2021. júl. 20. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

„Vagy tegyük fel van egy alkalmazottad, aki leesik és meghal (ácsok nem szokták magukat kikötni hevederrel pedig a munkavédelmi törvény szerint ki kell) akkor röpködnek a 20-30 milliós kártérítések is és azt a saját vagyonodból kell fedezni.”


Akkor mi van, ha biztosítod neki a hevedert, de ő nem köti be magát?

2021. júl. 20. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
56%

"Akkor mi van, ha biztosítod neki a hevedert, de ő nem köti be magát?"


Te aláírattad vele a munkavédelmi oktatási naplót, a balesetvédelmi eszközöket biztosítottad, a munkavédelmi ellenőr is tette a dolgát.


Ha az ember ettől függetlenül balesetet szenvedett a te kezed tiszta marad!

Ha nagyon biztosra akarsz menni akkor alpintechnikai vizsga meglétéhez kötöd a magasban végzendő munkát. Akkor már az atyaúristen se köthet beléd!

2021. júl. 22. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!