Ki hogyan lett vállalkozó? Egyéni történetek érdekelnének.
Jó vagyok egy mérnöki szakmában, amit lehet önállóan is végezni, maszekban csinálom is évek óta főállás mellett, viszont így nem tudok annyit vállalni, amiből amúgy megélnék és nem is tudom, hogy lenne-e folyamatosan elég megbízás. Építész vagyok egyébként.
Az érdekelne igazából, hogy kialakult ügyfélkör nélkül ki hogyan ugrotta meg az önállósodást, hogy jutott megrendelésekhez, hogy illeszkedett bele az üzleti életbe.
Én is mérnöki területen dolgoztam főállásban (épületvillamossági tervező mérnökként és műszaki ellenőrként), miközben maszekban terveztem másoknak. Kialakult ügyfélkör és/vagy kapcsolatrendszer nélkül ezt a műfajt nehezen lehet csinálni - a kulcskérdés az, hogyan szerezhetsz stabil ügyfélkört.
Én azt csináltam, hogy minden munkahelyemen (beleértve az egyetemet is) megismerkedtem az emberekkel és később ők lettek az ügyfeleim. Volt például jó pár építész és gépész ismerősöm, akikkel társultam egy-egy tervezési/szakértői projekthez. Máskor pedig a volt munkaadóim kértek fel egy-egy feladatra. Amikor már napi 25 órában dolgoztam, kiléptem a munkahelyemről és saját vállalkozást alapítottam. Mivel a feladatok - és ezzel együtt a bevételek is - nagyon megsokasodtak, úgy döntöttem, alkalmazottakat veszek fel.
Hamar kiderült, hogy 5 ember irányítása bár a szakmai feladatok terhét leveszi a vállamról, valójában már napi 26 óra munkát jelent. Emiatt vezetői tréningekre kezdtem járni, hogy a soft skilljeimet is fejlesszem (nekünk mérnököknek szerintem ez jelenti a legnagyobb fejlődési lehetőséget). Amikor megtanultam feladatokat delegálni és embereket vezetni, már több időm jutott a családomra is. A dolgok egészen a 2008-as válságig kitűnően mentek, majd beomlott az ingatlanpiac. Az én megrendeléseim is csökkentek, így kénytelen voltam elbocsátani az alkamazottaimat.
Már-már azon gondolkoztam, hogy kimegyek külföldre dolgozni, amikor megint csak a kapcsolatrendszernek köszönhetően új lendületet vett az életem. Az egyik barátom biztonságtechnikai mérnökként épp akkor lépett ki egy multitól, hogy hozzám hasonlóan saját vállalkozást alapítson. De ő okosabban csinálta! Az volt az alapelve, hogy "vagy megtanulsz pénzt keresni, miközben alszol, vagy dolgozni fogsz a halálod napjáig". A nagy ötlet egy biztonsági kamera rendszer volt elsősorban nagyobb gyáregységek számára. Ezeket a rendszereket terveztük és telepíttettük - de az igazi pénzt nem ezen kerestük! Ezután ugyanis az ügyfél havi szintű rendszerhasználati díjat fizet (ami magában foglalja a távfelügyeletet, a rendszeres karbantartást, valamint a felvételek tárolását is.)
A barátomnak igaza volt: vállalkozóként vagy te dolgozol a pénzért, vagy a pénz dolgozik helyetted.
Köszönöm a választ. Építészként sajnos az a nehézség, hogy neked kell megszerezned az ügyfelet, aztán neked kell elektromos-gépész és statikus tervezőt szerezned. Tehát hiába van szakmán belül valamiféle kapcsolatrendszerem, az új munkát nem hoz. Rajzolok korábbi főnökömnek és egy harmadik építésznek is, rendszeresen évek óta, de ezeket a munkákat ugyebár ők szerzik, a pénz náluk köt ki.
A másik egy ismerős, aki a saját cégétől nyúlta le az ügyfeleket, ha betévedt valaki könnyen hozzájutott az adataihoz és megkereste közvetlenül, hogy hát figyelj, én megcsinálom neked ugyan ezt féláron, amúgy is én csinálnám csak kihagyunk egy szintet. Ezen az úton sem fogok elindulni nyilván.
Még valószínűleg nem jött el az én időm. De ha van még sztori szívesen olvasom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!