Lehet e valaki főállású egyéni vállalkozó nappali tagozatos egyetemistaként, ha szünetelteti a tanulmányait? Melyik jogszabályban találom ennek a pontos leírását?
Köszi! Az a vicc, hogy hivatalos személyek -akiknek épp az lenne a dolguk, hogy ehhez értsenek- is sokan rosszul tudják ezt.
Megnéztem a 3 törvényt, első keresés alapján egyenlőre csak a "2019. évi CXXII. törvény a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről"-törvény szövegében találtam a "nappali" szót, pl: ezt:
"18.3. nappali rendszerű oktatás keretében a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény (a továbbiakban: Nftv.) szerinti nem szünetelő (aktív) hallgatói jogviszonnyal rendelkezik"
Itt legalább már tényleg meg van különböztetve az aktív és a passzív jogviszony, viszont a többiben nem találok semmit erre vonatkozóan (de talán a TB törvény is lefedi?).
Ha nincs más biztosítotti jogviszonyod, - például munkaszerződéssel dolgozol mellette akár nappalisként X.00 órás külső gyakorlaton - , akkor lehetsz, de nem feltétlenül kell.
Ha nem vagy biztos a főállású ev.be akkor,szüneteltethed is, ha nem akarsz járulékot fizetni, vagy kevés lenne a bevételed, esetleg nem akarod leamorizálni az eddig eredményt és áttehetsz x tev. kört adószámos magánszemélybe is akár, amit folytathatsz a szünetelés mellett.
Esetleg munkaügyibe is be tudsz regisztrálni és támogatott alkalmazottként ehelyezkedni, ami mellé megitn vissza tudod aktiválni az e.v.-t másodállásúvá, hasonlóan mint nappalisként.
#Bak Norbert:
Köszönöm a kimerítő választ! Nekem csak az a fontos, hogy a főállású egyéni vállalkozással ütközhet e, akadályozhatja e jogilag a passzív egyetemi félév (nincs más biztosítotti jogviszonyom sem), mert most feltétlenül főállásúnak kell lennem. A munkaügyis regisztrációt már megtettem (ez is szükségszerűség volt), ott sem volt akadály a passzív félév. Tudtommal eleve arra van kitalálva a szüneteltetés, hogy mindenféle dolgot csinálhasson főállásban (jogilag is) az idő alatt az ember.
Lehetsz többes jogviszonyban is biztosított, péládul nappali mellett, ugyanúgy lehetsz főállású munkavállaló máshol, meg mellette ev., ha össze tudod egyeztetni őket.
A kérdés inkább az, hogy melyik a prioritás, mi alapján fizeted a járulékot, melyik jogviszony után. Csak egyszer kell teljes járulékot fizetned vagy fizetnie utánad valakinek, pl munkáltatónak a többiben már máshol biztosítotti jogviszonnyal rendelkező leszel, ami után nem kell mint főállású ev, megfizetned a teljes összegű havi járulékot, hanem csak a vállalkozói kivét/osztalék után.
Ha regisztrált munkanélküli vagy, akkor viszont nem lehetsz főállású ev. mivel kizárja egymást a kettő, hanem azt addig is szüneteltetni kell.
De pl. adószámos magánszemélyként -azonos adószámmal - akkor is végezhetsz önálló tevékenységből származó jövedelemmel, vagy pl. őstermelői, megbízási jogviszonnyal, stb. olyan tevékenységet, ami nem keletkeztet biztosítotti jogviszonyt.
Nem én nem tudom összeegyeztetni, hanem sajnos jogszabálynak kell megfelelnem, támogatáshoz. De szerintük már az álláskeresői regisztrációt is kizárta volna a passzív nappali jogviszony, ami nem igaz, így gondoltam, hogy a főállású vállalkozást sem zárja ki.
A járulékfizetés itt fontos, mert mindenképpen önfoglalkoztatottnak kell lennem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!