Társas vállalkozásnál mennyire ellenőrzik a végzettség meglétét?
Kőműves vagyok és szeretnék alapítani egy betéti társaságot viszont az a problémám, hogy nincs olyan dokumentumom amivel igazolni tudom a végzettségem. Gondoltam arra, hogy elmegyek egy OKJ vizsgára de ezzel az a gond, hogy sajnos nincs általános iskolai bizonyítványom enélkül pedig nem jelentkezhetek.
Szóval itt vagyok több évtizedes szakmai tapasztalattal a hátam mögött és szeretnék vállalkozó lenni bizonyítvány nélkül. Van valakinek ötlete, hogy ezt hogyan tudnám megvalósítani?
Egyébként a végzettség nélküli tevékenység folytatást mennyire büntetik?
Olvastam, hogy ha betéti társaságot alapítok akkor nem szükséges bemutatnom a bizonyítványom. Ez valóban igaz? Tényleg sehol sem fogják kérni a végzettségem pl. kamara?
Ha sikerül alapítanom valamilyen céget akkor a későbbiekben persze fel fogok venni valakit akinek van bizonyítványa mert egyedül nem fogom bírni de addig valahogyan jó lenne megoldani, hogy dolgozhassak.
Minden segítő választ előre is nagyon köszönök! :)
Először is, miért pont bt-t szeretnél alapítani?
Te lennél majd a beltag, aki "a társaság minden kötelezettségéért a teljes vagyonával helytáll"?
Azt javaslom, ha valóban szeretnél egy gazdasági társaságot, akkor keress fel egy ügyvédet, aki segít neked az elindulásban és tanácsokat tud adni (nem mellesleg, a Bt. alapítás is ügyvéd közreműködését igényli).
Lehet azért akar bt-t, hogy katás tudjon lenni. Gyakorlatilag ez az egyetlen előnye e bt-nek.
Amennyiben nem a kata miatt akarod, akkor ajánlom inkább a kft-t. Nem igazán szokták kérni a bizonyítványt, legalábbis az én praxisom alatt még nem volt rá példa, hogy bárkitől is kérték volna. Egyedül az építőipari kamarai regisztrációnál szokták kérni esetleg, de fizikálisan ott sem kell bemutatni, csak nyilatkozgatni.
Gazdasagi tarsasag az onàlló jogi személy, nem kell kepesites igazolàs hozzà.Az màs kèrdès, hogy a tevèkenysègi kör engedelykoteles e?! Az esetben az engedèlyt kiado szervezet kèrhet vègzettsèget igazoló dokumentumot, ami nem feltètlen a cèg tulajdonosànak tagjainak kell hogy rendelkezèsère àlljon. Tàmogatott munkaero is eleg hozza 4-6 óràban is akàr.
Btnek nem csak kata előnye van, sőt inkàbb pont hogy hatranya a kata , egy nem katàs btvel szemben.
Kft-t is alapithat 0 ftból is, de ha kivenni is akarna èven belül a cègből pènzt, màr meg lenne lőve egy 10.000 Ftos tőkès bthez kèpest.
Ev.hez képest egy e.c.-vel vagy btvel eredmènytartalèkot tud kèpezni, osztalèkot vehet fel pozitiv eredmèny esetèn. Kftben amìg nem èri el az eredmènnyel a kotelező törzstőkèt, addig nincs osztalèka sem.
Mindkettonel persze pl munkaviszonnyal tud kivenni jovedelmet,a maga jarulek vonzataval karoltve, csak èpp az eredmeny kàràra.Aztàn vagy vesztesèges lesz, vagy sem. Aminek megint nincs sok èrtelme, ha veszteseges ceget tart fent.Megszuntetni meg dupla olyan koltseg es ido mint alapitani.
Nekem is volt btm is kftm is, egyikhez sem kell vègzettsèg magahoz az alapitashoz, a torzstokerol is elèg csak nyilatkozni.Az eredmènyessège nem lesz mindegy a vègèn.
Ami meg nem egy hàtràny ha van ès amivel nagyobb melokat is el tud vàllalni plàne ha az egyes projektekhez mèg finanszirozhato is igy a cèg, ami kata esetèn aligha mondható el a maga hitelbiralati / palyazati kritèriumok sajatossagaival.
Megint túlgondolod a dolgokat. Kft-ből sem csak osztalékként meg munkaviszonyként lehet pénzt kivenni. Az alapításhoz valóban nem kell végzettség, viszont a törvényes működéshez kérhetik. EV-nél sem az alapításhoz kell, hanem hogy egy esetleges kormányhivatali ellenőrzésen átmenj (btw ott is elég ha az alkalmazottadnak van).
A törzstőkéről nem elég csak nyilatkozni. Ha nyilatkozol, hogy befizetted a házipénztárba, akkor törvény szerint 8 napod van befizetni a bankszámlára. Az már más kérdés, hogy ezt még soha az életben senki sem ellenőrizte. Ezért szokták a félősebbek az eredményre alapozni a jövőbeni tőkefeltöltést (megjegyzem ez veszélyesebb, mintha nyilatkoznál csak a 3 milkó meglétéről és nem fizetnéd be).
A katának pedig csak a hátrányait sorolod, igen, valóban van neki, nem is kevés. Viszont az előnyeit, hasznát se felejtsd el, mert azért az is van neki nem kevés.
Nem nevezném túlgondolásnak, inkább ésszerű tervezésnek- ami nem jellemző általában - , mert így is sok a kényszervállalkozó tőkeerő nélkül. Persze ideig-óráig lehet belölük is bevételt generálni, de egyáltalán nem hiszem, hogy erre még biztatni is kellene őket pláne a hosszabb távon, vagy a növekedés szempontjából egy előnytelen aózással.
Kft-t is lehet alapítani, pl. ha nincs 3 milliónyi tőke valamilyen formában, de már van egy olyan kézzel fogható projekt, amiből a törzstőke legalább kijön, de ha már az első évben a kivét jellemző törzstőke nélkül, ott hosszú életű nehezen lesz egy vállalkozás. Max. helyére léphet egy újabb kényszervállalkozás ilyen tanácsok mentén.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!