Megérné egy ilyen valami?
"A kérdező kommentje:
Kiskapuk nincsenek? Ha például az ügyfél "ajándékozná" az összeget? És a szerződés csak arról szólna, hogy elfogadják a feltételeket."
Ez nem éppen arról szól, hogy ingyen akarod csinálni... (hanem pénzért)
Kétféle lehetőség van. Egyéni vállalkozás vagy gazdasági társaság alapítása.
Először az egyénivel kezdeném.
Az egyéni vállalkozás egy természetes személy üzletszerű gazdasági tevékenységét jelenti!
A tevékenység akkor számít üzletszerűnek,ha azt saját nevében és kockázatára,rendszeresen,haszonszerzés céljábó végzi valaki.
Egyéni vállalkozó lehet az,aki:
-Cselekvőképes:nagykorú,és nem áll gondnokság alatt.
-MAGYARORSZÁGON ÁLLANDÓ LAKÓHELLYEL RENDELKEZIK:magyar állampolgár,vagy külföldi DE magyarországi gazdálkodásra is jogosító tartózkodási engedélye van(devizabelföldi személy).
-Büntetlen előéletű:büntetlen előéletűnek számít az a személy,akit bíróság bűncselekmény elkövetéséért nem ítélt el jogerősen. Büntetlen előéletűnek számít az is,aki letöltötte a büntetését,és az már elévült.
-Szükség esetén ő vagyalkalmazottja rendelkezik a szükséges szakképesítéssel.
-Nincs eltiltva az adott tevékenység gyakorlásától.
-Nem korlátlanul felelős tagja más vállalkozásnak:egy természetes személy csak egy egyéni vállalkozást alapíthat,és az egyéni vállalkozás folytatásával egyidejűleg nem lehet gazdasági társaság korlátlanul felelős tagja sem.
-Rendelkezik a tevékenység végzéséhez szükséges szakhatósági engedéllyel.
Az egyéni vállalkozás alapítása.
Ügyfélkapus regisztrációt követően elektronikus úton beküldhető a kitöltött egységes formanyomtatván. A nyomtatványban feltüntetendő adatok:
-személyes adatok(név,születési hely és idő,lakcím,állampolgárság,adószám),
-a főtevékenység és a további tevékenységek ÖVTJ kódja(Önálló vállalkozók tevékenységi jegyzéke),
-székhely,telephely címe.
Az egyéni vállalkozói tevékenység akkor kezdhető meg,ha az ügyfélkapus tárhelyre a nyilvántartásbavételről szóló igazolás is megérkezett. Amennyiben a tevékenység engedély-vagy bejelentésköteles vagy képesítéshez kötött,a tevékenységet csak ezen engedélyek birtokában végezheti. Az egyéni vállalkozói tevékenység bejelentése díj- és illetékmentes.
Az egyéni vállakozás működése.
A tevékenység végzése során az egyéni vállalkozó közvetlen közreműködése szükséges.A vállalkozó irányít,szervez,tervez,de természetesen az sem ritka,hogy maga a vállalkozó végzi a tényleges termelést,értékesítést vagy egyéb feladatokat.Anyagi felelőssége korlátlan.Munkája megkönnyítésére alkalmazottat,segítő családtagot foglalkoztathat.Segítő családnak minősül a vállalkozó közeli hozzátartozója(házastárs,gyerek,szülő,testvér),élettársa,egyeneságbeli rokonának házastársa,házastársának egyeneságbeli rokona,valamint testvérének házastársa.
A működés során KÖTELES:
-a törvényben előírt nyilvántartásokat naprakészen vezetni(naplófőkönyv,pénztárkönyv,eszköznyilvántartás stb.),
-bejelentési kötelezettségének eleget tenni(alkalmazottakról,eredményről,afáról,tevékenység módosításáról stb.),
-biztosítani a zavartalan működés feltételeit
-önmaga és alkalmazottja után bevallani elés megfizetni az esedékes járulékokat,személyi jövedeladót
-bevallani és megfizetni az esedékel áfát.
Most a gazdasági társaságok(kft.,rt.,bt.,stb..)folytatom :) hátha kicsit tudok segíteni:))
A gazdasági társaságok alapítását,működését a 2013.évi V.törvény a polgári törvénykönyvről jogszabály szabályozza.
Cégnév
Valamennyi társaság saját cégnévvel rendelkezik,amely név alatt jogokat szerezhet,kötelességeket vállalhat.A cégnév megadása kötelező,és három fő elemet tartalmaz:
-Van egy vezérszó vagy kifejezés,ami segíti a többi vállalattól való megkülönböztetést,az azonosítást.Ez a fő elem egy vagy több tagból,szóból is állhat,például "Édes Otthon" vagy "Belvárosi".
-Ehhez rendelünk egy kifejezést,ami a tevékenységi kör kategorizálására szolgál.Az első példa szerint lehet szó az "Édes Otthon Ingatlanközpont"-ról vagy "Édes Otthon konyha- és lakáskúltúra" szaküzletről.
-A cégnév harmadik eleme a vállalkozás formát jelöli,úgymimt zrt.,kft.,stb.
A cégnévnek minimum a vezérszót és a cégformát tartalmaznia kell.
A vezérszó esetében általános szabály,hogy ugyanolyan tevékenységhez nem lehet ugyanolyan fantázianevet választani. Például a Duna több cégnévben is megtalálható,de mindegyik különböző területeken tevékenykedik.Néhány példa:Duna TV,Duna Elektronika,Duna Plaza.
Tulajdonosok:Gazdasági társaságok alapító tagja lehet ter.észetes vagy jogi személy.
Cégképviselet.
A cégbejegyzési és változásbejegyzési eljárásokban KÖTELEZŐ A JOGI KÉPVISELET.Ez azt jelenti,hogy a cégbíróság elött kizárólag a cég jogi képviselője járhat el.A jogi képviselő feladata a cégbejegyzési,változásbejegyzési kérelem előterjesztése,a kérelemhez szükséges mellékletek csatolása,valamint az eljárás folyamán szükségessé váló további intézkedések(például hiánypótlás) megtétele.A jogi képviseletet ÜGYVÉD vagy a cég JOGTANÁCSOSA láthatja el. Az ügyvéd egy,a cégtől független személy,aki lehet önálló vagy valamely ügyvédi munkaközösség tagja.A jogtanácsos olyan jogász,aki kifejezetten a cég jogi képviseletét,jogi tanácsadását látja el,és a cég alkalmazásában áll.Kivételesen a közjegyző is lehet jogi képviselő,ha az alapító okiratot vagy annak a módosítását ő készítette el.
A cég képviseletét a különböző társasági formák működése során más-más láthatja el:a tulajdonos(ok),a vezető tisztségviselő(k),a cég alkalmazásában álló munkavállaló(k).A felsoroltak elláthatják a cégképviseletet egy személyben vagy többen egymás mellettbazonos jogkörrel,illetve a képviseleti területeket megosztva.Az írásbeli képviselet a cégbejegyzés,aminek lényege,hogy a gazdasági társaság képviseletére jogosultak a társaság cégnévhez saját névaláírásukat csatolják.Ez a jog biztosítható önállóan vagy a képviseletre jogosult személyek együttes aláírásával.A hivatalos okmányokat,a cég nevében tett nyilatkozatokat,szerződéseket a fenti írásbeli képviseletnek megfelelően kell aláírni.A cégszerű aláírás az aláírásra jogosult vagy együttesen jogosultak aláírása és a cég bélyegzője együtt.
Gazdasági társaságok alapítása:
1.Minden gazdasági társaságnak készítenie kell egy társasági szerződés(alapító okirat,alapszabály,létesítési okirat),amely a következőket tartalmazza:
-A társaság nevét,székhelyét,tevékenységi körét,
-Az alapító tagok nevét,adatait:a természetes személyeknél a név,anyja neve,lakhely,a gazdasági társaságoknál a cégnév,székhely,cégjegyzékszám.
-A társaság INDULÓ VAGYONÁT,a tagok hozzájárulásának nagyságát,a pénzapport arányát.Minden társaságnál kell valamilyen mértékű vagyoni hozzájárulást tenniük a tagoknak,DE ENNEK CSAK A KFT.-NÉL SZABJA MEG A TÖRVÉNY.A vagyoni hozzájárulás lehet pénzbeli,amikor a leendő tulajdonos a cég bankszámláján helyezi el a megjelölt összeget,és lehet apport.Az apport minden olyan hozzájárulást magában foglal,ami nem pénzbeli.Lehet egy vagyontárgy,például üzemcsarnok,bolthelyiség,gép,autó,számítógep,de lehet nem tárgyiasult apport is,mint például szellemi alkotás,bérleti jog vagy egyéb bagyoni értékű jog.
-A társaság képviseletét,ideértve a cégjegyzés módját,az alapításkori képviseletet,az esetleges módosítások jogszerű levezetését.
-A döntéshozatal módját,a szavazatok mértékét.
-A vezető tisztségviselők,a felügyelőbizottság(ha választanak) és a könyvvizsgáló adatait.
2.Az alapító okiratot- az rt. alapszabálya kivételével- a tagok aláírják,majd ügyvéd vagy jogtanácsos ellenjegyzi(hitelesíti).Az ellenjegyzés során az ügyvéd vagy jogtanácsos az aláírásával tanúsítja az okirat hitelességét.Az ügyvéd vagy a jogtanácsos csak olyan okiratotbláthat el ellenjegyzéssel,amely a saját vagy az irodáj közreműködésével jött létre.Az alapító okirat közokiratba foglalása azt jeletni,hogy azt közjegyző készíti el a törvény által előírt formai követelmények alapján.A közjegyző csak akkor végezheti az ellenjegyzést,ha ő maga készítí az omiratot.
3.A következő állomás a cégbíróság,ahová a jogi képviselő elektronikus úton benyújtja az alapító okiratot.Ezzel együtt kell beadni a cégbejegyzési kérelmet és az ügyvédi meghatalmazást a jogi képviseletre.Csatolni kell a közjegyző által kiadott aláírási címpéldányt is(ebben szerepelnek az aláírásra jogosult személyek adatai és hiteles aláírásuk),valamint a tagok pénzbeni hozzájárulásáról szóló igazolást.
A cégbíróság lefolytatja a bejegyzési eljárást,majd a cégbejegyzés tényét,a cég adatait közzéteszi(díj ellenében).
Oké, köszi. Nem értek hozzá. Nincsenek olyan ismerőseim akik értenének valamit a vállalkozáshoz, könyveléshez stb. Teljesen vakon kezdtem el tapogatózni a témában. De jó, hogy feltettem a kérdést, mert így látom sokat kell tanulnom. Nagyon sokat.
Szivesen felbérelnék egy céget, ami segít vállalkozni meg vállalja a könyvelést. De mindannyian tudjuk milyen világban élünk. Akinek nincsenek információi, kapcsolatai azt lehúzzák...
Az ötletem, amúgy egy remek ötlet. Szinte zéró befektetést igényel (leszámítva magát a létrehozás), a fentartáshoz sem kell szinte semmi. Nem károsodhat egyik fél sem, nincs kockázat. Persze ahogy írtam nem lehet belle meggazdagodni, amíg egyedül csinálja az ember. De tekinteni lehetne hobbinak, ami ad egy kis pluszt és segítek a társadalomnak. Teljesen pozitív dolog. Ez egy életmód, ha úgy tetszik. Fizikai munkával egyenesen arányos pénz kereset. És a jövőben biztos, hogy itt közép európában is lesz majd rá igény....
19-es, látom, Te aztán "figyelmesen" olvasol - akérdező nem is Magyarországon él...
" Külföldi állampolgárként, mik a lehetőségeim magyarországon?"
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!