Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Megéri ma belefogni a mezőgazd...

Megéri ma belefogni a mezőgazdaságba?

Figyelt kérdés
Sajnálatos módon nagyapám meghalt. Neki volt egy gazdasága, vagyis még mindig van. Most mamám viszi. Én is szoktam átjárni segíteni. Megkérdezte hogy majd nem e akarom e átvállalni egy nap, kértem pár nap haladékot hogy választ adjak. Van kb 65-70 hektár föld, tehén, tanya, géppark. Én mezőgazdasági gépészeként végeztem el az iskolát. Beszélgetem a barátaimal és a főnökömmel ők azt mondták vágjak bele. Pályázatokból fejleszteném a gépparkot és az épületeket. Vagy ez hogy is működik? Segítsetek kérlek. Szerintetek megérti belevágni? Kritikát és véleményt nyilvánítani szabad.

2020. jan. 12. 19:21
1 2 3
 21/25 anonim ***** válasza:
61%

Ha van vonzalmad akkor csináld, de ne ez legyen az elsődleges bevételed, mert nem egyformán jövedelmez, egyik év viszi a másikat.


Én feleségemmel gazdálkodom, 90 hektáron, de vannak évek amikor csak viszi a pénzt. Nálunk az asszony is aktívan benne van, szánt, tárcsáz, kombájnol, permetez, vegyszerez, tudja kezelni a gépeket. Ő városi lány volt, de paraszthoz (hozzám :D) ment hozzá. Nekem meg a mezőgazdaság az élete, ebbe születtem bele, és szeretem is, szerencsére ő is megszerette és csinálja is.

2020. febr. 11. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/25 anonim ***** válasza:
61%

Csak annyit érdemes számolni, hogy 70 ezer/ha mindenképp zsebben van. Ennyi a területalapú, vagy ennyi, amit egy gyengébb-közepes földért adnak bérleti díjként. Évi 5 millából elég jól el lehet lenni egy családnak.


Viszont ha megvan a tudás, akkor lehet ebből 10+ millió is.


Aranykalászost azért javasolnám, mert jó belekezdeni a mezőgazdaságba, jó tapasztalni. Így lehet a legtöbbet tanulni.

Illetve autodidakta módon. Neten minden lényegesebb könyv fent van. Érdemes az egyetemi képzések tematikája szerint menni, olvasni az ajánlott irodalmakat, és azonnal beilleszteni a gyakorlatba. Illetve a legjobb, ha egyetemen tudsz tanulni (leginkább levelezőn).


Húsmarhában van jó pénz, ha kellenek az állatok, én arra állnék át. Viszont rengeteg tudás is kell az állattartáshoz. Laikusként én elengedném az állattartást. Ha a Mama tudja vinni, akkor legyen, de tudni kell, hogy ez most kockázatos. Minimum, hogy csökkenteném az állatlétszámot annyira, amennyit a terület fele (35 ha) ki tud szolgálni.


Ha megvan a tudás, van egy jó szerződött tejfeldolgozó partner, akkor viszont a nyugati gazdaságok példáját lehet követni, mert náluk ez a normál családi birtok. A fejőrobotok ekkora gazdaságméretre vannak kifejlesztve. 50 tehén + szaporulata amit vígan ki lehet szolgálni ekkora területről. Németeknél pl erre van felépítve minden, tehát méretgazdaság irányából ez az egyik legjobb. Erre vannak kifejlesztve a traktorok, erre vannak kifejlesztve a művelőeszközök, ebben van a legtöbb tudás ott. És ez persze szivárog felénk is folyamatosan.


Fiatal gazda pályázattal várnék a következő ciklusra (2022-től), mert valszeg növelnek a kereten. Akkor megérheti.


Növénytermesztés szempontjából nézve: ha csak az lenne, akkor elég lenne 4 alapnövényt (búza (árpa), repce, kukorica, napraforgó) tökéletesen elsajátítani. De ha állatokat tart az ember, akkor ott már számításba kell venni, hogy azoknak kell fehérje is. Megtermeljük, ne termeljük? Olcsó GMO vagy valami előremutatóbb (pl lenmag)? Szilázsok-szenázsok... Egy silókukorica termesztése mennyivel tudásigényesebb dolog, mint a sima takarmánykukó termesztése, mennyire macerás a betárolás (már maga, hogy tároló kell neki, taposni kell, bacizni kell, és figyelemmel kell lenni a kiadagolásnál is). Ezeket mind-mind számításba kell venni, mert 50 tehénre már működhetnek ilyenek is. Ha megvan a tudás hozzá, akkor pályázattal lehet fejleszteni a telepet, és hatékonyabbá tudja tenni a termelést.

Növények még: szóval mit vessünk, mikor, hova, milyen fajtát, milyen talajművelési szemlélettel (forgatásos, min-till,no-toll, stb..), mennyire tudjuk időben és megfelelően elvégezni a permetezéseket, tápanyagutánpótlással mennyire tudjuk összehangolni, mennyire tudunk tudást vinni bele a talajvizsgálati eredmények alapján, injektáljuk-szilárdat nyomunk-folyékonyat, milyen adalékokkal, ki takarítja be, milyen hatékonysággal?


Trágyakezelésben is vannak jó dolgok.


Nagyon összetett.


Ha nem nézzük a nagygazdaságokat, akkor azt mondom, hogy a többiek jövedelemszintjét 1-2 év tudással be lehet hozni, mert nagyon gyengén termelnek.

Innen viszont minden kicsi előrelépésért meg kell küzdeni!


5 év folyamatos intenzív tudásbetáplálás az, amivel el lehet érni azt a szintet, amivel a nagygazdaságok dolgoznak. De akkor még mindig nem vagy növényorvos, nem vagy talajtanos, nem vagy állattenyésztő. Csak tudsz pár alap dolgot, amivel a gazdaság tevékenységeit össze tudod hangolni a profitmaximalizálás érdekében.


5 év után meg az van, hogy már nem azért kell folyamatosan tanulni, hogy előrébb lépj, hanem hogy fent tudd tartani a jövedelemszintet, ne dőljenek rád a változások terhei.


Lényegében:

Tanulni kell, csinálni kell, tapasztalni kell!

(Meg k🤭rva sokat adminisztrálni 😃)

2020. ápr. 8. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/25 anonim ***** válasza:
61%
22, 70ezer / hektár haszon ? Ez honnan jön ? Az első válaszolón nagyon kiakadtam. Mi ugyan csaádilag már nem foglalkozunk mezőgazdasággal, mindössze négy hektár földet örökölt édesapám, azt bérbe adja, de tavaly 800ezer ft haszna volt rajta. Nyilván nem érné meg pár hektárral foglalkozni főfoglalkozásúként, de azon nagyon kiakadtam, aki azt irta, hogy 65 hektárral, ami a kérdezőnek van , nem biztos , hogy lehet kezdeni valamit.
2020. szept. 3. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/25 anonim ***** válasza:
61%
#23: Valami gond van a leírással. Most haszna van a 4 hektáron, mert bérmunkával műveli, vagy ki van adva bérbe?
2020. szept. 3. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 anonim ***** válasza:
61%
"édesapám bérbe adja " = ki van adva bérbe és ennyi a haszna. Ez nem elég egyértelmű leirás ? Mi a gond vele ?
2020. szept. 3. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!