Érdemes most ingatlanba fektetni, vagy várjam meg a válságot?
Most az egekben vannak az ingatlanárak, tehát még ha vásárolnál is egyet, alig valamivel többért tudnád kiadni/eladni. Szóval úgyszólván erről lemaradtál...
A Ponzi-sémákban azok nyernek, akik hamar szállnak be, egy bizonyos szinttől lefelé örülhetsz, ha nullszaldósan megúszod a kalandot.
Azért nem ilyen fekete-fehér a kérdés, mert attól függ, hol és milyen ingatlanba fektetsz. És persze milyen céllal.
Kiadni most nagyon jól lehet, persze nagy az olló a vételi ár különbözete és a kiadási ár különbözete között a válság éveihez viszonyítva.
De ha vagyonmegtartásban gondolkodsz, nem biztos, hogy olyan rossz ötlet, plusz nagyot lehet nyerni a rehabilitálás előtt álló környékek ingatlanain is.
Te tudod, hogy mikor lesz a válság? Lehet, hogy 5 évet kell várnod mire csökkennek az ingatlan árak, lehet, hogy 10-et vagy többet. Addig meg a pénzedet tartogatod és vársz... az meg értéktelenedik.
Vagy nem vársz és veszel egy lekást, aztán 1-2 év múlva válság, és az ingatlanok ára csökken. És akkor mi van? Attól még van ingatlanod, ha nem akarod eladni, akkor tökminegy mennyit ér.
#4, igen, 2008-ban se indokolta senki és semmi a válságot. Aztán hopp, megjelent.
Az indokolná, hogy ne emelkedjenek a lakásárak, hogy a népesség jelentős hányadának nincs rá pénze. Ezek után pedig csak idő kérdése, mikor omlik össze a piramis.
Autópályákat építenek - hol is? Az M0 körgyűrűre is huszonéveket kellett várni.
Gyárakat modernizálnak? Aham, amik aztán külföldre termelik a hasznot, mert hülye lesz itthon befektetni a gyártulaj.
Fizuk emelkednek? Okés, a forint meg jókorát inflálódott hozzá, eredő = 0.
Külföldi vendégmunkások jönnek? Igen, aztán mikor rájönnek, hogy Németben ötször annyit kereshetnek, le is lépnek.
A 2008-as válság várható és szükségszerű volt. Sok tudatlan ember frank kölcsönt vett fel, nem törődve a következményekkel. Pedig azt már akkor is lehetett tudni, hogy ezért idővel alaposan megfizetünk. Semmit sem adnak ingyen, ezt akkor örökre megtanultuk. De hogy kicsit érthetőbb legyen, mi is volt a gond. Az történt, hogy hatalmas mennyiségű frank alapú kölcsönt vettünk fel, amiért aztán forintért fizettünk. Sima kereslet kínálat, vagyis amiből sokat vesznek, az drágul. Csakhogy nagyon okosan sokáig a svájci frank árfolyamát alacsonyan tartották, pontosan azért, mert tudták, mi fog következni. Aztán gondolom, amikor már elég hitelt adtak, akkor eljött az aratás ideje. A frank árfolyamát beállították, így a hitelek hirtelen kétszer annyit értek. Teljesen világos volt, hogy a svájci bankok erre játszanak, tehát ez várható volt.
A lakáskérdés már más dolog. Ez szimplán kereslet kínálat szerint mozog, nincs túlfeszítés, csak a mindenkor versenyképes árak. Ebből akárhogy nézed, sehogy sem lesz válság. Ami az inflációt illeti, ha pl a benzinárakat nézzük, már évek óta nem volt tényleges növekedés. Az élelmiszerek közül egy-kettő lehet, hogy drágult, de igazából ott sem volt észrevehető drágulás. Tehát szerintem az inflációt ne keverjük bele. Ezzel szemben a fizetések határozottan növekedtek. 5 év alatt nagyjából a duplájára. Ami a vendégmunkásokat illeti, nem a románokra gondolok, hanem a koreaiakra, akik valószínűleg a többszörösét megkeresik a mi fizunknak. Lakás nekik is kell.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!