KATA bevételi nyilvántartás, bevétel megszerzésének az időpontja?
Lenne egy egyszerű kérdésem. Ha a vevő tévedésből kevesebbet utal, és másnap, vagy valamikor máskor korrigálja, akkor a bevételi nyilvántartásban melyik nap lesz a bevétel megszerzésének az időpontja (mivel 2 különböző napon rendezte a teljes összeget)?
KATA, alanyi adómentes.
NEm, nem lazábbak a szabályok. A bevétel megszerzésének időpontja katánál is a pénz átadásának, jóváírásának napja.
Ellenőrzéskor bekérik a nyilvántartást, mellette ott van a bankszámlakivonat.
Júliusra beírt egy 400 ezres utalás mellé 600e bevételt, meg fogják nézni, miért. JA, hogy 200 már megérkezett korábban? Hol van a anyilvántartásból? ÉS már bírságolnak is, mert nem megfelelően vezette a nyilvántartást.
Bevétel megszerzésének szempontjából semmi különbésg katás és nem katás ev között.
Csókoltatom mindkét félretájékoztatókollégát, remélem, van felelősségbiztosításuk.
Mulasztási bírsággal vagytok sújthatók, ha adózási kötelezettségeteknek hibás adattartalommal tesztek eleget, márpedig a bevételi nyt vezetése adózási kötelezettség, tv írja elő. De majd a biztosítója fedezi...
Katv. 2§: bevétel megszerzésének időpontja: a kisadózó vállalkozás vonatkozásában
a) pénz, dolog, értékpapír, váltó, csekk és más hasonló okirat esetében az átvétel vagy a számlán való jóváírás napja
Ha ezresenként fizetik ki a számlátokat, akkor bizony ezresenként megy a bevételi nyilvántartásba, és az adóév végéig rendezett összeg az éves adatszolgáltatásba (msá kérdés, hogy az alanyi mentesség határánál mindegy, ki van-e egyenlítve, ott a teljesítés a döntő).
Szóval addig javítsátok a nyilvántartást, amíg valaki rá nem néz.
És kedves előző, ha te nem is leszel revizor, a NAV előszeretettel moccan rá olyan dolgok ellenőrzésére, amikre a neten botlik... Úgyhogy ha sokszor írjátok még le, hogy a (tájékozatlan) könyvelőtök szerint akkor bevétel, ha a teljes összeg megjött, előbb-utóbb ez a téma is a hatóságok érdeklődésére tart majd számot.
Nos, akkor leírom, én hogy látom:
Nav honlap szerint is a NEM KÉSZPÉNZES fizetés esetén a számlát 15 napon belül kell kiállítani (még ÁFÁA_s esetén is).
Amennyiben az első részlet után 2 nap múlva megérkezik a hiányzó összeg és arra a napra ki van állítva a számla a 2 összeggel és a 2 dátummal, amikor jelentkezett a bevétel, ezáltal semmilyen szabálytalanságot nem követek el, hiszen a számlán mindkét nap mindkét összege szerepel.
Hol itt a mulasztás? 15 napon belül kiállítottam, mindkettő bevételként van nyilvántartva, egyösszegű számlával.
Könyvelőt, meg tanácsadót pedig azért fizetünk, hogy ne aszerint cselekedjünk... Igaz...
Tudod mit? Inkább büntessenek meg, minthogy megbánjam azt, hogy nem egy szakemberre hallgattam.
Egyébként számlát csak fizetés után állítok ki. Nincs semmilyen számla, amit be tudnék vinni nyilvántartásba (a sorszám pedig kötelező elem), hogy mi alapján érkezett az előző összeg. Mielőtt pedig újra belém köt valaki, most pl. azért, hogy mi alapján fizet akkor a vevő...
"A díjbekérő az előlegszámla, a számla megelőző bizonylata lehet, de csak lehet, ugyanis kiállítása nem kötelező. Általában akkor célszerű élni a kiállítás lehetőségével, amikor nyomatékosítani szeretnénk partnerünkben a fizetési kötelezettségét, illetve amikor partnerünknek a szerződésen felül szüksége van egy bizonylatra, ami alapján fizethet. A díjbekérő további nagy előnye, hogy amennyiben partnerünk mégsem fizet, nincs ÁFA fizetési kötelezettségünk, ellentétben azzal, mintha számlát állítottunk volna ki. Mindez persze, fordítva is igaz."
Szóval semmi szükségem díjbekérőre. ÁFA-t nem fizetek (alanyi adómentes), számlát nem állítok ki előre, nincs semmi kockázat, amit ezzel meg kellene előznöm. Az érdeklődő kap egy tájékoztatót (egyébként is tisztában van azzal, hogy miért keres, de a tájékoztató elég részletes). Az tartalmazza az árakat, a számlaszámot, IBAN formátumot, PayPalt, leírást, egy-két egyéb fontos dolgot stb. Ez alapján vagy küldi a pénzt, vagy nem. Ha nem küldi, nincs ügylet, ha küldi, 99%-ban még aznap ki is állítom a számlát, maximum másnap. Szóval utána számlázok, miután utalt önszántából.
Nav honlap szerint is a NEM KÉSZPÉNZES fizetés esetén a számlát 15 napon belül kell kiállítani
Továbbra sem a számla kiállítása a kérdés, hanem az, hogy mikor bevétel a kapott összeg...
Akkor bevétel, amikor azt kp-ban átadják vagy a számlán jóváírják. Akkor is, ha egy hónap múlva jut eszedbe kiszámlázni, hogy banyek, én kaptam pénzt...
ÉS előző, én szakember vagyok, meg a ránézésre a 48%-os is...Én pl mképes/adótanácsadó.
Nincs semmilyen számla, amit be tudnék vinni nyilvántartásba (a sorszám pedig kötelező elem), hogy mi alapján érkezett az előző összeg.
Hogyne lenne..
Július 10-én utal egy ezrest. Július 20-án is, meg 30-án is. Van egy 3000 ft-s számlád, mindhárom tételhez ennek a sorszámát fogod írni...
Most ez egy eltúlzott példa, de pl., ha valaki 1 éven át fizet napi 1Ft-ot poénból, 365Ft-ot így kifizetve, azt mindennap vigyem fel, egymásután, és az az 1 tétel 365x fog a nyilvántartásban szerepelni? :D
Miért nem jó az, ha beírom, hogy 365Ft, és mellé megjegyzésben, hogy az év mindennapján fizetett napi 1Ft-ot? Akkor is benne lesz a nyilvántartásban minden egyes fizetés, egy sorszám alatt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!