Magyarországon van értelme bármilyen jellegű oktatásnak, vagy manapság már mindent az internetről kell tanulni?
Leszámítva az orvos, fogorvos meg ilyen szakmákat, ahova feltétlenül diploma kell, az összes többi oktatásnak a mai Magyarországon van egyáltalán értelme?
Akár egyetemről van szó, akár okj-s képzésekről, sehol nem tanítanak semmi piacképeset. Legyen szó akár informatikáról, közgazdaságtanról, nyelvekről vagy bármilyen szakmunkáról. Ennek főleg azaz oka, hogy itthon nagyon alulfizetettek a pedagógusok, így "aki nem tudja, az tanítja" alapon működik az oktatás. Nyilván a fejlett országokban ez másképp van, ahol megfizetik rendesen a pedagógust. (pl. USA, Németország)
A másik oka pedig a változó piaci igények. Manapság már édeskevés ha végigül valaki X évet az iskolapadban, de nem csinál semmi produktívat, nem képzi magát önállóan és proaktívan. Ez régebben még "működött" a szocializmusban, de most már nem. Manapság teljesítményalapú világ van, és 10x gyorsabban meg lehet tanulni egy nyelvet, vagy programozni az internetről, mint iskolapadból. Rengeteg egyetemi szaknak meg alapból nincs semmi értelme, mert már szó szerint sehova sem kell olyan tudású "szakember", mint amilyeneket az egyetemeink képeznek ki.
Ennek fényében, érdemes még a papírt hajszolni ebben az országban, vagy ez már örökre a múlté?
Ez nagyon demagód, kb olyanok nyilatkoznak így, akiknek még semmi élettapasztalata nincs.
Honnan tudod, mi mire elég, ha még nem végeztél el semmit?
Honnan tudod, melyik tanár mennyit keres?
Azért látom, a szocializmusban is nagyon otthon vagy...
Meg persze idegen országok gazdaságában.
Azt tudod, hogy ha az USA-ban a tanár többet keres, az azért van, mert nem is tud 100 ezer ft-nyi dollárért kibérelni egy lakást? És hogy ott ki kell fizetnie maga után az orvosi ellátást, ami nem annyiba kerül ám, mint amit itthon levonnak tőled TB címszóval! Vagy ha beteg, és műteni kell, akkor utána csengethet ám!
Ja, és ott több tízmillió ám az egyetem! Nem mehet mindenki! A családok a gyerek születésétől!!! gyűjtenek a tanulmányokra, amit itthon ingyen megkapsz. Ott csak a nagyon gazdagok kiváltsága a felsőoktatás.
De te annyira értesz hozzá...
Csinálj meg egy diplomát az internetről, ha szerinted így megy. Szerintem semmi nem fog sikerülni, még egy büfé-szak sem.
A felsőoktatásunk kimagasló, nem viccből jönnek ide tanulni más országokból, sőt más földrészekről!
Szállj le a fellegekből, és hagyd el ezeket az uszító ostobaságokat, mert a leírásodból látszik, hogy ezeket az okosságokat a buszon hallottad az öregektől.
1) Felnőttképzésben és felsőoktatásban nincsenek pedagógusok. Azok az alap- és középszintű oktatásban vesznek részt. Egy diplomát adó képzésen leginkább olyan emberekkel fogsz találkozni akik az adott területet aktívan kutatják, naprakész ismeretekkel rendelkeznek (a felnőttképzés tudomány neve egyébként andragógia, de andragógusokkal inkább a közszférában és a humán-erőforrás menedzsment cégeknél fogsz találkozni).
2) Attól, hogy mindent meg lehetNE tanulni az interneten, még nem biztos, hogy meg is tanulják az emberek. Én legalábbis nem úgy látom, hogy tudna minden pék a magyar élelmiszerkönyv szerinti szabályos kiflit sütni, hogy az útépítők jó minőségű utat húznának vagy hogy minden pénztáros tudna angolul. Pedig internet hozzáférésük egész biztos van és ezen információk valóban megtalálhatók a neten.
3) Sőt, tovább megyek - 100 évvel ezelőtt is mindent meg lehetett volna tanulni egy helyről, csak azt nem internetnek hívták, hanem könyvtárnak. Oktatásra a fejlett könyvtárak ellenére mégis szükség volt - mert sokkal hatékonyabb, ha az adott könyvet író ember közvetlen el tudja magyarázni a gondolatait, illusztrálni tudja egy táblánál vagy példákat tud felhozni. Egy tankönyvet sem olvasni kell, hanem tanulmányozni, a tanulmányozásban pedig sem a könyvtár sem az internet nem tud elég segítséget nyújtani.
4) Az oktatásnak (kiváltképp a felsőoktatásnak) nem az a célja, hogy adott feladathoz értő embereket képezzenek, hanem hogy adott tudományterülethez értőeket. Ha egy mérnök úgy jön ki az egyetemről, hogy tökéletesen tudja programozni az iparban épp használatos robotgépeket az már rég rossz. Nem ez a képzés célja, hanem az, hogy ismerje, hogy épülnek fel elméleti szinten azok a gépek, milyen erőket tud kifejteni, milyen anyagok hogyan munkálhatóak meg vele, s ha majd megszerzi a kellő tapasztalatot akár ahhoz is kellő készségei legyenek, hogy a megfelelő erőforrások rendelkezésre állása esetén saját robotgépet építsen.
A jó képzés végén egy olyan diplomás embert kell kapni, akit a munka világába kilépve az első napon még a legbénább szakmunkás is kiröhög, hogy "A csudába is, minek diplomáztál, ha még ezt sem tudod!" Aztán szépen lassan minden munkanap végén egy kicsit mint ha okosabb lenne. Fél év múlva már ő oktatja ki a szakmunkást, mert akkora már jobban átlátja a munkahelyi folyamatokat. Egy év múlva meg ideális esetben akár a főnökét is.
Inkább az a félelmetes hogy ha van valamire kereslet, elkezded tanulni, mire X évet végigtanulsz ki tudja kell e még az amit tanultál (tapasztalat). Ha meg megnézed a mai általános iskolásokat, ők valószínűleg olyan szakterületeken fognak dolgozni amelyek még nem is léteznek!
Másrészt: bárhova mész tanulni, ha kizárólag az ott tanultakra hagyatkozol (bármilyen szakterületen) max. az alapszintet fogod elérni (jó esetben). Ha tényleg jó akarsz lenni benne akkor bizony szabadidődben is tovább kell képezned magad, erre tényleg tökéletes az internet.
Én pl. annak idején kentem az angolt (ha a tananyagot nézzük csak), színötös voltam. De fel kellett ismernem hogy mégse tudnék folyékonyan beszélgetést folytatni egy külföldivel, hiába volt kitűnő tanárunk. Az hogy például néhanapján magnóról(!) hallgattunk angol beszédet nem adott nekünk elfogadható szintű szövegértést (az 5-öshöz persze elég volt). Így szabadidőmben állandóan angolul néztem filmeket, sorozatokat (eleinte felirattal ahol elérhető volt).
Sajnos ilyen az oktatás szintje.
"Rengeteg egyetemi szaknak meg alapból nincs semmi értelme, mert már szó szerint sehova sem kell olyan tudású "szakember", mint amilyeneket az egyetemeink képeznek ki."
Nem csak egyetemen van ez, faipari technikusnak tanultunk, amikor is utolsó évben szembesültünk hogy sehova se kell az amit tanultunk, mindenhova inkább felveszik a szakmunkást, hogy ne kelljen annyit fizetni. Senki ne mondja hogy a tanárok ezt nem tudták, nyilván féltették a saját munkájukat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!