Diplomások hogy lehetséges hogy külföldi mosogató állásoknál kötnek ki?
Hogy tud úgy félresiklani az élete hogy erre "vetemedik"?
Lakótársam volt egy srác aki BME-n végzett gépészmérnökként, Londonba ment Tesco raktárba.Kérdezem miért??? Hát megkapta diplomáját és sehová nem vették fel. Azt ne mondjátok hogy már ez is büfészak amit bárki elvégez. XD
Míg mások meg azonnal jó cégekhez kerülnek gyakornoki programban és elindul a karrierjük. Mi történhet a háttérben hogy ugyanazon egyetemről, ugyanolyan kompetenciákkal, ugyanolyan képességekkel ennyire máshogy alakul az életük?
Van még egy forgatókönyv, amit sűrűn látok magam körül, de itt nem írta senki.
Átlagos Jóskának vagy Katikának otthon duruzsolják a fülébe a szülei a mantrát: legyen diplomád, fijam, látom, mink nem tanúhattunk, dógozni köllött, te leszel az első diplomás a családba', meg osztán akkó' lehet fíínom úriember vagy úrihőgy módjára irodába' dógozni, nem köll megszakadni látástú' vakulásig a négy műszakba', mint apádnak meg anyádnak.
Jóska és Katika hallgat is a szülői szóra, a valahogy végigunatkozott középiskola után elmegy a Lóf*** Jóska Főiskola bagolymérnök szakára, mer' oda alacsony a ponthatár meg az könnyű. El is végzi, igaz, nem sok haszna van belőle. De már közben látja a szomorú helyzetet: irodába, embernek való munkarendben (hétfőtől péntekig kb. 8-tól fél 5-ig, közben fél óra ebédszünet, valamilyen mértékben rugalmas) csak diplomával dolgozhat az ember. Diploma kell az adminisztrátornak, irodai asszisztensnek, recepciósnak, call center ügyintézőnek - épp azért, mert több százezer Átlagos Jóska és Katika végzett az övékhez hasonló értéktelen bagolymérnöki szakot.
A diplomájával aztán mehet is dolgozni nettó 140+cafeteriáért. Igaz, nem kell neki több műszakban állni a sor mellett, nem a szabad ég alatt pakolja a téglát, de a fizetés nevetséges, ebből megélni nem lehet. Önálló lakásra, házra meg nem is gondolhat.
Ilyenkor megszületik a gondolat: ki kén' menni Londonba, ott azér' pézt is lehet keresni, összegyűtünk valami lakásra! Sokszor meg is történik: diplomás fiatalok mennek Nyugat-Európába pár évre rangon aluli munkát végezni, hogy a spórolás teljes eszköztárát bevetve (többedmagukkal valami olcsó lyukban nyomorognak, ételen és rezsin kívül nem költenek semmire) összegyűjtsék egy jelentősen túlárazott magyarországi panellakás árát, ne kelljen húszas évek elején 10-15-20 évre adósságba verni magukat vagy beleállni a purdék potyogtatásába, hogy legyen CSOK.
Ha ügyesen csinálják, még 30 éves koruk előtt megvan a pénz, vesznek valami lakást, ahol el tudják kezdeni az életüket, hazajönnek és akkor már elmennek a nevetségesen keveset fizető betanított irodai munkára, amit 4-5 éve még nem vállaltak el. Viszont úgy, hogy se lakásbérlet, se törlesztőrészlet nincs és esetleg még valami autót is sikerült összehozni a külföldön megspórolt pénzből, már meg tudnak élni abból a pénzből, ami elsőre túl kevés volt.
"Egyetlen választ tudok elképzelni: ezek az emberek nem hallottak még soha a szakmai előremenetelről. Tehát hogy első évben lehet hogy csak 150 ezer nettót keres, de aztán emelkedik a fizetése. Ha viszont Londonban mosogat, soha nem fog emelkedni a fizetése."
"Mert ha megnézed a felméréseket, a frissdiplomásoknak biline lóg a kezük. Azt hiszik, hogy a kezdőfizetés 400nettó. Aztán amikor eléjük tolják az ajánlatot feleennyiről, akkor azt mondják, hogy inkább 400nettóért mosogatnak Londonban."
Pont ezt írtam, hogy nem igaz. Illetve jó tegyük fel, hogy igaz és van szakmai előremenetel. Mennyi idő alatt is? 5-10 év mire elér egy komolyabb bérrel járó pozíciót?
Addig mit csinál? Ha nicns szülő támogatás, hol lakik, mit eszik, miből él? Mert 150 ezer Ft-ból lehetetlen, főleg egyedül.
"Pedig ha lehúzna pár évet kezdőként, kevesebb pénzért, utána sokkal többet kereshetne, mint Londonban mosogatva valaha is fog. A junior éveket befektetésként kellene kezelni."
Aztán miért is keresne többet? Londonban az átlagbér 830 ezer Ft nettóban, míg Budapesten 244 ezer hivatalosan. Mikorra ér el 830 ezres fizetést, ha eléri egyáltalán? 30 év? Addigra is valami igazgató, de minimum felső vezetőnek kell lenni.
Nem azt mondom, hogy nem éri meg tanulni és ne legyen senki diplomás, mérnök, de a hazai bérek ettől még megalázóak és embertelenek maradnak.
És továbbra is fennáll a kérdésem: honnét veszitek, hogy nem csak IDEIGLENESEN akar kimenni?
5 évig kinnvan, elvégez egyszerű munkákat, amelyeket a britek már nem csinálnak meg, és a félretett pénzből itthon vesz akár több lakást. A bérleti díjból lesz neki szép kis összegnyi passzív jövedelme, közben elkezdheti a "junior éveit"....
Londoni mosogatásból senki nem fog ma már lakásokat venni Magyarországon. Oda csak és kizárólag akkor érdemes kimenni, ha valaki totál nem tud megélni Magyarországon.
Az ingatlan meg más tészta. 5 éve amikor kijöttem Svájcba, úgy gondoltam, összeszedek 30 milliót, utána veszek egy házat. Na most ez össze is jött, de most már kellene még 30....
Külföldön élek, szuper munkám volt Magyarországon. Jelenleg a második diplomám csinálom, úgy hogy mellette dolgozom és tanulom az angol nyelvet, mivel a magyar-angol csak a nyelvvizsgához elég, gyakorlatban nem használható.
Az országot azért hagytam ott, mert élhetetlen, rengeteg a rosszindulatú, sötét paraszt, (igen, mint te, kérdező).
Hogy miért jobb diplomásként Londonban "mosogatni"?
Eleve egy szar munkával, többet keresel, mint otthon bármivel, plusz külföldön remek tapasztalatokat lehet szerezni, Magyarország sajnos egy nagyon elmaradt ország, /aki nem élt kint nem látja./
4 év alatt állampolgárságot kapsz;
ergo: ha szociális juttatásra
szorulsz, nem havi 20-40 ezerrel
szúrják ki a szemed, hanem £1200al
legalább. Nyugdíj, rokkantság, gyes,
etc. Nagyon fejlett a szociális háló.
-Ház (itt házban gondolkodnak) ;
Megszerzése egyszerűbb, az állam
fizeti a 10-15 %-ot, ha kéred.
Az ingatlan ár nem vészes,
minimálbérből simán félre lehet
tenni.
-Karrier;
Ha megy perfekten a nyelv, akkor nem
okoz gondot az, hogy szerezz szakmai
állást. Míg Magyarországon nevetséges
400-at kapsz, itt több ezer £-t ;)
-Autó;
500 font... a normál kategória, csak
az út adó (otthon matrica) és a
biztosítás tud necces lenni.
-Emberek/Kúltúra;
Ég és föld.
-Egészség, lelkibéke;
Sokkal stressz mentesebb az élet.
A levegő alig szennyezett, az orvosok
alaposak. Az ételek jó minőségűek.
(Télen is van eper meg málna :) )
Persze nem fenékig tejfel, itt is rengeteg negatívumot lehetne felsorolni, bár kevesebbet, mint Magyarországról.
Szóval kedves kérdező, míg lúzernek állítod be az ismerősöd és azt, aki külföldön próbálkozik, nem árt ha előbb a témának utána jársz (ez szól az összes "kár"örvendőnek)!
Nem mindenki marad "takarító", bár ha az a terve valakinek, hogy vissza menjen abba az országba ahol kib@ sztak vele... akkor érthető, hisz nincsen benne ambíció.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!