Szülőként nem éreznétek sértőnek ha azt javasolnák az iskolában hogy a gyereketek menjen el gyártósori munkásnak?
Ez ugyanis egyre gyakoribb. A munkaerőhiány miatt a gyárak HR osztályai már az általános iskolákban próbálják megpuhítani és behálózni a gyerekeket,úgy előadva magukat mintha a 4 műszakos jobbágy munka az összeszerelő üzemekben egy magas presztízsű, életre szóló karrier volna.
Nekem még nincs gyerekem, de ha volna akkor mélyen sértőnek érezném ha azt mondanák hogy az én gyerekem éljen meg ebből.
Azért egy fokkal többre tartom a mai tizenéves, továbbtanuló korosztályt és úgy tűnik ők is többre tartják saját magukat.
Az egyik gyár HR vezetője panaszkodott egy interjúban hogy vagy 40 iskolába mentek el, de sikertelenül mert a gyerekek nem akarnak fröccsöntőnek tanulni.
Nagyon aljasnak tartom azt a hozzáállást hogy ne akarjon a te gyereked semmi számára fontos dolgot elérni a karrierjében, jó lesz neki itt a helyi gyárban a gyártósor.
Na várj fröccsöntőnek tanuló kissé más. Ahol én végeztem gimit volt ilyen szakközepes osztály ahol ezt tanították, ez egy szakma, mint a gépész vagy hasonló. Tényleg a termelésben dolgoznak, de nem mint gyártósori munkás, hanem a gépeket felügyelik, javítják ha valami gond van, átállásnál cserélik a szerszámot, aki magasabb szinten végzi ezeket a gépeket tervezi is. Nem egy programozó szintű fizut kapnak, de az operátoroknál jobban megfizetik őket aztán csak 1 éves technikusit kell elvégezniük hozzá.
Gyártósori munkásnak meg nem szoktak gyerekeket keresni, azért ez elég légből kapott. Aligha lenne gyakori dolog, mivel 8 általánost és minimum 18 éves kor az elvárás a gyári melókhoz. Sokra nem mennek azzal, hogy a max 14 éves általános sulisokat próbálják beszervezni, azért nem sok vállalatnál van ilyen HR kapacitás. Amire emlékszem hogy ilyen kevésbé presztízes akármi lett volna nálunk amikor az egyik helyi szakiskolából jöttek toborozni felvételi előtt a rosszabb tanulókat asztalos meg hasonló szakmákra. Ilyen beszervezős dolgot cégektől csak egyetemen láttam állásbörzén, karrier napokon meg hasonlók során, előtte csak a helyi középiskolák aztán a mindenféle egyetemek jöttek hogy ilyen-olyan irányba tanulj.
Én sem gondolnám, hogy betanított munkára bíztatták volna a gyerekeket.
Szakmunkára. Azt elhiszem, mivel egyre kevesebb a szakmunkás, pedig sokkal nagyobb szükség lenne rájuk, mint a diplomásokra.
Én biztosan valamilyen szakmára fogom buzdítani a gyerekem...
Egyébként sok olyan emberke van, aki konkrétan szalagmunkára született, arra tökéletes, másra használhatatlan. Csak az én munkahelyemen van három ilyen ember. :)
"pedig sokkal nagyobb szükség lenne rájuk, mint a diplomásokra."
Na ez nagy hülyeség. Nyilván bizonyos esetekben igaz, vannak olyan szakok, ahol elég nagy a túlképzés, de egy szakmunkás semmit nem tudna csinálni, ha nem lenne ott a termelés mögött a mérnök szakember például. A diplomás állások mindig a legfontosabbak lesznek, mert azokat tudja kevesebb ember elvégezni, lévén nagyobb agyi kapacitást igényel.
Hát azért akkor sem örülnék ha ilyesmivel próbálnák elcsábítani a gyerekemet. Van egy olyan dolog tudjátok hogy társadalmi elismertség, presztízs.
Ezt nem kell magyarázni akkor ha pl. mérnök lesz belőle.
De ha egy fröccsöntő akkor élete végéig ott lesz az hogy nem élt az élet adta lehetőségekkel.
Azért nem minden gyerek olyan okos vagy nagyravágyó hogy mérnöknek akar menni, őszintén szólva az se sokkal jobb amikor a szülő erőlteti a gyerekeket egyetemre miközben a gimit is végig bukdácsolja, "mert hát a presztízs meg a szomszéd Jolika kölyke is diplomás". Nem sértő hogy a rosszabb képességű gyerekeknek ajánlanak szakmákat, legalább látnak más lehetőséget is az egyetem vs gyártószalag mellett (ugyanis ha fejre állsz se betanított munkásokat toboroznak az iskolákban). Tetszik vagy sem vannak gyerekek akik elég buták, az ilyeneknek már az is valami ha legalább egy viszonylag piacképes szakmát elvégeznek és nem a minimálbéren tengődnek egész életükben. Gyáron belül is lehet azért előrébb jutni végső esetben, ha más nem műszak vezetői pozícióig, ami már nem arról szól hogy pakolgatja az anyagot és a fizu is jobb aztán csak egy érettségi kell hozzá és gyári tapasztalat.
Szerintem nem aljas dolog, nem azt mondják hogy a te gyereked tanuljon ki valami könnyű szakmát. Fura is hogy ennyire magadra vetted a dolgot, nem abból kéne kiindulni hogy ilyen buta gyereked lesz akit simán elcsábítanak fröccsönteni.
#7-es!
Azért lenne a szakmunkásokra nagyobb szükség, mint a diplomásokra, mert belőlük már nagyon kevés van.
Hiába van 8 diplomás, aki tervez, ha csak 1 ember van, aki kivitelezze, pedig 20 kellene hozzá. :)
De ha van 20 szakmunkás, és csak 1 diplomás, már tud működni a beruházás. :)
Én dolgoztam diplomásokkal. Még én is mosolyogtam azon, amire utasította a fizikai dolgozókat, annyira nem értett ahhoz, amihez állítólag piszkosul értett. Éve alatt 3 diplomás ugrott, mert a vezetés is úgy látta jobbnak.
Persze tisztelet a kivételnek, mert sok olyan is van.
Én ia átéltem néhány éve... Lobbiztak hogy menjünk heggesztőnek, mert jól keresnek (ami vitathatatlan), illetve soroltak egyéb szakokat.
A durvább már az volt hogy többször a fejemhez vágták, mikor mondtam hogy gimnáziumba szeretnék továbbmenni, hogy belőlem még utcaseprőse lesz, és egy mihaszna sz@r vagyok. (Persze ezt többen is megkaptuk, “ösztönözve” arra hogy ne gimibe menjünk.
Ehhez képest, Közgazdaságtudományt hagglatok egyetemen, tehát sikertelen volt az akkori próbálkozásuk, de azért megpróbálták.
20/f
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!