Még tényleg az az istenkirály, akinek diplomája van?
Idén érettségiztem és el szeretnék végezni egy szakmát, de a szüleim ragaszkodnak ahhoz, hogy mindenáron diplomát szerezzek. Kb. ez a két véglet van náluk: "szakmával annyit érsz, mintha nem is csináltál volna semmit", meg a "diplomával majd mindenhova felvesznek".
Az a szakma, amit szeretnék csinálni (asztalos, meg egyedi bútor készítés, régi bútor felújítás) egy karnyújtásnyira van. Anyámék legnagyobb érve, hogy így elvesztegetem az eszem (pedig mindennek lehet valaki mestere, még az asztalosságnak is)
Tudnátok olyan sztorikat írni, hogy egy szakmával többre mentetek, mint diplomával, esetleg diplomával nem vettek fel sehova, emiatt szakmát tanultatok. Hátha egy-két ütős sztorival megtudom győzni őket, mert az eddigi érveim leperegtek róluk.
2,5 műszaki diplomával, jó munkahellyel és fizetéssel én azt mondom, hogyha férfi lennék, akkor most biztosan inkább valamilyen szakmát választanék.
Akkora a JÓ szakmunkás hiány, hogy ma már én vagyok hálás, ha egy szaki időt fordít rám, nem pedig ő nekem, amiért fizetek a szolgáltatásaiért. Gondolok itt a munkámra egyébként, de akár a magánéletben is baromi nehéz normál határidővel festőt találni, ácsot, burkolót, bármilyen kétkezi melóst.
A saját tervezésű, egyedi beépített szekrényünkre 3 (!!!) hónapot vártunk. A redőnyeinkre, szúnyoghálónkra 1,5-et. A klímánk szerintem télre lesz meg.
Baromira igény van erre, az asztalos mesterség pedig szerintem a lapraszerelt bútorok világában már hanyatló ágra került, ahonnan most szépen jön fel. Irgalmatlan pénzeket el lehet kérni egy-egy melóért és van rá kereslet.
Mellesleg én azt gondolom, hogy nem veszítesz azzal, ha lesz egy asztalos végzettséged és elkezdesz dolgozni benne. Akár egyetemet is csinálhatsz mellette, ami valamilyen szinten beleillik a képbe és akkor mindenki boldog lesz. Több lábon fogsz állni. Szerintem ennél jobb nincs.
A párom pl. hegesztő szakmát szerzett, csak később ment mérnöknek. Ma főállású mérnök, mellette néha elvállal maszek hegesztős melókat, mert imádja.
Egy asztalos ismerős tűzoltó parancsnok, mellékesben csinálja az asztalos melót.
Egy gépészmérnök ismerős burkol mellékesben.
Megy ez párhuzamosan is.
Én a "kecske is jól lakott, káposzta is megmaradt" típusú megoldást keresném és szerintem ezzel is járnál legjobban.
Dehogyis.
Egy JÓ szakma az jobb is lehet.
Pl: hegesztő,villanyszerelő,asztalos.
Ezek mind mind kiváló szakmák.
Diplomában ami megéri mérnöki szakok,programozó,matematikus.
Ezek a többi mehet a kukába a jogász is.
Barátnőmnek 70e-t adnak gyakornokként,erre nem mondok semmit mert nem tűrne nyomdafestéket.
Közben nálunk a gyakornok 170e alatt huzza a száját(fejlesztők vagyunk).
Ha szakmát akarsz menj arra,hidd el jó az is.
Egy jó szakma degeszre tudod magad keresni.
Mond azt,hogy próbáljanak meg bútort készítettni most.
Mondjuk időpontot talán kapnának a szüleid mondjuk szeptember közepére és akkor tegyék a kezüket össze.
Egy óra munkadíj 20.000 és akkor csak pislogott egyet.
Én sokszor azt szoktam mondani, ha újrakezdhetném, lehet, hogy asztalosnak tanulnék. Sőt, nem kizárt, hogy a középszintű technikusi végzettségem mellé egyszer tényleg szerzek valami faiparit, villanyszerelőt, vagy víz-gáz-fűtésszerelőt.
Egy olyan cégnél dolgozom, ahol többek közt faipari CNC gépeket is forgalmazunk. Volt egy kollégánk, aki hétköznap ezeket a gépeket javította, hétvégén pedig bútorokat rakott össze. Igaz, neki voltak már gépei, ilyen olcsóbb, innen-onnan összeszedett egyengető gyalu, élzáró, lapszabász... de a 3-4 hétvége alatt összerakott egy olyan szekrénysort, amit nyilván nem két fillérélt adott el (nem kérdeztem tőle, de gondolom 150 000-250 000 Ft körül lehet egy ilyen).
De olyan asztalos kollégánk is volt, aki faipari üzemben dolgozott, havi nettó 130 ezerért napi 8 órában.
Ismerek olyan embert is, aki sima szerszámkészítőként kezdte vállalkozóként, egy Kínából behozott esztergával a '80-as években. Azóta cég lett belőle, és ezt a céget 2015-ben adta el 8 milliárd forintért.
Szóval, ha ügyes vagy, van egy kis kezdőtőkéd, és pénzre tudod váltani a tudásod, akkor szakmunkásként is sokra viheted. A legtöbbnek azért ez nem sikerül, általában egy gyárban robotolnak, onnan is mennek nyugdíjba. Nagyon sok tehetséges szakmunkás van, de azt gondolom, egyetemi végzettséggel azért általában könnyebb elhelyezkedni egy jó munkakörben.
Ne általánosíts ennyire! Egy JÓ diploma ÉRHET többet, mint egy szakma, de egy rossz diploma sokkal kevesebbet ér, mint bármilyen szakma. Viszont a legjobb ha JÓ vagy a SZAKMÁDBAN!
Tehát pl. informatikai, mérnöki pálya esetében érdemes egyetemi szinten tanulni, de itt is BSc után is továbbtanulni, szakma esetében pedig tényleg nagyon jól meg kell tanulni és lehetőleg hiányszakmát választani.
Szerintem tanulj nyugodtan asztalosnak, lehet az elején kicsit rosszabb lesz a kereseted, amíg igazán beletanulsz a mesterségbe, de utána, főleg ha saját vállalkozást csinálsz és tudod is jól futtatni, biztosan jobban jársz, mint akár egy középszerű diplomával.
Én nagyon megbántam már, hogy anno egyetemre mentem és nem valami értelmes szakmát tanultam. Sőt! Az érettségit is megbántam már, helyette is inkább valami szakképzőbe kellett volna menni.
Büfédiplomával kínlódtam 4 évig. Maradjunk annyiban, hogy cimborám 18 éves barátnője, aki munkaügyi szempontból abszolút null kilométeres és csak egy érettségije van, másfélszer annyit keres, mint én, vagy maga az egyébként OKJ-t végzett cimborám. Aztán jelentkeztem a Lidlbe is bolti dolgozónak. Csomóan voltak ott kereskedelmi munkatapasztalattal, felsőfokú végzettséggel, kutyafülével. Természetesen engem sem vettek fel. Múltkor bemegyek a boltba, ki volt az egyetlen új arc a brigádban? Ííígy van, egy ránézésre szintén friss érettségis kiscsaj...
Egy érettségi többet ér, mint a legtöbb diploma (hogy jutott el eddig egyébként az ország?), de asztalosként annyi pénzt tudsz keresni, amennyit nem szégyellsz, főleg vállalkozóként.
Ezért nem kellene büfédiplomát csinálni.
Nem értem az embereket miért kínlódtok ilyen semmit mondó végzettséggel?
Komolyan mire számítanak ezek az emberek?
Meg ha rájön nem jó miért nem vált szakot?
Elképesztő,AZT KELL TANULNI AMIRE KERESLET VAN A PIAC DIKTÁL.
Nem győzöm hangsúlyozni,kapitalizmus van.
@17
Egy másik kérdés alatt mondtam el pont neked, miért ezt tanultam. Egyébként meg köszi, tanuljak mérnöknek meg infósnak - na de mi van, ha sík hülye vagyok mindenhez, amiben számolni kell, vagy éppen ha két egymás után leírt számjegy látványa pavlovi reflexet vált ki belőlem és öklendezve hányok ösztönösen? Akkor is tanuljam azt, "amit a piac diktál", cserébe bukjak ki már az első félévben az egyetemről?
Nem kell egyetem feltétlenül lehet szakma is akkor.
A lényeg mindig a piac dönt és ez van,egy jó szakma kell akkor.
Nekem van festő haverom kb. 1 gurtni kipattan havonta neki.
Akkor nem kell egyetemre menni,nem minden az egyetem.
A szakok 10%-a ér valamit a többi kukába mehet mind.
3 diplomám van, az egyik mérnöki, más mérnöki szakterületen dolgozom, mint a diplomám
Ha asztalos akarsz lenni legyél az, mert:
- olyasmit érdemes 40-50 évig csinálni, amit szeretsz
- ha nem jön be, még akár 20-25 év múlva is válthatsz
- jó asztalosból kevés van, hiányszakma, pláne, ha egyedi és antik bútorokra szakosodsz
- simán meg fogsz belőle élni
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!