Felmondás folyamata érdekelne. Mi a hivatalos menete?
Határozatlan idejű munkaviszonyt a dolgozó indoklás nélkül bármikor felmondhatja. A felmondást mindig írásban kell közölni. Közöltnek akkor számít, ha a másik fél tudomására hozod, ez többnyire akkor van, amikor átadod neki. Átadáskor a nálad maradó példányon dátummal ellátva vetesd át vele. Ez azért fontos, mert adott esetben nem árt, ha az ember tudja bizonyítani, hogy mikor közölte a felmondását, ugyanis a felmondás közlését követő napon indul el a felmondási időd.
Ha a dolgozó mond fel, akkor a felmondási idő a munkáltatót "védi", hogy tudjon helyetted másik munkaerőt találni, és azt betanítani.
Ebben az esetben a felmondási időn belül nincs kötelező felmentési idő, mint egy munkáltatói felmondás esetén.
Ha nem szeretnéd a felmondási idődet, vagy annak egy részét eltölteni még a cégnél, akkor írásban kérheted, hogy a munkáltató tekintsen el tőle, és X. Y. nappal szüntesse meg a munkaviszonyodat.
A munkáltató ezt nem köteles teljesíteni! Saját döntése, hogy engedélyezi, vagy sem. Ha igen, akkor annak legyen írásos nyoma a későbbi viták elkerülése végett.
Engedélyezés esetén - logikusan - nincs felmondási időre járó bérezés sem.
A cég önkényesen nem rövidítheti le a felmondási idődet, csak a kérésed alapján. Ő annyit tehet, hogy ha nem tart igényt a munkádra, mégis ad felmentési időt a felmondási időn belül, amire ilyen esetben bérezés is jár.
Tehát:
Felmondási idő az, aminek a letöltésére a munkáltató kötelezhet. Letölteni munkával, szabadsággal, keresőképtelenséggel, fizetés nélküli szabadsággal is lehet, és a felmondási időt semmi nem szakítja, vagy hosszabbítja meg!
Felmentési idő akkor van, ha a munkáltató mond fel a dolgozónak, mert ilyenkor a felmondási idő felének megfelelő időtartamra köteles a munkavégzés alól a dolgozót felmenteni abban az időpontban, amikor a dolgozó kéri, de maximum két részletben. A felmondási időn belüli felmentési időre munkavégzés nélkül is jár bérezés, és a munkaviszony időtartamába is beleszámít.
A munkáltatónak a felmondásodba nem kell beleegyeznie, mivel a felmondás egyoldalú jognyilatkozat, tehát a másik fél beleegyezése nélkül is joghatást vált ki.
Ha a munkáltató a felmondás átvételét megtagadja, vagy úgy látod, hogy ez várható, akkor két tanút vigyél magaddal, és előttük akard átadni a felmondásod. Ilyen esetben a két tanú nevét, lakcímét ráírod a felmondásra, majd aláíratod velük azzal a szöveggel, hogy tanúsítják, a felmondás átvételét a munkáltató megtagadta.
Ebben a helyzetben akkor is joghatást vált ki a dolog, ha a felmondást a munkáltató nem vette át és fogalma nincs, hogy mit írtál bele. Tehát másnap elindul a felmondási időd.
Ha egy cég ilyet tesz, ott valószínűleg pereskedés is várható.
Ahogy írtad, a "szó elszáll..."
"Nem lesz sajnos egyszerű menet, érdekel mik a lehetőségeim."
Ezért nem árt, ha írásos formában van meg az, hogy hozzájárult a kérésedhez. Még az is jó, ha a saját példányodon ráírja, hogy "rendben", vagy "engedélyezem", stb. és alá is írja.
Nálunk így működött, nem írogattunk külön leveleket, a felmondásra ráírta a főnök, hogy beleegyezik, vagy sem.
Nem tudod bizonyítani, tehát elméletileg bármikor letagadhatja, de bízz abban, hogy etikusan fog eljárni, és tartja a szavát. A felmondási idő alatt ne legyél "problémás" , ne legyen olyan, ami miatt "berágna" Rád.
:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!