Miért mondják hogy érdemes tovább tanulni, ha sokszor ugyanazt a fizetést kapja az ember diplomával is mint szakmával?
Az ilyen kérdéseket imádom. A legnagyobb probléma az emberi butasággal van. Rengetegen vannak akik azt képzelik, hogy ha elvégzel egy egyetemet azzal egyből meg lehet váltani a világot, pedig nem. A diploma is egy papír, csak magasabb tudást "kéne" tükröznie mint az érettséginek, vagy egy középiskolai bizonyítványnak, ennyi a különbség, semmi több.
Én két éve diplomáztam (gazdaságinformatikus), az egyetem előtt és alatt is folyamatosan dolgoztam diákként, illetve az utolsó évben sikerült elhelyezkedtem gyakornokként a szakmai gyakorlatom miatt. Miután lediplomáztam, teljes állást ajánlott a cég,- azóta háromszor sikerült előrébb lépnem a cégen belül, a fizetésemre pedig abszolút nincs panaszom.
Ezzel szemben van olyan szaktásam, aki többet tanult mint én, jobb eredményekkel is zárta a tanulmányait, de kidobták a munkaerőpiacra és rádöbbent hogy a diplomája mögött nincs semmi kézzelfogható, amivel normálisan el tudna helyezkedni (arról nem is beszélve hogy kb. fele annyit keres mint én).
Szóval a kérdésedre a válasz: hiába van diplomád ha nem tudsz vele mit kezdeni.
Imádom az ilyen érveléseket. "Van olyan szaktársam..." = Mindenki, akinek diplomája van, életképtelen, nulla ember, aki a diplomájával semmire sem megy.
Hadd mondjak én is egy példát: Elvégeztem egy neves egyetem egy alap- és mester diplomát. Nem úgy, mint a legtöbben, ügyeskedve, kettesekkel átcsusszanva, hanem kőkemény tanulással. Ma már én diktálom a feltételeket, nem vagyok kiszolgáltatva egy munkáltatónak sem. Fizetésemmel elégedett vagyok, 29 évesen jóval meghaladja a magyarországi átlagbért.
Hagyjuk ezt a "a diploma kakit se ér, mert van egy olyan ismerősöm, aki..." érvelést. Kiragadunk egy embert a sokaságból és általánosítunk. Mert a nyócáltalános rabszolgák jobban élnek? Vagy a nagymenő vállalkozók 0 tudással, akiknek tiszavirág életű sikereik vannak? Az egészet kéne látni, nem egy részt kiragadni...
Érdemes a felszín alatt keresni a kérdésre a választ, - önmagában az kevés hogy ki mennyit keres. Vedd figyelembe azt, hogy azért a pénzért amit kapsz mennyit dolgoztál, mennyi időd jutott másra mellette, - vagy például hogy szereted-e csinálni azt, amiből eltartod magad.
Én három éve diplomáztam mérnökként (project engineer-ként dolgozom), az egyik haveromnak még érettségije sincs (három műszakban dolgozik).
Amíg junior voltam, előfordult jó párszor hogy a fizetése több volt mint az enyém, persze mondhattam volna azt hogy "mit ér a diplomám, ha egy operátor 11 általánossal is többet keres", de inkább azt vettem figyelembe napi nyolc órát kell dolgoznom hétfőtől péntekig családias légkörben, és azt csinálom amit szeretek, elvégre ezért választottam ezt a pályautat. Nem pedig egy gyártósor mellett állok acélbetétes cipőben, hajhálóban és gumikesztyűben, napi két 15-20 perces szünettel, meg úgy hogy bármikor behívhatnak túlórázni ... :D
Ja és egyébként imádom olvasni az olyan jellegű kommenteket, amikor valaki arról papol hogy a diplomák semmit sem érnek. Ezek az emberek az alábbi két kategória közé tartoznak:
- olyan diplomával rendelkeznek, amivel nem lehet sok pozíciót betölteni, és nem is fizetik meg rendesen
- ami gyakrabban előfordul, hogy olyan osztja az észt, aki életében nem volt egyetem közelében, diplomáig el sem jutna ... :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!