Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Egyetértetek, hogy a "rendszer...

Egyetértetek, hogy a "rendszerváltó" politikai elit számlájára írható, hogy a munkaerőpiac rossz irányba "fejlődött"?

Figyelt kérdés

A fejlődés azért idézőjeles, mert nem igazán mondható fejlődésnek.


A magyar lakosságnak, főleg a fiatalabb generációnak leginkább diplomás munkára van igénye.

Ennek ellenére, még mérnök végzettséggel sem könnyű a munkaerőpiacon.Vegyészmérnök,közlekedésmérnök,élelmiszermérnök,környezetmérnök után nem nagyon kapkodnak, pedig mindegyikük nagyon értelmes végzettség.

Tényleg nem lehet rájuk azt mondani, hogy "nesze fogd meg filozófia" típusú diploma.



Az ilyen végzettségű emberek főleg valamiféle tervezés,fejlesztés,kutatás területén dolgoznának.A gond, hogy ez a szektor majdnem teljesen egészében hiányzik az országból.



Idecsalogatták a sok összeszerelő gyárat, aztán lassan üresen állnak majd, mert nem lesz, aki ott dolgozik.Tegyük hozzá, jogos, hogy egy mérnöki diplomával rendelkező nem vállal gyártósori munkát, hisz nem azért tanult.



Pedig a politikai elit lehetett volna előreláthatóbb, hiszen a 90-es években is látszott, hogy ugyanolyan trendek lesznek Kelet-Európában a munkaerőpiacon, mint előtte pár évvel Nyugat-Európában.A rendszerváltás pedig felgyorsította.


2018. júl. 1. 19:33
 1/3 anonim ***** válasza:

Ez is igaz hogy több diplomás állásra lenne igény.

Másrészt meg nem csak munkavállalókra lenne szükség. Hanem például akik munkahelyeket hoznak létre. Az oktatás nem változott a szocializmus óta mert még ma is jó alkalmazottakat gyárt. A Legényanya című, szocializmust gúnyoló komédiában is túltóták a rátóti kocsmát. Vagyis a kuláküldözések idején annyira átnevelték vagy jobban mondva kiirtották az önállóan megélni tudó és munkát adó embereket, hogy a végén mindenki munkás lett. Ekkor döbbentek meg az elvtársak hogy nincs aki élelmet termeljen ha nincs paraszt, nincs aki tévét javítson ha nincs maszek műszerész. Hanem szegénység van helyette. Ezért a 70-es években ismét szorgalmazni kezdték a háztáji gazdaságokat és a maszekizmust. Ez bejött, ez volt az ország egyik virágkora. Aztán a történelem ismételte önmagát mert a rendszerváltáskor megint a tőke egy helyre koncentrálása kezdődött, de állami helyett milliárdosok kezében. Az eredmény ugyanaz lett mint az államosítások idején: Túlkínálat lett munkásból és kevés a munkaadó. Persze a túlkínálat okozta olcsó munkaerő meg csábító a vezetésnek. Hisz a kommunista államosítás is valójában erről szólt hogy legyen sok munkás.

A képzésben nem csak "komornyikképzés" kéne. Nem lenézni akarom ezzel a szóval azt aki alkalmazott, hanem kiemelni a társadalmunk hibáját. A képzésnek arról is szólni kellene hogyan boldoguljon az egyén munkahely nélkül otthon önállóan és hogyan nője ki magát munkaadóvá. És akkor nem külföldről kellene importálnunk munkaadókat.

2018. júl. 1. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
0%
Így is túl sok a diplomás. A bölcsészkarok megszüntetésével kéne kezdeni, ráadásul ez a romkocsmában ábrándozós semmire kellő réteg a buta ellenzéki ideológiák melegágya is.
2018. júl. 1. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
77%

#2:

Ez közkeletű tévedés.


Szaktól függetlenül a diplomások közt messze a legkisebb a munkanélküliség:

[link]


Ráadásul a keresetek is jóval magasabbak. A KSH 2015-ös tanulmánya szerint a diplomás átlagbér több mint másfélszerese a szakközepes átlagbérnek:

[link]

[link]


Az sem tűnik igaznak, hogy egy állásnál probléma lenne a "túlképzettség". Valójában azok, akik az állásuk betöltéséhez szükségesnél magasabb iskolai végzettséggel rendelkeznek, átlagosan többet is keresnek:

[link]


A szakma kontra diploma kérdés megítélésében még mindig sok a kádári beidegződés, miközben a lakosság nagy részének fogalma sincs a diplomával betölthető állások nagy részéről, így eleve hátránnyal indulnak munkaerő piacon.

[link]


Személyes véleményem, hogy az egyetemi létszámok bővítése mellett a szakiskolai képzést is jobban egyetemivé kellene tenni, több készségtárggyal és alapismerettel. Nemrég építkeztünk nem csak az volt félelmetes, mennyire nem ismerik a hazai szakemberek azokat az energiahatékonyság növelő technológiákat, amik Németországban az ötvenes évek óta léteznek, de az is gond volt, hogy sokuknak sehogy nem lehetett elmagyarázni, hogy ne azt csinálják, amit "szoktak" hanem ami a kiviteli terveken szerepel.

2018. júl. 1. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!