Ha mindenki informatikusoknak vagy mérnöknek tanulna akkor is ilyen magas lenne a fizetésük?
Tegyük fel hogy holnaptól minden büfé szakos, elhelyezkedni nem tudó diplomás programozóknak, mernokinformatikusnak, villamosmeröknek,gepeszmernoknek vagy mechatronikai mérnöknek kezd el tanulni. Akkor is ezek lennének a legjobban fizető szakok?
Én úgy gondolom hogy ezekből a szakmákbol jó ideig minél több emberre van szükség az automatizálás,fejlődés miatt,és ha több a szakember, akkor csak gyorsított ütemben fejlődne a gazdaság.
Szóval mennyire időt álloak ezeknek a szakmának a presztízse?
Nyilván ez csak gondolatkiderlet,az emberek nagyrésze alkalmatlan ezekre a szakokra. ( vagy nem? )
Jelenleg a munkaerőpiac ezen területén túlkereslet van. A magas fizetéseknek itt egy olyan funkciója is van, hogy az adott munkáltatóhoz menjen a munkavállaló, illetve ne hagyja ott őt (hiszen nem egyszerű másik mérnököt/informatikust találni, és olcsóbb megtartani a már meglévő alkalmazottakat). Jelenleg ilyen végzettségnek számít az általad is említett műszaki- és informatikai terület legtöbb képzése, valamint a pénzügyi diplomák is.
Nyilván, ha boldog-boldogtalan ilyen szakember lenne (piacképes tudással, nem csak papírral!), akkor első körben a piaci egyensúly alakulna ki. Alacsonyabbak lennének a fizetések (ha nem is szignifikánsan), hiszen a vállalatoknak nem kellene annyit gürizniük, hogy munkavállalót találjanak, és megtartsák azt. Ebbe a kategóriába tartozik jelenleg pl. a legtöbb üzleti diploma.
Ha még tovább nőne ezeknek a szakembereknek a száma, akkor túlkínálat alakulna ki. Ekkor drasztikusan csökkenne a fizetés, és a túlkínálat mértékétől függően kifejezetten rosszul fizetett terület is lehetne. Ekkor már a vállalatoknak nem hogy nem kellene küzdeni a munkavállalókért, de gyakorlatilag megfordul a dolog, a munkavállalók küzdenek azért, hogy ők dolgozhassanak - és nyilván azt fogják alkalmazni, aki ugyanolyan képességek/képzettségek mellett alacsonyabb bérigénnyel rendelkezik. Ide pedig jelenleg az általad csak büfészakként aposztrofált képzések tartoznak. Elsősorban bölcsész- és társadalomtudományok szakjai.
Két dolog: egyrészt a fentebb a diplomáknál nyilván azokra utaltam, akik a végzettségüknek megfelelő munkakörben dolgoznak. Attól nem lesz egy könyvtáros diploma piacképes, hogy pár ember elmegy egy multihoz adatrögzítőnek. Másrészt ez nem egy statikus dolog, folyamatosan változik gyakorlatilag minden képzésnek a munkaerőpiaci helyzete. Most a csapból is az folyik, hogy ezekre a területekre érdemes menni tanulni, ennélfogva többen mennek oda, nyilván így csökken a túlkereslet, és közelebb leszünk a piaci egyensúlyhoz. Viszont így csökken azoknak a száma, akik a második- vagy harmadik kategóriában lévő képzéseket választanák, így ott csökken a munkaerőkínálat, aminek előbb-utóbb olyan hatása lesz, hogy nőnek a fizetések. Ezek a hatások nyilván nem azonnal érződnek, általában több év (nem ritkán majd' egy évtized) kell ahhoz, hogy szemmel látható változás legyen.
Egyelőre munkaerő hiány van és amíg nem lesznek itt nyugati fizetések, addig ez így is marad. Már egyre jobb a helyzet egyébként:
...szóval valsz. egy idő után (szerintem max 4 év múlva) meg fog állni a bérek növekedése (leginkább ha eléri az uniós béreket) és stagnálni fog, de nekem az is meg fog felelni :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!