A gazdasági diplomával rendelkezők általában miért keresnek jobban, mint a műszaki diplomások?
Vagyis, pontosítók, eleinte kevesebbet keresnek, de évek tapasztalatai után többet.Több lehetőségük van jól keresni, sokkal hamarabb lesz belőlük vezető.
Az előrelépési lehetőségek, mintha olajozottabban mennének ott.
Nálunk a cégnél az összes vezetőnek, a miénket kivéve gazdasági végzettsége van.
A mi vezetőnknek ,a gépész diplomája mellett van egy gazdasági is.
De a cégünk külföldi anyavállalatánál is, az összes projektvezető gazdasági diplomával rendelkezik, pedig ez eléggé műszaki terület.
Ezt onnan tudom, hogy arra fele az a szokás, hogy a végzettség csoportot és a fokozatát beleírják a szignújukba, látszik, amikor olvasom az e-mailt.
Hmm...talán mert a gazdasági diploma a gazdasági ügyvitelre szakosítja az embert, a műszaki meg a műszaki tevékenységekre? A könyvelést mutogathatod akármilyen vörös diplomás mérnöknek, ő csak legyinteni fog, hogy az nem érdekli és nem is érti. Akármelyik szervezeten belül ha tartósan a keményvonalas műszakiakat hagyják vezetni, elmegy a saját szórakoztatásuk irányába a cég, nem képesek meglátni és elkülöníteni a jövedelemtermelő és veszteséges folyamatokat - azzal lesznek elfoglalva, hogy milyen fain zenélő-táncoló-színváltós lavórt tudtak fejleszteni, de hogy a bevétel mekkora lesz belőle már kevésbé érdekli őket.
Magyarországon még talán a soft skillek hiánya (gyenge kommunikációs készség, rugalmatlanság, bárdolatlanság) és a mérnöki gőg is rájátszik erre. Mikor otthagyja a főiskolás diplomával a mérnök az egyetemet azt hiszi, hogy ő szarta a spanyolviaszt. Van is erre egy mondás: "Egy mérnökkel vitatkozni olyan, mint egy disznóval hemperegni a sárban. Két óra elteltével rájössz, hogy ő ezt élvezi."
Ismerős a probléma, viszont a válasz szerintem eléggé összetett.
A műszakis (akár az informatikusokat is ide sorolhatjuk) beosztásban dolgozók gyakran annyira speciális feladatot látnak el, hogy nemcsak hogy felfelé nem tudnak menni, de gyakran még oldalra sem. Általában nagyon kis részük tud csak előre lépni, de akkor is legfeljebb egy pár fős csapat főnöke lesz.
A gazdaságisnál meg ahogy én láttam, nagyjából kétféle van. Az egyik, aki megreked valami alsp beosztásban (könyvelő, kontroller, ügyintéző stb.), aztán válogat a cégek között, míg a másik az az a réteg, akikről te is írsz, akik előre lépnek projekt, közép, felső vezetővé. Azonban nem feltétlenül ők vannak többen, csak ők a feltűnőbbek. Viszont pénzben nem feltétlenül keresnek többet, mint a műszakisok.
Egyébként abban is van valami, hogy a műszakisok nem is feltétlenül akarnak felfelé jutni. Ez nem jelenti feltétlenül azt, hogy "kockák", csak egyszerűen szeretnek a szakmájukban dolgozni és nem szívesen foglalkoznak más, kevésbé egzakt problémákkal (pénzügyek, kommunikáció, üzleti stratégia, HR stb.), amikkel a gazdaságisok szoktak.
Míg a gazdaságisnak az előrelépés egy konkrét karriercél.
Egyébként a szokásos állásinterjú kérdésre adott válasznál (hogy képzeled el a jövőd 5 év múlva) is többé-kevésbé már meglátszik ez a különbség.
Ezt olvasd el:
.
.
A projektmenedzsment, és úgy egészében a menedzsment gazdasági/üzleti terület, nem műszaki.
A vezetés pedig egy teljesen külön tudomány!
A legtutibb kombó vitathatatlanul a műszaki+gazdász párosítás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!