Milyen képzést érdemes elvégezni Gépészmérnök MSC után, ha vezető szeretnék lenni?
(akár saját vállalkozásra is nyitott vagyok)
Hamarosan elvégzem a mesterképzést. Munka mellett levelező/esti tagozatosként hajlandó lennék még bármit elvégezni, ami érdekel és hasznos.
A mérnök-közgazdász posztgraduális képzés tűnik a neve alapján a legkézenfekvőbbnek, de egyesek az MBA-t ajánlják, mások közgazdász mesterképzést (gépész bsc-vel lehet jelentkezni rá). Olyan véleménnyel is találkoztam, hogy nem érdemes ilyen képzésre menni, mert akinek olyan a személyisége, megvan hozzá az affinitása, azt felismerik majd és papír nélkül is kerülhet vezető pozícióba, ezért inkább koncentráljak arra, hogy szakmailag minél jobb legyek (esetleg PhD), és a nyelvtudás fejlesztése legyen a nagyobb prioritás.
Ez így már kiindulópontként is elég sok ötlet, kíváncsi lennék, milyen újabb ötlet jöhet még szóba, vagy hogy tudna-e valaki tapasztalatokat, infókat megosztani a már említett útvonalakról, ajánlani valamelyiket, vagy pedig ellenérvet felhozni.
tapasztalat kell, nem tanulmányok, rengeteg mérnököt ismerek, akik már managerek, 10-12 év tapasztalattal, beleértve a gyakorlatot is a főnököm 6 éve végzett 7 év tapasztalata van, 32 éves, felsővezető
én is 10 éves mérnöki tapasztalattal rendelkezem, manageri pozciókra pályázgatok
Na, akkor olvass valami hasznosat is...
Mindenképp üzleti/gazdasági mesterképzést végezz, amely okleveles közgazdász végzettséget ad. A mérnök-közgazdász jól hangzik, csak nem sokat ér, nem egy modern képzés, és nem is ad akkreditált okleveles közgazdász diplomát.
A menedzsment tudományok csúcsa az MBA, nemzetközileg elismert, magas presztízsű, nem éppen olcsó képzés; ezt 3 helyen érdemes végezni: BCE, BME, és CEU. Jövőre talán az ELTE is indít akkreditált MBA képzést, de arról senki nem tudja, milyen lesz... de akkreditált, 4 féléves MBA-t keress, sok a kamu... intézményeket inkább nem írok most.
VISZONT! az MBA-t nem pályakezdő frissdiplomásoknak találták ki, igazolt több éves munkatapasztalattal mehetsz oda. 5-10-15 év a szakmában, utána van értelme az MBA-nak. Az MBA nagyon nem olyan, mint egy "átlagos" gazdász mesterképzés, még ha formailag hasonlít is. Kell egy tapasztalat, előismeret hozzá. MBA fokozatot (igen, ez egy fokozat) nem a huszonévesek szereznek, ez neked még korai lenne, nem vagy eléggé érett hozzá (nem is jelentkezhetsz a tapasztalat hiánya miatt).
Nézd meg Linkedinen, kiknek van a nevük mögött, hogy MBA... nem a pelyhes állú fiataloknak.
Alapvetően van pénzügyi és menedzsmenti MBA, de az adott egyetemtől függ, milyen specializációt hirdet meg.
Ha nem bírsz magaddal, és mindenképpen tanulni akarsz, akkor azt már levelezőn/estin tedd, mérnöki munkahely mellett!! Bár továbbra is azt mondom, dolgozz pár évet mérnökként, mielőtt ilyesmibe belevágsz.
Ami még szóba jöhet (mindegyik 4 félév, csak részidős formában, MUNKA MELLETT!):
- Vezetés és Szervezés MSc (BCE): estin indul, jó drága, nem kamu, mint pár hülyegyerek állítja, mérnöki / infós diploma mellé cukor. Nagyon hasznos vezetési, szervezési, irányítási és tervezési ismereteket tanulhatsz (ugye ők a menedzsment 4 alappillére).
- Pénzügy MSc (BCE, BGE): Corvinuson estin indul, BGE-n talán levelezőn, na ez elég kemény mesterszak, de okleveles gépészmérnökként el tudod végezni, a matek nem lesz akadály ;) Itt viszont a pénzügyön van a hangsúly, kevés menedzsmentet, szervezetfejlesztést, vezetéstudományt stb. tanulnál.
- Emberi erőforrás tanácsadó MSc: HR mesterképzés, szintén okleveles közgazdász végzettséget ad, BCE-n indul, máshol nem tudom (felvi.hu segít). NEM kamuszak, ha mérnöki/infós diploma mellé csinálod kiegészítő képzésként, akkor odaver. Itt a szervezeti viselkedésen, az ember, mint vállalati erőforrás menedzsmentjén van a hangsúly, rengeteg "soft" dolgot tanulhatsz, plusz munkajog, stb. Nagyon sok az átfedés a Vezetés és Szervezés mesterszakkal, illetve utóbbinak bizonyos specializációival.
Pár EGYÉB, számodra kevésbé hasznosítható képzés:
- Vállalkozásfejlesztés MSc. - BCE-n vagy BGE-n indul levelező formában, illetve az Óbudai Egyetemen, de az ugye kiváló mérnököket képez, a Keleti karuk annyira nem elismert (viszont indokolatlanul nehéz). Business Development a téma, gazdasági/üzleti/vállalkozási ismereteket nyújt, de mérnöki/infós diplomával nehezebben használható, ha alkalmazottként akarsz dolgozni.
- Műszaki menedzser MSc. - okleveles gépészmérnökként Te semmi új, hasznos dolgot nem tanulnál a műszaki részből, a menedzseri/vezetői/üzleti rész meg kevés ezen a szakon, hibrid szak. Ha vezető akarsz majd lenni, ezt kevésbé ajánlom. Mondjuk projektmanager lehetsz vele, de az nem klasszikus vezető / people manager / középvezető.
- Marketing MSc: hát, ha érdekel, nézd meg a leírását, de ezt CSAK nívós intézményben szabad elvégezni (BCE, BGE, BME), és nem mérnökembernek való szerintem. Nehezen tudnád hasznosítani, ami marketingből kell, azt a többi üzleti mesteren is meanulod, plusz hozzáolvashatsz.
- Számvitel MSc: felejtsd el! nulla előképzettséggel, ha valami csoda folytán be is kerülsz, hamar repülsz. Mérnökivel amúgy is nehezen párosítható, és vezetési ismereteket sem sokat ad; nehéz, száraz szak, nagyon értékes, csak nem neked
- Nemzetközi gazdaság és gazdálkodás MSc: nehezen tudnád hasznosítani, nem ajánlom
- Közgazdasági elemző MSc: nem ajánlom, nem a vezetésről/menedzsmentről szól, hanem a gazdasági folyamatok elemzéséről, nehezen tudnád hasznosítani.
Összefoglalva:
- BCE/BME/BGE, ha teheted
- MBA-t egyelőre hanyagold 5-10 évig
- Vezszerv, Pénzügy, Emberi erőforrás tanácsadó lehet jó neked.
- Csak munka mellett, részidős képzésben, 4 féléves, akkreditált mesterképzést válassz
Nagyjából ennyi jut eszembe, ha van konkrétabb kérdésed, tedd fel itt (privit nem olvasok).
Uhh 7-es köszi szépen,csillagos 6-os válasz,nem tudok egynél több zöldet adni.
Én most végzek programtervező informatikus BSc-n de már 8 éve a szakmában vagyok,nekem is akkor Vezetés szervezés ami érdemes?
Menedzsment irány érdekel hosszútávon,első körben architecti pozik aztán komolyabb vezetői.
Mikor érdemes vezszerv után az MBA-t?
Esetleg csináljam meg mellé egy informatikai MSc-t is?
Szogorúan munka mellett menne minden.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!