Adótanácsadó és adószakértő között mi a különbség?
Ladislaus433 bődületesen nagy hülyeséget írt…
1) Hogyan válhat valakiből adótanácsadó vagy adószakértő?
Az adótanácsadó (hivatalosan) az a személy, aki sikeresen elvégezte az adótanácsadói tanfolyamot. Ennek a képzésnek a bemeneti feltétele
* a könyvelői végzettség, vagy közgazdasági / jogi diploma ÉS
* legalább 1 év szakmai gyakorlat.
Az adótanácsadói tanfolyam 7 modulból áll, melyből 5 esetében központi szóbeli, 2 kapcsán pedig 180-180 perces, gyakorlati írásbeli vizsga van. A képzés ideje kb. 12-14 hónap.
Az adószakértő ezzel szemben az, aki az adószakértői tanfolyamot végezte el (melynek van forgalmi adó, jövedelemadó és nemzetközi adó „ága”). Ehhez
* adótanácsadói végzettség (ld. a feltételeit fentebb),
* egyéb felsőfokú végzettség (diploma), továbbá
* legalább 5 év szakmai gyakorlat
szükséges.
Az adószakértői tanfolyam 2 modulból áll, de készíteni kell egy szakdolgozatot is. Ahogy említettem, ennek a képzésnek 3 ága van, amik között olyan tekintetben nincs átjárás, hogy aki mindhármat el szeretné végezni, annak – többek között – 3 különböző szakdogát kell írnia (arról nem is beszélve, hogy a képzések díjai ez esetben összeadódnak).
Ahogy látod, az adószakértő a képzése során mélyebb, sokkal specializáltabb szakmai tudásra tehet szert, melynek segítségével rendkívüli, egy átlagos gazdasági társaság életében ritkábban előforduló adózási eseményeket (pl.: nemzetközi holding-társaság alapítása, nemzetközi vállalatcsoportok felvásárlása, stb.) is képes adózási szempontból mind a hazai, mind pedig az EU jogszabályainak megfelelően kezelni.
2) Mit csinál pontosan egy adótanácsadó, ill. egy adószakértő? (ezen válasz kapcsán másoltam egy képzést nyújtó honlapról)
Az adótanácsadó a vállalkozások, egyéb szervezetek, magánszemélyek adóival, adójellegű kötelezettségeivel, költségvetési támogatásával kapcsolatos, rendszeresen ismétlődő vagy eseti feladatokra és ügyletekre vonatkozó tanácsadói, ellenőrzési munkát végez.
Értelmezi a kapott megbízást, azonosítja a megbízással összefüggő releváns adójogi tényállást, az ezek alapján adódó adókötelezettségeket, és ezek hatásáról és következményeiről megbízójának tájékoztatást ad.
Részt vesz a vállalkozás adókötelezettségeinek teljesítésében, a bevallások elkészítésében, az ehhez kapcsolódó számviteli feltételrendszer kialakításában, működtetésében, elemzi, hasznosítja az abból nyert információkat.
Megbízója vagy munkaadója felhatalmazása alapján a rendszeresen ismétlődő feladatokhoz és ügyletekhez kapcsolódó adókötelezettségek és jogok érvényesítésében, ellenőrzésében közreműködik. Az adóhatóságok előtti eljárásokban képviseletet lát el.
A forgalmi adószakértő szakképesítéssel rendelkező személy képes adótanácsadással, ellenőrzéssel foglalkozó szervezeteket vezetni, irányítani, nemzetközi ügyleteket érintő adótanácsadói tevékenységet, szolgáltatást végezni, ellenőrizni, forgalmi adózáshoz kapcsolódó feltételes adómegállapítási kérelmeket készíteni, ellenőrizni nemzetközi ügyletek esetén, forgalmi adózáshoz kapcsolódó okleveles adószakértői véleményeket elkészíteni, ellenjegyezni, nagy adóteljesítményű adózókat képviselni, adóbevallásaikat elkészíteni, ellenjegyezni, ellenőrizni, Európai Uniós jogszabály-előkészítésben részt venni, nemzetközi ügyletekben képviseletet ellátni, szokásos piaci ár nyilvántartást készíteni, ellenőrizni nemzetközi ügyletek esetén, felügyeleti intézkedési kérelmet készíteni, ellenőrizni nemzetközi ügyletek esetén.
3) Mennyi egy adótanácsadó, ill. egy adószakértő fizetése?
Ez a konkrét szakképesítésen kívül nyilván rengeteg egyéb tényezőtől függ, a teljesség igénye nélkül:
* munkáltató (egy big4 – talán mondanom sem kell – többet fizet, mint a NAV);
* végzettség (adótanácsadó papíron akár érettségivel és egy OKJ-s mérlegképes könyvelői tanfolyammal is lehetsz, de nyilván jogi és / vagy közgazdasági diplomával értékesebb leszel a munkaerő piacon);
* valós szakmai tapasztalat (nem csak az évek száma, hanem a megoldott ügyek komplexitása is számít: aki 8 éve kizárólag ÁFA bevallásokat töltött ki ugyanazon kis magyar Kft. számára, komoly hátránnyal indul azzal szemben, aki 2 évet lehúzott valamelyik big4-nál);
* nyelvtudás (az angol nyelv magas szintű ismerete alapvető elvárás egy nemzetközi adótanácsadó cégnél, egyéb jelentős európai nyelv, elsősorban a német, ismerete további előny);
* betöltött pozíció (nem mindegy, hogy valaki adótanácsadói végzettsége birtokában szenior tanácsadó, menedzser, direktor, vagy partner – ezek a legtöbb esetben nem is a konkrét szakmai tudáson alapulnak).
Összességében egy jogi diplomával (esetleg közgazdász MSc-vel), erős angol nyelvtudással, 5 év nemzetközi adótanácsadó cégnél szerzett szakmai tapasztalattal én alsó hangon bruttó 600 ezer Ft-ot (ami alapesetben nettó 399 ezer Ft) mondanék egy állásinterjún, az ellátandó feladatok függvényében akár többet is. A legtöbb ilyen cégnél egyébként nem elvárt az adószakértői végzettség, sőt, sok helyen még az adótanácsadói sem. Ha nemzetközi adótanácsadó cégnél dolgoztál 5 évet (ahová releváns, piacképes diploma és angol nyelvismeret nélkül nem kerülsz be), nem kell bizonygatnod, hogy képes vagy elvégezni egy OKJ-s tanfolyamot.
Azta, köszönöm a részletes magyarázatot. Nagyon nem rontottam el végül is akkor a pályaválasztást, csak abban vagyok hátrányban, hogy nem egyetemen, hanem OKJ-s keretek között tanulok pénzügy-számvitelt. Végül is akkor lehetséges ezt az egészet végigvinni OKJ-val is, csak kevésbé leszek kelendő vele... na mindegy, ez még a jövő zenéje, ha majd nem leszek megelégedve, akkor bepróbálkozok ezzel is. :)
Még egyszer köszi a választ!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!