Mi a különbség egy antropológus és egy igazságügyi orvosszakértő között?
ANTROPOLÓGIA:
Az antropológia, vagyis embertan az emberi faj(Homo Sapiens) tanulmányozásával foglalkozik.
Ennek két fajtája van: 1. Fizikai antropológia
2. Kulturális antropológia
A fizikai antropológia az ember fizikai tulajdonságaival foglalkozik.
De nagyon fontos, hogy nem szabad összekeverni a fizikai antropológiát az orvostudományokkal(pl anatómia), mert bár mindkét tudományterület nagy mértékben foglalkozik a csontokkal, mindkettő mást kutat. Az antropológia fizikai tulajdonságokat és az évmilliók során végbemenő fizikai változásokat kutatja - és ezek nagy része az emberi csontokon figyelhető meg legjobban.
Például a fizikai antropológia kutatja a különböző embercsoportok(europid, negroid, mongoloid stb)állkapocscsontjának sajátosságait, a különböző fejformájukat, a különböző testfelépítésüket.
Az antropológia másik területe, a kulturális antropológia, szintén az emberrel foglalkozik, de ez a tudomány az ember kultúráját kutatja. Azzal foglalkozik, hogy hogyan alakult és alakul az ember kultúrája, hogy milyen változásokon ment keresztül, és miért.
IGAZSÁGÜGYI ORVOSTAN:
Az igazságügyi orvostan az orvostudományok egyik ága, melynek feladata, hogy peres eljárások esetében a rendőrségnek segítsen, mint orvos és szakvéleményt adjon a rendőrség kérdésekre.
Elsődleges feladatai közé tartozik, hogy - a magyar törvények értelmében - minden erőszakos vagy ismeretlen halálesetet igazságügyi orvos szakértőnek kell megvizsgálnia, és ha úgy ítéli meg, hogy szakvéleményéhez szükséges, boncolást végezhet.
Erőszakos vagy ismeretlen halálesetnek számít: gyilkosság, öngyilkosság, fogvatartott halálesete(pl börtön), baleset következtében történő halál, ismeretlen személyazonosságú holttest.
Ha ezen öt halálnem közül bármelyik lehetősége fennáll, akkor az a holtest egy igazságügyi orvosszakértő által kell vizsgálatra kerülnie. A vizsgálat a legtöbb esetben igazságügyi boncolással történik.
Az orvosszakértők feladata ezen kívül még nagyon sokszínű. Végeznek élő személyeken is vizsgálatot, mely vizsgálat során sérüléseket vizsgálnak(mikor kapta az illető, milyen erőbehatás következtében, mennyire súlyos, milyen eszközzel okozhatták, milyen magas személy adhatta std)vagy beszámíthatóságot vizsgálnak(beszámítható volt-e a bűncselekmény elkövetésekor) vagy sérült személyeket vizsgálnak, hogy alkalmas-e még munkát végezni, és ha igen, mennyire lehet fizikailag megterhelő, hogy ne legyen káros az egészségére, vagy rokkant nyugdíjba mehet.
Az orvosszakértők feladata továbbá az ismeretlen személyazonosságú holtestek személyazonosságának kiderítése is.
A vizsgálatok során számos tudománnyal találkoznak az orvosszakértők, mint kémia, biológia, fizika, toxikológia(kémiai tudományág, mely többek közt az anyagok emberi szervezetre való hatását vizsgálja) és nem utolsó sorban rengeteg gyászoló vagy sokkos hozzátartozóval találkoznak, akikkel nem lehet könnyű bánni.
Az igazságügyi orvostanhoz először el kell végezni az orvosi egyetemet (6év) majd tovább lehet szakosodni igazságügyi orvostanra (min5év).
Remélem segíthettem :)
Az első vagyok, egy kis kiegészítés:
Van átfedés az antropológia és az igazságügyi orvostan között. Az igazságügyi orvostan egyik ága az igazságügyi antropológia. Ez a szakterület szintén az erőszakos vagy ismeretlen halálesetekkel foglalkozik, de abban az esetben lép életbe, ha a holtest bomlása már olyan szinten végbe ment, hogy már csak csontok maradtak.
Ma Magyarországon az igazságügyi antropológiai feladatokat is orvosszakértők látják el, nincs külön ilyen szakma egyik orvostani intézetből sem, tehát ha ez a szakterület érdekel, akkor irány az orvosi.
Vannak olyan országok(Pl USA, Kanada) ahol ez egy külön szakma, és külön egyetemi képzést kapnak a hallgatók.
Magyarországon azért nincs külön képzés erre, mert egyszerűen olyan kicsi sz ország, hogy nincs olyan sok csontmaradvány, mely az igazságügyre tartozik, hogy külön szakembereket képezzenek ki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!