Megtehetik azt hogy a fizetésemet nem kapom meg?
Azt mondta a főnök hogy nem kapom meg a fizetésemet mert nem töltöm le a felmondási időmet. Így az egész havi fizetésem oda lenne.
De viszont én már nem szeretnék ott dolgozni és ilyenkor mit tehetek van joga nem kifizetni?
Az első nem jól mondja, a le nem dolgozott felmondási időre járó távolléti díjat visszatarthatja:
Mt.
84. § (1) A munkavállaló, ha munkaviszonyát jogellenesen szüntette meg, köteles a munkavállalói felmondás esetén irányadó felmondási időre járó távolléti díjnak megfelelő összeget megfizetni.
Ahogy a 3. válaszoló bemásolta:
"Mt. 84. § (1) A munkavállaló, ha munkaviszonyát jogellenesen szüntette meg, köteles a munkavállalói felmondás esetén irányadó felmondási időre járó távolléti díjnak megfelelő összeget megfizetni"
Megfizetni! Tehát nem a munkáltató levonja, meg visszatartja, hanem a dolgozó megfizeti! Ha a dolgozó ezt önként teljesíti, akkor vége a történetnek. Ha nem, akkor a munkáltató fizetési felszólítással követelheti Tőle, figyelmeztetve a jogkövetkezményekre (végrehajtás kérése stb.).
Bérből levonni csak és kizárólag jogszabály alapján lehet, vagy ha a dolgozó abba írásban beleegyezik. Bérből jogszabály alapján csak végrehajtható okirat birtokában lehet vonni. Ilyen a bírósági letiltás, a végrehajtók (adóhatósági, önkormányzati, törvényszéki, önálló bírósági végrehajtó) által kiadott letiltások, valamint a dolgozó írásban adott "engedélye". Munkáltató ezek hiányában bérből a munkabér előleget, az SZJA különbözetnél a befizetendő összeget, tb. kifizetőhely esetén a jogtalan tb. ellátás összegét, stb. tarthatja csak vissza. De ezt is azért, mert jogszabály ad rá lehetőséget.
Minden más esetben a ledolgozott időre járó bért ki kell fizetni.
Valamint: A távolléti díjának megfelelő összeg...
Nincs odaírva, hogy nettó vagy bruttó, mivel itt nem munkabérről beszélünk, hanem egy kártérítési összegről.
A távolléti díjnak megfelelő összeg pedig - véleményem szerint - bruttó lesz!
#4
"Megfizetni! Tehát nem a munkáltató levonja, meg visszatartja, hanem a dolgozó megfizeti!"
Elméletileg igen, de csak elméletileg!
Ha mégis visszatartja a munkáltató, a munkavállaló semmit nem tehet, ha bírósághoz fordul a bíróság nem fogja megítélni neki, pont a fizetési kötelezettség miatt.
Már bocsánat, DE:
Azt, hogy egy jogviszony megszüntetés jogellenes vagy sem, nem a munkáltató dönti el!
Például: Dolgozó nem megy be a felmondási ideje alatt. Honnan tudja a munkáltató, hogy miért? Mert nem akart, vagy mert baleset érte, kómában fekszik és nem tudja ezt jelezni? Munkáltató "saját hatáskörben" eldönti, hogy jogellenes a munkaviszony megszüntetése és az aktuális béréből levonja a szerinte neki járó távolléti díjat?
Vagy például ha a munkáltató kirúgja a dolgozót, a dolgozó pedig eldönti, hogy ez jogellenes volt, akkor saját hatáskörben van joga leinkasszálni a munkáltató bankszámláját, mert szerinte neki jár a végkielégítés? Persze tudjuk, hogy ez a gyakorlatban csak azért nem működik, mert nincs hozzáférése a bankszámlához, egyébként a szitu ugyanaz, mint az előbbi, "levonja" csak úgy a cégtől, mert úgy döntött, neki az jár, hiszen jogszabály írja elő.
A bíróság az ügy összes körülményét vizsgálni fogja, úgy mint:
Tényleg jogellenes volt-e a munkaviszony megszüntetés. A munkáltató törvényesen járt-e el ebben az esetben (bérből történő levonás szabályai).
Megadta-e a jogorvoslati lehetőséget a dolgozónak, tájékoztatta-e arról a dolgozót, hogy ha nem fizeti meg, vagy nem ismeri el a jogellenes megszüntetést, milyen jogi következményei lesznek.
Attól, hogy szabály szerint jár a munkáltatónak az összeg, még jogszabályellenesen nem járhat el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!