Próbaidő alatt, azonnali hatállyal felmondtam. A munkáltató nem akar fizetni, mi a teendő?
Próbaidő alatt felmondtam azonnali hatállyal, bőven megvolt rá az okom. Úgy tudom, 5 nap a határidő ami alatt meg kell kapjam a fennmaradó béremet és a kilépő papírokat. Sajnos még nagyon kezdő voltam, így nem figyeltem eléggé a figyelmeztető jelekre, mint pl. hogy nem kaptam munkaszerződést sem.. Most azzal vádolnak, hogy loptam a kasszából(boltban dolgoztam, kis magánvállalkozás), ami természetesen nem igaz, és hogy a nyakamba varrnak egy csomó leltárt, és esetleg a bérem fennmaradó részét talán megkapom a következő hónap 10-én..
Természetesen voltak más apróságok is, mint pl. utólag kiderült a bejelentéssekkel is játszadoznak, nem küldtek el alkalmasságira sem, tűzvédelmi oktatást sem kaptam...
Van esélyem bármit tenni az ügy érdekében, vagy egyszerűbb ha hagyom és tanulok belőle...? Bár örülnék, ha nem úsznák meg ennyivel, mert megalázó, hogy nem elég, hogy nem fizetnek ki, még lopással is megvádolnak és úgy beszél velem, mint egy kutyával..
Az, hogy ott dolgoztam egyértelmű, mert árú átvételkor aláírtam, vannak beszélgetéseink(sms) is amiből szintén egyértelmű..+ be van kamerázva az egész bolt.
"Sajnos még nagyon kezdő voltam, így nem figyeltem eléggé a figyelmeztető jelekre, mint pl. hogy nem kaptam munkaszerződést sem.."
Ja, oké.
Mondjuk azért nem hagynám, amilyen az adjon isten... nyomd fel, ellenőrzést a nyakába.
Már én is tudom, hogy idióta voltam, de ezen már nem tudok változtatni..Tanulni fogok belőle.
De lenne egyáltalán értelme bajlódnom a feljelentéssel?
A felmondást legalább írásban tetted meg?
Fogadjuk már azt el, hogy hiába nincs valakinek írásos munkaszerződése, a munkaviszony fennáll anélkül is, hiszen két fél megállapodott valamiben, amit a munkáltató nem adott írásba, pedig kötelessége lett volna.
A munka törvénykönyve is biztosít 30 napot a munkakezdéstől számítva arra a dolgozónak, hogy az írott szerződés hiányára hivatkozva (ha van próbaidő, ha nincs) azonnali hatállyal megszüntesse a munkavállaló a munkaviszonyát. A 30 nap elteltével erre már nem hivatkozhat.
Viszont a felmondást is kötelező írásba adni, hiszen csak úgy bizonyítható, hogy mikor lépte meg azt valamelyik fél, és aszerint dönthető el, hogy vannak-e jogkövetkezményei vagy sem, kötődik hozzá határidő vagy sem.
Valamint, hiába jogszerű valakinek a felmondása, ha a munkakörét szabályosan nem adja át. Innentől kezdve - elméletileg - jogellenes a munkaviszony megszüntetése, ami következményekkel járhat.
Mivel teljesen pontos információkat nem tudunk az üggyel kapcsolatban, ezért én a következőket ajánlom:
Munkaügyi vita esetén a kormányhivatalokban található az illetékes hatóság. Jelenleg valami Foglalkoztatási Hatóság néven futnak, régen Munkaügyi és Munkavédelmi Felügyelőség volt a nevük, ha így keresed őket, akkor is megtalálod. Ott tegyél személyesen panaszt, amit jegyzőkönyveznek, és ellenőrzést kezdeményeznek a cégnél.
Amit tudnod kell: Ha volt szerződésed, ha nem, a ledolgozott időre bérezés jár!
Bérből kizárólag jogszabály, vagy a dolgozó írásbeli hozzájárulásával lehet bármit is levonni!
A lopással vádolás vagy leltárhiány nem olyan egyszerű, hogy a munkáltató ezt saját hatáskörben eldönti, vagy megvádol vele. Tehát emiatt félnivalód igazán nincs.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!