Négy hónap alatt úgy megtanítanak programozni, hogy kapkodni fognak utánad a cégek, és minimum 200 ezret fogsz keresni nettóban. Lehetséges ez?
Ki a fene alkalmazna, egy szövőnőből négy hónap alatt átképzett "informatikust", mint egy diplomás programozót?
Főleg havi nettó 200 ezerért. Azon is csodálkoznék, ha ingyenmunkára felvennék.
Akinek nincsen diplomája az teljesen kizárja magát az állások 95%-ból. Nem dolgozhat se magyar se külföldi közép illetve nagyvállalatoknál és a közférában sem.
Azért nem értem, hogy ezek a cégek, amik azt hirdetik, hogy 4 hónap alatt megtanítanak programozni, és utána 200+ kezdőfizetést kapsz. Hova az Istenbe helyeznek el? Mert nyilván nem akkreditált a képzés, tehát nem ismerik el sehol.
20:
4 hónap valóban kevés, de ha 100%-ban informatikában hasznos dolgokkal töltik meg, akkor még az is több, mint 5 év valamilyen informatikus szakon szintén informatikai szempontból nézve. De van pl. 2 éves tanfolyam is (pl. a codecool-é)...
21:
Van amelyiknek vannak céges kapcsolatai, és ha elég jó vagy, akkor oda felvesznek. Utána meg nem az fog számítani, hogy van-e papírod, hanem hogy milyen szakmai tapasztalatot tudsz felmutatni. Pályakezdőnek mindenképpen nehéz, diplomával is.
Az a probléma, hogy eleve nem értik sokan, hogy mit is jelent a programozó, és hogy egy fejlesztőnek mi a feladata. Gondolj egy szoftverre, vagy egy alkalmazásra úgy, mint egy épületre. Az épületet is megtervezi egy építészmérnök, aki átlátja és megtervezi a teljes szerkezetet, de az épület egyes elemeit nem ő fogja megépíteni, hanem szakmunkások, olyan emberek, akik specializálódtak bizonyos szakterületekre, például asztalos, kőműves. Az építészmérnök nem is feltétlenül ért ezekhez a területekhez.
A programozói világban sem a programtervező mérnökök azok, akik felépítik a teljes struktúrát, ők azok, akik megtervezik a szoftvert. Egy "programozó szakmunkásnak" nem feltétlenül kell teljes mértékben megértenie, hogy a platform hogyan működik, hanem bizonyos részfeladatokban kell megfelelő tudással rendelkeznie.
A programozó és a fejlesztő szakmák nem teljesen fedik egymást. Egy jó programozó teljes mértékben megérti a rendszert, a platformot, sőt, tovább megyek, pontosan tudja, hogy egy processzor hogyan működik, ezáltal érti hogy a bitek hogyan vannak reprezentálva a fizikai világban, az áramkörök hogyan épülnek fel, stb. Nem véletlen, hogy a legjobb programozók a mai napig fizikusok, vagy matematikus háttérrel rendelkeznek.
De ahogyan említettem, nem építészmérnökökből, hanem sokkal inkább szakmunkásokból van nagyobb hiány. Hiába rendelkezik valaki kiváló informatikai háttértudással, ha egyszerűen nem rendelkezik kellően alapos, vagy naprakész tudással a bizonyos részterületeket nézve: a programozói világban ezek a különböző framework-ök, könyvtárak, programnyelvek, technikák.
Egy fejlesztőnek tehát nem feltétlenül kell alapos, mély tudással rendelkeznie a "computer science"-ben ahhoz, hogy jó programot tudjon írni. Ehhez bőven elég az, ha megfelelően tudja használni a nála sokkal komolyabb tudással bíró programozók által felépített rendszereket: programnyelvek, könyvtárak, API-k, interfészek, amik manapság pár kattintással elérhetőek mindenkinek. RÉGEN EZ NEM VOLT ÍGY. Persze egy jó fejlesztő nagyon jó az algoritmusok megértésében is, de ez már inkább érzék és gyakorlás kérdése.
Hiába van egy 50 éves, egyetemeket végzett hardcore informatikus, aki tökéletes mélységekben megérti az informatikát, ha a "szakmunkákban" egyszerűen nem naprakész, akkor nem lesz piacképes a tudása, és egy vállalatnak sokkal inkább megéri befektetni sokkal képzetlenebb, de friss, naprakész tudással rendelkező fejlesztőkbe, akik tudnak kódot írni és ismerik azokat a technikákat, vagy csak párat közülük, amelyekkel az adott vállalat építi a szoftvert. Ma már a legtöbb platform ingyen elérhető, az alapokat már régen lefektették, és nem feltétlenül kell érteni, hogy azok mélységekben hogyan működnek. Az kőkemény mérnöki munka.
A cégeknek kóderekre van szüksége, akik bizonyos munkákat meg tudnak csinálni, és nem kell, hogy konkrétan az alapoktól megértsék azt, hogy egy szoftver, vagy egy operációs rendszer hogyan működik.
Szóval: igen, simán piacképes manapság egy intelligens, motivált egyén komplett informatikai háttértudás nélkül (persze az alapok ismerete szükséges), míg elképzelhető, hogy egy többdiplomás programozó, aki utoljára évekkel ezelőtt tanult a mai trendekről, egyszerűen kiszorul a munkaerőpiacról.
Pár hónap megfelelő minőségben végzendő segédmunkák (pl építőiparban) betanítására is épp hogy elég. Egy programozóéra szerintem nagyon kevés idő. Ezek ilyen Easy PC (egy oktató újságsorozat volt régebben a számítástechnika alapjairól) színvonalú tanfolyamok. A jó programozó nem csak annyiból áll hogy gyorsan kitanítjuk hanem egy gondolkodásmód.
Az igazi programozók agya úgy van belül huzalozva hogy képes legyen bármit megfelelően létrehozni és alkotni. Ez nem feltétlenül veleszületett dolog hanem kialakulhat de nem pár hónap alatt. Ezt csak azért mondom mert találkoztam már gyorsképzett programozókkal és ők olyanok a tapasztalt vérbeli programozókhoz képest mint a gyurmázó kisgyerek a szobrász művészhez képest.
Egyes fejlesztőkörnyezetekben van lehetőség olyan dolgokra hogy menüből két kattintással hozzanak létre objektumokat (ha valamit nem találnak akkor letöltik készen) és azok beállítgatásával és vizuális összekötésével csináljanak valamit: de ez nem programozás hanem legózás.
A szükséges tudásszint attól is függ hogy miféle szoftvereket kell megírnia az illetőnek. Ha egy weboldalt kell összehozni és összeollózni akár csak egy template-ből akkor azt egy pár hónapos tanfolyamos is meg tudja csinálni de ha egy komplikáltabb szoftvert vagy egy teljesen egyedi internetes boltot (webshopot) kell létrehoznia akkor azt se tudná hogy mihez kezdjen még akkor is ha valaki megtervezi neki. Az alapvető fogalmakat és algoritmusokat valószínűleg ismerni fogja és ott kifújt. Ha valakit egy másik mérnöki szakról képeznek át még annak is túl rövid idő ez hogy minden szükséges megragadjon az agyában nemhogy egy olyan valakinek aki azelőtt csak egy mezei számítógép felhasználó volt aki már azt is nagy tudománynak tartja hogy magának tudja telepíteni az operációs rendszert és kicserélni a kártyákat a gépében. Ezeket nem lenézésből írtam. Ezek a tanfolyamok ígérgetnek csak hogy legyenek tanulók. Valamelyik tanfolyamot levezénylő cég ezek után vagy támogatásokat kap vagy tandíjat szed. Ez a lényeg: a pénz - és nem igazi programozók kitanítása. Utána meg majd panaszkodnak hogy felhígult a szakma és hogy nincs megfelelő munkaerő mert a tanfolyamos gyorsképzett ember szűrét a próbaidő után kirakják és elkezdenek egy tapasztalt szakembert keresni aki termeli is a pénzt.
21# (kérdezőnek a kommentje)
"Akinek nincsen diplomája az teljesen kizárja magát az állások 95%-bó"
-A programozók 2/3 részének nincs a CS (computer science)-hez köthező diplomája. Akkor ezek az emberek munkanélküliek lennének? :)
A cégek nagyrészénél nem kell diploma, még vezető pozíció betöltéséhez sem. A Solicon Valley legsikeresebb emberei is így gondolják. Pl: Elon Musk ( https://www.youtube.com/watch?v=k3zwBj7Q8L8 )
A legnagyobb cégek is úgy hírdetnek meg pozíciókat, hogy vagy BS diploma szükséges CS-ből vagy annak megfelelő munka tapasztalat. Az Amazon és Google a lehető legjobb munka hely egy programozónak. A jelentkezők 0.2%-a jut be, ami azt jellenti, hogy nagyobb esélyed lenne bejutni a Harvardra vagy stanfordra… Még sem kérnek diplomát és persze a többi cégek nagyrésze sem.
Referenciának ide linkeltem 1-1 állást hírdetést a 2 cégtől, de ha nem hisznek nekem ti is nézzetek utána.
Amazon:
Minimum reuirement:
Bachelor’s Degree in Computer Science or related field, or 4+ year relevant work experience.
Google:
Minimum reuirement:
BS degree in Computer Science, similar technical field of study or equivalent practical experience.
Oké, ha a papír nem számít, de az egyetemen szerzett tudást egyedül lehetetlen lenne megszerezni, nem?
A legnagyobb egyetemek közzéteszik, hogy pontosan mit tanítanak milyen tankönyvből milyen segédanyagok használatával, sőt még az előadásokat is felveszik és feltöltik.
Pl.: Itt van az MIT.
Ezen az oldalon minden megtalálható, amit az MIT-t végzett diákok valaha tanultak… Ez a lehető legnehezebb egyetem egy programozónak és mindent meg tanulhatsz otthoról amit ott tanítanak. Persze nem csak az MIT csinál ilyet. Az interneten fent vannak Harvard, Standford és sok már neves egyetem anyagai is.
Nézzetek utána Scott H Young történetének… Ő egy év alatt elvégezte az MIT Computer Science programját otthonról, még a vizsgákat is megcsinálta otthon. Mindezt napi pár óra tanulással. Persze diplomát nem kapott, de a legnagyobb cégek több állás ajánlatot is tennet neki amit vissza utasított, mert nem szerette volna elhagyni az újságírói hivatását.
( [link] )
De ha még nem győztelek meg, ezeken kívűl végtelen mennyiségű dokumnetáció van az interneten.
Rengeteg oktató oldal jött létre amik “Micro Degree”-ket adnak ha elvégzed őket, de persze ott is ingyenesen tanulhatsz. Pl.: Coursera, Udacity stb… (itt még machine learninget is tanítank).
Az interneten minden információ fent van amit az egyetemeken taníttanak és sokkal több is… Nem csak hogy fent van az információ még struktúrálisan összeis vannak állítva, hogy tudd mit érdemes tanulnod, hogy egy adott dologra tudj specializálódni… Ezért nem értem azokat az embereket akik azt mondják nem lehet megtanulni jól programozni ha nem jársz egyetemre.
Ha ezek után azt mondja akárni is, hogy nem lehet megtanulni az egyetemen tanított dolgokat, az szimplán h**lye és nem akar a korral haladni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!