Ha nincs diplomám, de sok nyelven beszélek, akkor van esély arra, hogy jó munkám legyen?
20 éves lány vagyok, tolmácsnak tanulok. Van még 2 évem a diplomáig, plusz utána lehet mesterszakot is kell végeznem. Viszont itthon kezd egyre gázabb lenni a helyzet...szüleim pár éve elváltak, egyre több a vita a pénzügyekről. Kapok zsebpénzt, de az nem elég pl ruhákra, vagy a kontaktlencséimre, vagy mikor dokihoz kell menni meg ilyen extra dolgokra, és mikor kérek erre külön pénzt, vagy nemis adnak, vagy húzzák a szájukat, hogy kérjek a másiktól. Pedig mind a ketten nagyon jól állnak anyagilag, anyum jóval millió fölött keres, apumnak is megvan a havi félmillió. Ebből kezd nagyon elegem lenni, legszívesebben otthagynám a sulit és külön életet kezdenék, ha ennyire a terhükre vagyok...ráadásul nekem még a tandíjat sem kell fizetniük, nővéremnek viszont igen, félévente 200 ezer.
Angolból és németből van felsőfokúm, ezenkívül most oroszul és norvégul tanulok. Ha év végéig legalább középfokra fejlesztem azokból is a tudásomat, akkor tudnék jó munkahelyet szerezni? Akár külföldön is. Sokan mondják, hogy ha így beszélnének nyelveket, nemis járnának egyetemre :D Vélemények?
#6 voltam és kedves #8, ismerem én is azt a mantrát, hogy a diploma fontos, de a tapasztalat nem ezt mutatja, hanem azt, hogy
1) A tömegszakmákban azért fölösleges, mert ha az ember nincs az élvonalban (márpedig a diákok legtöbbje nincs), úgysem tud "képzettségének megfelelő" állásban elhelyezkedni és amikor több hónap lehangoló álláskeresés után már "lejjebb adná", ezen helyeken pedig hátrányba kerül azzal, hogy "túlképzett", mert a munkáltató azt gondolja, hogy úgyis meglép, ha talál diplomás állást magának, ezért inkább fel se veszi.
2) Ha megnézzük a munkaerő-piacot, egy csomó gyakorlati szaktudást igénylő munkakörben sokkal jobban lehet keresni, mint diplomás munkakörökben. És többnyire ezeken a helyeken munkaerőhiány is van. Mellesleg pont ennek a tévhitnek is köszönhető a kialakult helyzet, mert túlértékelődött a diploma és ezzel párhuzamosan leértékelődtek a szakmák, viszont ennek az az egyenes logikus következménye, hogy boldog-boldogtalan megszerzi a papírt függetlenül attól, hogy van-e hozzá affinitása (ebben az egyetemeket is anyagilag érdekeltté tették), így a diploma is leértékelődött, már egyáltalán nem jelent mércét, tudást, eközben meg szakmákat nem tanul senki, mert az egyetem elszívja a diákokat, már egy szakembert nem találsz, aki képes egy síkban feltenni két csempét vagy lenyesni a sövényed vagy megjavítani egy cipzárt.
3) Mindeközben ha a diákok elégedettségét veszed górcső alá kiderül, hogy sokuknak kínszenvedés az egyetem, vagy a szüleik kedvéért tanulnak (lásd diploma nélkül senkise vagy - mantra), vagy mert a középiskolában nulla volt a pályaválasztási felkészítés és totál nem voltak képben a lehetőségeikről vagy azért mert azt gondolják, hogy a diploma belépő a semmittevéssel meggazdagodás világába, s erről sokszor a végzettség nélküli szülők tehetnek a diploma felmagasztalásával, hogy neked azért kell tanulnod hogy vidd valamire, ne kelljen megfognod a kapát - képletesen. És hát az is tény, hogy sokaknak nem csak azért megerőltető az egyetem, mert mondjuk nem is szeretik amit tanulnak, de a középiskolák egyre kevésbé tudják ellátni a feladatukat, ami az alapműveltség, alapkészségek elsajátíttatását illeti, az egyetemeken a tanárok a hajukat tépik, hogy milyen szinten nem tudnak fogalmazni, helyesen írni, logikusan gondolkodni, számolni a hallgatók, és akkor erre építsék fel az egyetemi anyagot.
4) Ha csak statisztikailag nézzük, a fenti nem éppen természetes "létszámbővülésnek" köszönhetően kissé megemelkedett a diplomával munkanélküliként szerencsétlenkedők száma, miközben nagyon sok jól boldoguló embernek egyáltalán nincs felsőfokú végzettsége, de hát ugye ki mit lát meg a világból egyéni optimizmusának/pesszimizmusának megfelelően.
Viszont szerencsére a kérdező egy üdítő kivételnek tűnik. Húsz évesen helyesen fogalmaz, helyesen ír, gondolkodik, képes értékelni a helyzetét, motivált a jövőt illetően, szerintem ez szuper és magasan kiemelkedik az átlagból. Így inkább azt mondom, hogy fejezd be az egyetemet, s kezedben arannyá válik a papír. Mert az is tény, hogy aki jól kihasználja a felsőoktatásban rejlő lehetőségeket és kicsivel többre is tesz szert, mint amennyit megtanítanak neki, a diploma is többet fog érni a kezében. Nem lesz itt probléma talpraesettségből se, s ha az egyetem melletti fordító munkákból még gyakorlatot is szerzel, az egy nagy plusz: a legabszurdabb munkaerő-piaci követelmények egyike, hogy jöhet a friss diplomás, de már gyakorlattal...(!)
Szerintem ilyen alappal egyáltalán nem kell a külföldre "menekülnöd", aki ügyes, annak Magyarországon is jól tejel az élet, Neked meg ehhez jó az induló tőkéd.
Hehh, pont itt van egy szerencsétlen kérdező, aki két általam leírt problémába is belefutott: https://www.gyakorikerdesek.hu/uzlet-es-penzugyek__karrier-f.. !!!
Sajnos óriási jelentősége van annak, hogy ha már valaki az egyetem mellett dönt, akkor minden lehetőséget kihasználjon ott, hogy valahogy egyedivé tegye a tudását, képességeit, ne csak a középiskola kötelező folytatásaként tekintsen rá és váljon egy kétszázezredik diplomássá...
Köszönöm szépen a válaszokat, sokat segítettetek! :)
#11 Szerintem sem elég, hogy valakinek diplomája van, tudni kell eladni is magadat, kitűnni a tömegből, ez nagyon fontos készség. Valószínűleg a #12 válaszban jelölt fickónak ehhez sajnos nincs érzéke. Nekem volt már több állásinterjúm, komolyabb diákmunkákra(angol és/vagy német nyelvtudást igénylő irodai munkák), nem volt még olyan, ahova ne vettek volna fel, szerintem azért, mert mindig csinosan, ápoltan jelenek meg, mosolygós vagyok, szemkontaktust tartok, nem izgulok, minden kérdésre átgondolt, értelmes választ adok - és nem beszélek mellé :) Vannak, akiknek ehhez egyszerűen nincs érzékük, talán nemis elég magabiztosak, hiába van 10 diplomájuk. Tudni kell a munkáltató fejével gondolkozni és olyan benyomást tenni, amilyet vár. Legalábbis szerintem...az életben mindig az boldogul, aki jól el tudja adni magát és mer kockáztatni, plusz ehhez nyilván a kellő háttértudás is szükséges.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!