"Jogtalan" (? ) munkabér kifizetés? A többi lent.
A minap írta valaki, hogy kap délutános műszakpótlékot ( holott az már elvileg megszűnt, nem is kellene adnia a munkaáltatónak)
Meg többen is írták, hogy nem tudják: minimálbér vagy garantált bérminimum jár. Bár nem jellemző, de ha a munkáltató garantált bérminimumot ad és közben kiderül, hogy csak minimálbért kellene adni ilyenkor a munkáltató esetleg visszakövetelheti a dolgozótól a kifizetett bért?
Magyarul: ha a munkáltató rosszul tudja a törvényeket és emiatt többet fizet - ennek kiderülte után visszakövetelheti a többletként kifizetett pénzt?
(jelentem nem a mindenféle munkajogi problémákat felvető, de semmi nem jó, nem megoldást kereső kérdező vagyok, hanem IGAZI :D )
Egy takarító is kaphat 300ezres fizetést 4 órára.
Ugyanis a béreknek minimuma van, maximuma nincs. A szerződésben meg nem azt rögzítik, hogy a munkakörért adható legkisebb bér a fizetés, hanem bele van írva a konkrét összeg.
Ezt mindegy, mi alapján írták bele. A munkáltató aláírta a szerződést, akkor rá is ugyanúgy vonatkozik, mint a munkavállalóra.
Köszi a választ. Igen, erre nem gondoltam, hogy a szerződésben tényleg általában benne van a munkabér - ez garantált bérminimum esetén oké is.
De mi a helyzet a műszakpótlékkal? Ott, úgy tudom, azt nem kell külön szerződésben rögzíteni, tehát ott a felmondott szerződés nem megoldás a problémára - szerintem. Nem tudom, igazam van-e, csak hangosan gondolkodom... :-)
Mi lenne a műszakpótlékkal? A műszakpótlék az alap(óra)bér törvényileg előírt %-al növelt összeg. Ha a bér benne van a munkaszerződésben, akkor abból kiszámítható.
Ha külön nem rendelkezik róla a munkaszerződés akkor az MT szabályai a mérvadóak. Az MT-től pedig csak pozitív irányba térhet el a munkaadó.
Nem. Vissza csak a jogtalanul kiadott dolgok követelhetőek. De itt erről szó sincs.
Ha ráébred a munkaadó, hogy több bért ad, mint szeretne akkor is csask annyit tehet, hogy FELMONDJA az amúgy érvényes munkaszerződést MT szerint. Semmi mást.
Ez a mondat jutott eszembe :D
"pénztártól való távozás után reklamációt nem fogadunk el"
Remélem nem egy magyar cégvezető vagy, bár azt látom, hogy túllőtted a műszakpótlékot és ezt akarod csökkentni. Nos ha annyiért is elválalják érdeked, hogy olcsóbban dolgoztass így megnövelve a profitot. Csak vigyázni kell, mert nem mindenki szeret olcsóbban dolgozni, mint azelőtt, főleg nem műszakban. Mifelénk a környéken több helyen is elindult egy felmondási hullám, ezért egyre inkább megérzik egy operátor hiányát is. (Főleg, ha nem jön fél év után se senki.) Közrejátszik az is, hogy sok a vállalat, már-már túl is lőttek a célon, nincs annyi ember, mint amennyi munkakör lenne. Nyilván, ha egyedüli vállalatról van szó, akkor az emberek rákényszerülnek, hogy elvállalják. (Szakképzetlen munkakörök.)
A kérdésre válaszolva visszakövetekni semmit nem lehet, mivel közös megegyezés alapján adtad a bért. Valóban, ha alacsonyabb bért/műszakpótlékot akarsz adni, akkor új szerződés kell, neki alá kell írnia, hogy kevesebbért fog dolgozni, már ha vállalja. Vagy elküldöd és jön helyette más, ha jön. Meg kell gondolni mennyit ér számodra az adott munkavállaló.
Ui:
A leépítésnek álltalában rossz vége van.
... és a munkáltató felmondást kötelező indokolni!
Olyan indok nem lehet, hogy kevesebbet akartam adni, és rosszul írtam meg a munkaszerződést. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!