2017-től a pihenőidő 11 óra. Hogy lehet ezt a munkáltatót "behajtani"? Vagy ez csak mese? Nálunk a cégnél az emberek 100%-a, ismerőseim 90%-ának kevesebb a pihenőideje ennél. (Link)
Eszerint a munkaidőhöz hozzáadódik az utazással töltött idő is, azaz egybefüggő 11 óra kell otthon. Ez nekem nagyon utopisztikus.
Nálunk alapjáraton 8 óra a munkaidő, + 1 óra kajaszünet. 1 órát utazom oda és vissza, és a dolgozók nagyrésze szintén, sztem ez az átlag ma Magyarországon a tömegközlekedést nézve vagy a reggeli/esti dugókat számolva.
Ez a törvény azt jelenti, hogy ilyenkor 2 óránál többet túlórázni törvénybe ütköző. Nálunk nem ritka hogy még pénteken is bent vagyunk 7-ig, 8-ig. Gyakran vagyok bent 12 órákat.
Persze a feladat megkívánja, de akkoris. Néha a nap egy részében persze van, h semmi feladat nincs. A főnökeink erre hivatkoznak amikor a túlórázás bármilyen kontextusban felmerül. Távmunka, részmunkaidő nálunk is kizárva, ahogy a magyar munkáltatók többségénél.
Szerintem félreérted a cikket. Az utazási idő a pihenőidőbe számít bele, és nem a munkaidőbe. Még írja is a cikk, hogy a munkaidő vége és a következő napi munkaidő kezdete közötti teljes időt kell figyelembe venni. Az Mt. is így fogalmaz, szó sincs arról, hogy a munkaidő része lenne az utazási idő.
A 11 óra megfelel a valóságnak. Az Mt. szerint néhány kivételes esetben ez 8 vagy 7 óra is lehet. De ez nem változott meg. Ha megnézed az Mt. vonatkozó részét (104. §), akkor látszik, hogy ezt a paragrafust erősen átfogalmazták, de a lényege csak egy ponton változott: akinek csak 8/7 órás pihenőidőt kell biztosítani, annak 2 műszak között viszont meg kell adni együttesen a 22-t.
Régi: [link]
Új: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!