Egy ilyen állás után soha többet nem szabad ugyanazt a munkát végezni máshol?
Fejlesztőmérnök ismerősöm mondta, hogy olyat akar aláíratni vele a cége, amiben az szerepel, hogy ha valaha is elmegy onnan, soha többet ne végezhessen ugyanilyen munkát, amiben ennél a cégnél őt kitanították, tapasztalatot szerzett, például bizonyos szoftverek használatában, aztán az itt szerzett tudását máshol kamatoztatná majd.
Én is hasonló pályán leszek hamarosan, és arra lennék kíváncsi, hogy ilyen szerződés-aláíratások mennyire gyakoriak, illetve ha mégis úgy alakul, hogy az illető elmegy egy másik céghez majd egyszer, és ott is azt fogja csinálni (mivelhogy ahhoz ért a legjobban), akkor ezt hogyan fogja kideríteni az előző munkaadója, és hogyan fogják megbüntetni?
"102. A versenytilalmi megállapodás
228. § (1) A felek megállapodása alapján a munkavállaló - legfeljebb a munkaviszony megszűnését követő két évig - nem tanúsíthat olyan magatartást, amellyel munkáltatója jogos gazdasági érdekét sértené vagy veszélyeztetné.
(2) Az (1) bekezdés szerinti kötelezettség teljesítéséért a munkáltató megfelelő ellenértéket fizet. Az ellenérték összegének meghatározásánál különösen arra kell tekintettel lenni, hogy a megállapodás milyen mértékben akadályozza a munkavállalót - elsősorban képzettségére és gyakorlatára tekintettel - újabb munkavégzésre irányuló jogviszony létesítésében. Az ellenérték a megállapodás tartamára nem lehet kevesebb, mint az azonos időszakra járó alapbér egyharmada.
(3) A munkavállaló, ha munkaviszonyát a 78. § (1) bekezdése alapján szünteti meg, a megállapodástól elállhat.
(4) A munkáltató személyében bekövetkező változás esetén a megállapodásból származó jogok és kötelezettségek az átvevő munkáltatóra átszállnak.
(5)141 Kötbér kikötése esetén a Ptk. 6:186-189. §-a irányadó."
Biztos tolonganak annál a cégnél a fejlesztőmérnökök, ha ilyen feltételekkel próbálnak dolgoztatni. Leírták előttem, hogy a soha többé nonszensz, akár alá is írhatod. Ami jogilag nem kifogásolható az a max 2 év, de ennek a munkáltató "súlyos árat fizet", mivel ilyet épeszű ember csak akkor ír alá, ha felmondás esetén megfelelő ellentételezést kap erre az időszakra. Szerintem eléggé mérnökhiány van ahhoz, hogy még a jogilag nem kifogásolható feltételekkel se kelljen elvállalnod ilyen állást. Hiába fizetik ki akár a teljes alapbéredet 2 évre felmondás után, mit csinálsz azzal az idővel amíg nem dolgozhatsz a szakmádban? Elmész árufeltöltőnek? Kiesel a szakmából, avul a tudásod...
Egyébként a munkahely már csak ilyen. Kitanítanak, tapasztalatot szerzel, ami nem azt jelenti, hogy eladod a lelked a munkáltatónak. Ha nem tud megtartani, mert nem fizet eleget, nincs előrelépés, nincs tanulási lehetőség akkor szívbaj nélkül ott kell hagyni ha van a karriered szempontjából jobb lehetőséged. Hidd el, ez fordítva is működik. Ha a munkáltató gazdasági érdeke úgy kívánja simán megválnak tőled.
Olyan, hogy soha, olyan nincs.
Létezik emellett a vállalati titok fogalma is. Ezt, és a
versenytilalmi megállapodást együtt szokták alkalmazni.
Életszerűbb példa, amikor az egyik gyártó felvesz egy te-
rületi képviselőt, akinek ad egy ügyféllistát, akiket lá-
togatni kell, majd elmegy a konkurenciához, ahova már a
kiépített kapcsolatait magával viszi, ezen felül ugye sok
paraméterrel tisztában van, simán tud versenyelőnyt szerez-
ni az új munkáltatójának. Na ezt hivatott megakadályozni
az előző két intézmény.
A titoktartási díjat (vtm részeként) általában a fizetésbe
építik bele, már ott, ahol fizetnek.
Egyébként tény és való, hogy van, amiről élete végéig
hallgatnia kell az embernek, de ami mindenki számára
elérhető (pl egy tanfolyamon megszerzett tudás, amire
be lehet íratkozni), az nem képezheti ilyen megállapo-
dások kitételeit.
#12-es, egy dolgot elfelejtesz.
Így hangzik a törvény: "nem tanúsíthat olyan magatartást, amellyel munkáltatója jogos gazdasági érdekét sértené vagy veszélyeztetné."
Ez azt jelenti, hogy a cégnek a versenytársához nem mehetsz. Tehát pl. banki programozóként nem mehetsz át másik bankhoz.
Viszont mondjuk egy webáruházakat fejlesztő céghez simán. Ha pénzügyi rendszert fejlesztettél a Samsung-nak, akkor pl. az Audihoz simán átmehetsz, a BMW-hez nem.
Ennyit jelent, nem többet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!