Ha soha nem fizetem a diákhitelt, mi történik?
Eddig ennyit bogoztam ki:
Ha pár hónapig nem törlesztek, csak felszólítgatásokat kapok a Diákhitel Központtól, aztán felbontják a szerződésemet, átadják a végrehajtást az adóhatóságnak (NAV), akiknek 8 napon belül ki kell perkálni a teljes tartozást.
De ha ezt nem teszem meg, mi történik? Nincs munkahelyem, se keresetem, bankszámlámon 0 forint, nincs a nevem se ingatlan, se autó, semmilyen tulajdonom nincs (TV, számítógép, telefon stb.), ilyen esetben mit tesznek? Majd ha lesz fizetésem, tulajdonom, akkor behajtják, addig meg hízik, kamatozik az összeg? És ha soha nem lesz semmim, mit csinálnak? Börtönbe kerülök vagy mi?
Ja és ha mondjuk 10-20 év múlva örökölnék egy házat (felesben testvéremmel), akkor elárverezhetik a lakást? És ez hogyan zajlik? Eladják jóval áron alul (pl. 6-7 milliós házat 3 millióért), ebből levonják a tartozást, a maradékot pedig kapom én és azt kezdek vele amit akarok?
Pl úgy kezdődik, hogy a legtöbb munkahely átutalással fizet - ergo lennie kell bankszámládnak: az első fizetésedből azonnal letilthatnak/inkasszózhatnak.
De az is lehet, hogy lesz egy barátod/barátnőd (nem derült ki, fiú vagy-e vagy lány), netán összeházasodnál valakivel, aztán mondjuk a kapcsolatotok közepén derül ki a busás tartozásod - nem fog örülni neki a párod, ha egy rakás pénz fog hiányozni a családi kasszából.
Meg aztán, ha Neked jó az, hogy évekig rettegsz, bujdokolsz, stb... Külföldre is hiába mész, mert van olyan, hogy Európai fizetési meghagyás...
Ráadásul úgy tudom, a diákhitelt igen kedvező részletekben és kamattal lehet fizetni - nem tartom tisztességes dolognak, hogy felvenni igen, de visszaadni azt már nem.
"Ja és ha mondjuk 10-20 év múlva örökölnék egy házat (felesben testvéremmel), akkor elárverezhetik a lakást? És ez hogyan zajlik? Eladják jóval áron alul (pl. 6-7 milliós házat 3 millióért), ebből levonják a tartozást, a maradékot pedig kapom én és azt kezdek vele amit akarok?"
Nem tudom mennyi a diákhitel tartozásod, de könnyen előfordulhat, hogy 10-20 év alatt kamatozik annyit a tartozás, hogy elárverezik a házat akár értékében 6-7 millióért és még mindig van többmilliós tartozásod. A NAV a legrosszabb behajtó. Úgy inkasszózza a számládat, ha esetleg véletlen valaha is lenne, hogy semmi sem marad rakta. Sok országban külföldön is megtalál, tehát oda sem tudsz menekülni.
Az árverezés meg úgy zajlik, hogy meghirdetik licitre, tehát egyáltalán nem biztos, hogy áron alul (szanálási áron) értékesítik, de őket az sem érdekli, ha csak úgy megy el. Mivel csak egy fél házat fognak csak értékesíteni, így mondjuk túl sok pénzre nem számíthatnak.
És a maradékból előbb levonják a végrehajtáshoz kapcsolódó költségeket is, ott is bukni fogsz pár százezret.
Hidd el, felvetted a hitelt, jobb ha visszafizeted.
Szia!
Nem tudom pontosan miként működnek a végrehajtási szabályok. Milyen határidőkkel dolgoznak ezek a cégek. Ami elég valószínű, hogy minden tartozásnak van egy elévülési ideje. Ezért ha mondjuk 5 év alatt elévül, akkor a 10-20 év múlva örökölt ház nem lesz lefoglalva szerintem.
Ami szintén elég valószínű, hogy rákerülsz a rossz adósok különböző listáira, ami nem feltétlenül fogja a későbbi életedet megkönnyíteni.
A legcélravezetőbb javaslatom, hogy tájékozódj az üggyel kapcsolatban. Ha még megvan, akkor nézd át a szerződésed, keresd fel Diákhitel Központot és/vagy a NAV-ot.
Biztos vannak megtalálható kiskapuk én a magam részéről a tisztességes megoldást keresném és törekednék a tartozásom korrekt rendezésére.
Üdv.:
Andrejcsik Gábor
"Nem tudom pontosan miként működnek a végrehajtási szabályok. Milyen határidőkkel dolgoznak ezek a cégek. Ami elég valószínű, hogy minden tartozásnak van egy elévülési ideje. Ezért ha mondjuk 5 év alatt elévül, akkor a 10-20 év múlva örökölt ház nem lesz lefoglalva szerintem. "
Ha nem tudod, akkor miért adsz ilyen fals infókat? Igen, elévülhet a tartozás, de ha ők x évente küldenek neked egy hivatalos levelet (fognak küldeni, ne aggódj), akkor ezzel mindig újraindul az elévülési idő. Bizony simán lefoglalják évtizedes tartozás miatt az esetleg örökölt ingatlanodat.
Legjobb tudomásom szerint éppen most változtak az elévülési szabályok és már nem lehet 1-1 levélküldéssel újraindítani a folyamatot.
A NAV kapcsán pedig biztos vagyok benne, hogy vannak olyan helyzetek, amikor megállapítják, hogy nem lehet behajtani a tartozást és ezzel lezárják az ügyet. Sajnos nagyon sok "élelmes" vállalkozó használja ezt ki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!