Miért szajkózzák mindenhol, hogy szakmunkásnak kell tanulni? Ma már semmit se ér a szakiskola.
Szakmunkások se tanulnak már semmit az iskolában, kijönnek 18-19 évesen úgy, hogy egy percet nem dolgoztak a szakmájukban, gyakorlaton műhelyt takarítottak, kocsit mostak, boltba járkáltak stb. de teszem azt hegesztőt nem is fogtak a kezükben.
Egyből mennek a Dunántúlra gyári munkásnak vagy külföldre mosogatni.
Annak éri meg szakmunkásnak menni, akinek az apja vagy valamilyen közeli rokona is annak tanult és mellette ellesni a szakmát, aztán maszekolni.
Sőt, azoknak sem. Inkább tegyenek érettségit, mert az kell a vállalkozóihoz. Egyik géplakatos ismerősöm is otthon tanult meg mindent a szakmáról, nem a szakiskolában. Most pedig vállalkozást akar indítani, de nem kap engedélyt az érettségi hiánya miatt. Évek óta szenved az esti gimiben èrte, eddig eredmény nélkül.
Édesapám szokta mesélni, hogy miután ő elvégezte a szakiskolát (1980 körül), mindenhez értett valamennyire a szakmájában, nem volt olyan része, amit ne mutattak volna meg neki. Most meg csak kihasználják, lenézik a szakmunkás tanulókat gyakorlat alatt, töredékük dolgozik a szakmájában végzés alatt.
Volt osztálytársaim közül nagyon sokan mentek szakiskolába, 2 ember foglalkozik azóta a szakmájával, mindkettő az apjával jár maszekolni.
Hallottam olyat, hogy valakit hazazavartak pesti munkáról, mert szobafestőként nem tudta kikeverni a festéket.
Szakmát lehet tanulni, de meg kell nézni, hogy hol.
Persze amíg a gyakorlati oktatás 8 órás farkasszemet
nézésben merül ki, addig sokat nem fognak tanulni.
Viszont van olyan iskola, ahol mai napig normálisan
megtanítják a szakmát, de az ritka.
Vicces, de képes lennék dolgozni a szakmámban (bár nem
azt csinálom már, mai napig előveszem, mert használom,
igaz már csak hobbi szinten).
És kérdezem most, hogy ha ilyen rossz a középiskolai rész,
akkor felsőoktatás miben más?
Érettségi - amikor én érettségiztem - 61%-tól volt kettes.
Most a 61%-ot megtapsolják, és köztévében mutogatják...
Arról ne is beszéljünk, hogy az oktatás felsőfokon elég
gyászos. A mai világban a legtöbb területen naprakésznek
kell lenni, pl informatika világában 1 év alatt (amíg
ki tudna jönni egy új tananyag) hatalmas változások vannak,
vagyis már akkor elavult a tananyag, mire kiadják..
Nem minden középiskola rossz.
A szakiskolák azért lettek ilyenek, mert oda áramlanak azok a fiatalok, akiket sehova máshova nem vettek fel, többnyire nem is érdekli őket semmi, csak eljárnak valahova amíg tankötelesek. Nem tanulni, hanem randalírozni, focizni, bulizni stb. Gondolom mindenki tudja kikről beszélek.
"Egyik géplakatos ismerősöm is otthon tanult meg mindent a szakmáról, nem a szakiskolában. Most pedig vállalkozást akar indítani, de nem kap engedélyt az érettségi hiánya miatt."
Nem az érettségi hiány miatt nem kap vállalkozóit, hanem a szakirányú végzettségi hiánya miatt.
De jobb is, hogy az ilyen emberből nem lenne vállalkozó.. úgyis becsődölne.
Abban van igazság, hogy megéri szakmunkásnak tanulni...annak aki tényleg tanul.
A legnagyobb baj sajnos az emberek fejében van. Alapból mindenki szajkózza hogy "tanulj, tanulj, tanulj" holott nem a mértéktelen tanulás a lényeg, hanem az, hogy egy adott irányon elsajátíts egy piacképes tudást. Csak ugye nálunk általános iskolától csak a lexikális tudást nyomatják.
A szakiskolákkal tényleg ott a baj, hogy 99%-ban olyanok mennek oda, akik léhűtő, lusta, céltalan emberek, és "majd lesz valami" alapon elkezdi.
Szakmunkásként is kereshet valaki jól, meg lehet jó benne, ha tényleg tanul, és képzi magát.
Korábban volt ismerősöm, aki szakmunkásban tanult, de tényleg tanult, 4-5-ös tanuló volt. Erre mit csináltak? Kiközösítették, megverték olyanok akiknek a "bulizás az élet". Aztán a srác elment egyetemre, most keres nettó 4-5 kilót. A többi "kemény legény" meg siránkozik hogy szar az élet és keres 80-at gyárban.
Vagy saját öcsém, CNC-s tanfolyamra járt. Ott is 30 emberből 2-en voltak, akik tanultak, őt is beleértve. Ők viszont országos versenyen indultak, és elhozták az 1-2. helyet. Úgy, hogy a tanár külön foglalkozott velük órán kívül, és más ismerőseit kérte meg, hogy segítsenek felkészülni, mert ilyenre a suliban még nem is volt példa... És közben mit csinált a maradék 28 ember? Ökörködött az órákon, ha egyáltalán bementek, meg egymással verekedtek.
Az tény, hogy nem az iskolában tanulod meg a szakmát igazán, viszont iskola mellett elmehetsz gyakornoknak, vagy plusz tanulással többet megtudhatsz a szakmáról. Csak ugye a többség a kötelező minimumot sem képes megtanulni.
"Nem tanulni, hanem randalírozni, focizni, bulizni stb."
Hát ez a fő probléma. A mostani építőipari szakmunkások 90%-a ilyen ember. Aztán ebből születnek a több hónapos csúszások, mert egyszerűen alkalmatlanok a feladatuk ellátására.
Vagy ebből születnek olyan dolgok, mint nálunk, hogy egy 4,5 milliárdos projekt átadás előtti hetében oda szarik valaki a kész helyiség szőnyegére...undorító eset, de teljesen jól tükrözi a mai szakmunkások minőségét.
"töredékük dolgozik a szakmájában végzés alatt. "
Itt kiegészíteném azzal, hogy utána se... Pár éve volt egy cikk, hogy a végzett szakmunkások hol helyezkednek el.
És amit nagyon kiemeltek, hogy pl gépészekből nagy hiány van, ellenben csak minden 3.-4. (nememlékszem jól) keres a szakmájában munkát, illetve nagy a munkanélküliség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!