Csak én látom úgy, hogy a cégek folyton spórolni akarnak a dolgozók fizetésén (létszám, óraszám), de arra mindig minden cégnek van pénze, hogy semmittevő, eredményszámokat nézegető, alkalmazott ba. Ogató beosztásban levőket fizessen?
A legtöbb cég az irodai munkások létszámán is keményen spórol - csak ez a sorról nem látszik.
Az meg, hogy szerinted mi járul hozzá a produktivitáshoz lényegtelen. Ha van egy ilyen "baxogató ember" aki hajtja a soron a melósokat az lehet a cégnek hatékony. Mert ha - az egyszerűség kedvéért - 100 melós önállóan dolgozik akkor 90 egységet termelnek óránként. Míg ha ugyan az a 100 melós úgy dolgozik, hogy baxogatják akkor 100 egységet. Tehát 10%-al nő a hatékonyság, vagyis olyan, mintha 10 emberrel több dolgozna a soron és csak 1 baxogató ember kellett hozzá, akinek csak "2-3 melósnyi" a fiztése. Tehát a cégnek 7-8 embernyi tiszta haszon.
"semmittevő, eredményszámokat nézegető, alkalmazott ba. Ogató beosztásban levőket fizessen"
Most akkor semmittevő, vagy b**gató? Mert ha utóbbi, akkor mégse semmittesz. A b***gatásnak van eredménye? Értsd: a dologzó többet vagy jobbat termel? Ha nem, akkor kib**szogatják és mást vesznek fel helyette, aki (akár idővel) többet-jobbat termel?
nem kell feltétlen gyársorra gondolni.
amúgy a ba...ogatás meg kevésbé eredményes östönzés, mint a pozityv visszajelzés, de úgy látszik az iylen beosztásban levők éppen erről az előadásról hiányoztak az egyetemen a szervezéselmélet előadásról. Vagy éppen sosem jártak ott.... mert éppen annyi végzettségük sincsen, amivel lehetet volna egyetemre jelentkezni.
A közgazdaságtan mechanikájának lényege, hogy a tudatos gazdasági szereplő optimalizálásra törekszik: vagyis a lehető legjobbat, a lehető legolcsóbban.
(Ergo nem a tényleges legolcsóbbat, hanem a számára optimálisat keresi.)
Ennek következménye lehet, hogy amit fontosnak tart bármilyen szempontból, arra inkább költ.
Tévedhet, csinálhat butaságot egy cég vezetése is, de a logika a dolog mögött ennyi.
a második válaszolóra reagálva mondom, hogy én okkal nem szerettem sohasem az "órabér" intézményét, ha már gyártósort hoztunk példának.
Ha pl a egy gyártósóron a legyártott darabszám után béreznének, az kapásból motiválna mindekit, hogy minél több készen legyen.
Ugyanakkor a minőség és a gyorsaság általában fordítottan arányos.
Hamar munka ritkán jó, ha egy két dolgozót baleset ér a kapkodásban, túlságosan stresszel stb, akkor egyetlen pillanatról a másikra akkora létszámhiány léphet fel, hogy sokkal durvábban lassítja le a termelést hosszú távon, mintha kicsit lassabban mennének a dolgok, de senki nem tojja össze magát a nyomás alatt, így ha lassabban is, de legalább nem áll meg vagy nem csökken drasztikusan a mennyiség.
"ba...ogatás meg kevésbé eredményes östönzés, mint a pozityv visszajelzés"
Ez alapvetően nem igaz az aalcsony képzettségű munkavállalóknál, ahogy fizikai munkánál sem.
Tulajdonképpen ez kb. csak a magasan képzett ÉS jól fizetett szellemi munkaerőnél igaz, hogy a pozitív visszajelzés motiválóbb.
A minimálbéres árufeltöltőt ha megkérdezed, hogy minek örülne jobban, ha minden maradna ahogy most van (baxogatnák, szájába rágják mindig mit csináljon) és keresne +10e-t vagy ugyan annyit keresne, mint eddig csak nem állna felette valaki, aki mondja mit kell csinálni és nem baxogatnák nap közben... 100-ból 99 a plusz pénzt és a főnököt kérné. Mert a legtöbben tudják, hogy teljesen önálló munkavégzésre alkalmatlanok.
én nem gyártósoron dolgozom, de olyan helyen, ahol gyakran 2 embernyi munkát kell csinálni vendéglátásban.
ha pl engem ilyen helyen baleset ér a kapkodástól, akkor egyből 2 ember munkaerejével van kevesebb, s mivel a többiek is hasonló helyzetben vannak, nem lesz ki beálljon helyettem.
hassonló eredménytelenségre jutunk, ha a nagy kapkodásban valamit ledobunk, kiborul stb... újra kell csinálnia annak, aki szintén 2 ember munkáját csinálja már eleve, tehát a nagy kapkodás gyakran inkább lassítja a folyamatokat, mint gyorsítja, az viszont biztos, hogy csökkenti a minőségi munkavégzést.
# 6/
- Ennek mi köze az órabérhez (semmi)
- Sok helyen van teljesítménybér, de szerencsére nálad okosabb emberek dolgozták ki a rendszert, így van mellette minőségellenőrzés is. Tehát semmit nem ér, ha valaki sok selejtet gyárt
- A munkafolyamatokat és a munkatempót OPTIMALIZÁLNI kell. Szinte minden komoly cég erre törekszik. Erre kismillió rendszer van, hogy mérjék egy munkafolyamat hatékonyságát. Mi pl. a MOST modellt használjuk. Pontosan mérhető minden munkafolyamat, pontosan tudjuk, hogy mennyi a 100%-os végrehajtási idő (amúgy 90%-ot várunk el a dolgozóktól...). Aki ezt teljesíti (még a fakezűek is tudják) az oké, aki nem az viszlát, aki túlteljesíti az meg kap bónuszt. Ennyire egyszerű.
Kérdező, az viszont egy rossz megoldás a vezetőség felől, hogy 2 ember munkáját végzi egy ember. Mert az hosszútávon nem hatékony. (feltéve, ha tényleg így van, nem pedig csak ti érzitek így)
Mi is voltunk már olyan helyen, ahol sopánkodott mindenki, hogy jajj 2 ember munkáját végzik és pár nap mérés után kiderült, hogy az átlag napi nettó munkavégzés 6 óra a 8-ból...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!