Mit lehet tenni, ha ilyen történik valakivel? Később vissza kell fizetni?
Kilépéskor kapott papírt arról, hogy megszűnt a munkaviszonya? Ha igen, akkor egyértelműen jogtalanul van nála a pénz és vissza kell fizetni.
Hogyan követelhetik vissza? Egyszerűen: jogtalanul vette fel, nem áll mögötte valós teljesítés. Ha papíron már máshol dolgozik, akkor meg végleg nem nehéz bebizonyítani, hogy 2 helyen nem dolgozhat egyszerre 8 órát :-)
Amiket leírtam, nem jogszabályok, csak én így tudom - ha nem jól tudom, kérem nem sárba taposni, földbe döngölni, amolyan Gyakoris módra, hanem egyszerűen csak felvilágosítani, hogy tévedtem.
(Nem is rossz - nem kell bejárni és mégis van fizetés :D )
Felvilágosítalak: " 2 helyen nem dolgozhat egyszerre 8 órát." De igen! Akár több helyen is.
A jogosulatlanul felvett jövedelmet alapból 60 napon belül követelheti vissza a munkáltató. 60 napon túl akkor, ha a munkavállalónak a kifizetés alaptalanságát fel kellett ismernie, vagy azt maga idézte elő.
A fenti esetben 60 napon túl is követelheti vagy egy fizetési felszólítással, vagy egy fizetési meghagyással. Fizetési meghagyás esetén már jogi képviselő is van az ügyben, tehát vagy egy jogásznál, vagy egy ügyvédnél van az ügy. Egyébként minden esetben jogi útra szokott terelődni a dolog, ha a felszólítás hatására önként nem fizetik vissza. De akkor már "egyéb" költségek is rakódnak rá.
Ez független attól, hogy mikor veszik észre.
Vagyis: Jelezze a volt munkáltató felé, és ne költse el a jogtalanul utalt bért, mert mindenféleképpen vissza kell fizetnie!
Köszönöm szépen a felvilágosításokat!
Azt esetleg még kérhetném, hogy egy törvény írjatok, amely ezt az ügyet is szabályozza. Köszönöm!
Jogaslap nélküli gazdagodásnak nevezik ezt, keresd ki a BTK-ból, ha nagyon érdekel.
Vagy elég annyit tudni, hogy a barátod (vagy "barátod") bizony fizetési felszólítást fog kapni, rosszabb esetben pert is a nyakába varrnak és fizetheti vissza kamatostul, perköltségestül az összeget.
Törvényi hivatkozás: Munka törvénykönyve 70. Munkabér védelme résznél a 164. §.
És mivel a munkabérből kizárólag jogszabály, vagy végrehajtható határozat alapján van helye levonásnak, ezért saját jogkörben ezt a munkáltató nem teheti meg, kizárólag, ha előleg nyújtásból ered a követelése. Más esetekben ahogy már előtte leírtam. Fizetési felszólítással, vagy fizetési meghagyással. Ha egyik esetben sem teljesítik a visszafizetést, akkor bírósági ügy lesz belőle, aki már végrehajtható határozatot hoz a visszafizetési kötelezettségről. Az annyit jelent, hogy végrehajtóhoz kerül az ügy, aki behajtja a munkáltató követelését, és az sokba fog kerülni a volt dolgozónak.
Ezek is a fenti törvényi hivatkozás résznél vannak leírva. Itt nem beszélhetünk kártérítésről, ez nem az a sztori. Itt jogalap nélkül kifizetett munkabérről beszélünk.
" A kérdező kommentje:
"Értem, akkor röviden arról van szó, hogy a pénzt nem költheti el, hanem vissza kell fizetnie, ha követelik. Mi a helyzet akkor ha nem jelenti az ügyet, hanem csak gyűjti a jogtalan fizetést és ha észre veszik egy összegben vissza adja? (Lehet, hogy már írtátok, előre is bocsi)"
Akkor az a helyzet, hogy csúnyát fognak gondolni Rólad. Kb. ennyi. Pert minek akasztanának a nyakadba, ha felszólításra visszafizetted a pénzt, akár egy összegben is, nem pedig részletekben?
Már bocsánat, de ennek a dolognak két oldala van. Nem csak a pénzt fogadó "becstelen", ha önként és dalolva nem adja vissza a pénzt, hanem a pénzt utaló is felelőtlen, figyelmetlen, (nem is kicsit) és ténylegesen ő az, aki kárt okoz a cégnek közvetlenül.
Tehát annyira ne szaladgáljunk bíróságra, és követelőzzünk, mert 50-50 % csak az esély.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!