Mit csinál egy vezérigazgató?
Úgy kell elképzelni, hogy az a munkája, hogy DÖNTSÖN.
Ez így elsőre tök könnyűnek tűnik, hiszen egy óra alatt 300 dologra is lehet igent vagy nemet mondani... Ámde:
A valóságban az úgy néz ki (legalábbis nálunk), hogy a vezérigazgatónak napi 5-10 döntést kell meghoznia, amin egyesével vagy milliárdok vagy maga a cég jövőbeli versenyképessége múlik. Egy ilyen döntés meghozatalához viszont képbe kell lenni azzal, hogy:
- Mi a téma
- Mik a lehetőségek
- Melyik társosztályra milyen hatással lenne
Egy példán át bemutatom:
A döntéshelyzet:
Képzeljünk el egy céget mondjuk 100 üzlettel MO-n.
Jön a pénzügyi vezető, hoz egy kimutatás (amit egy pénzügyes elemző készített), hogy a 100-ból 8 üzlet tavaly veszteséges volt, összesen 50 millió forinttal és javasolja, hogy zárjuk be ezeket az üzleteket.
Ez alapján bezárhatjuk azt a 8 üzletet? Nem nagyon... Ugyanis:
Előkerül a beszerzés vezetője és kimutatja szintén egy elemző által készített prezentációval, hogy ha azt a 8 boltot bezárjuk ami a volumen (az egyszerűség kedvéért) 8%-át adja, akkor ők 1%-al rosszabb árakat tudnak kicsikarni a csökkent mennyiség miatt a beszállítóktól.
Aztán jön a disztribúció vezetője és ő is elmondja, hogy ez esetben 10%-al csökken a raktár kihasználtsága, ami nem túl jó.
És jön a HR, hogy el kéne bocsájtani 350 embert a boltokból és a raktárakból, annak van egy X költsége végkielégítésben, a szakszervezettel is meg kell egyezni, mert tömeges létszámleépítés lesz.
Aztán jön a PR vezetője és előadják, hogy mennyit rontana a cég arculatán, ha ezt a lépést megtennék, csökkennének a részvényárfolyamok, stb...
Jönne a marketing, hogy a vevői elégedettség visszaesne, mert így 3 kerületben és 5 településen nem lenne elérhető a cég szolgáltatása, ahol eddig elérhető volt.
Szumma szummáruma végén kijön az, hogy 50 millió veszteség VS XXX millió költség.
A vezérigazgató feladat ilyenkor:
- Rövidtávú döntést hoz-e
- Hosszútávú döntést hoz-e
- A fent felsorolt minden osztály vezetőjével megbeszélni és/vagy átnézni az anyagaikat és mérlegelni, hogy mi reális és mi nem
- Esetleg ha nagyon nagy jelentőségű a döntés akkor állami szervezetek képviselőivel is tárgyalnia kell
- Végül meghozni egy döntést
Tehát gyakorlatilag amikor egy vezérigazgató "dolgozik" az irodájában akkor általában nem a napszar.com-ot olvasgatja vagy kávézik, hanem vagy anyagokat néz át vagy tárgyal valakivel.
"Hogy kell elképzelni azt, amikor egy komoly multinacionális cég vezérigazgatója dolgozik az irodájában?"
A vezérigazgató dönt magasabb szintű, stratégiai jelentőségű kérdésekben és ő a cég arca a külvilág felé. Nem érdekli, hogy a gyárban Ricardo a tegnap késve ért munkába, sem azt, hogy Carla-nak, az egyik könyvelőnek új számítógépre van szüksége, ez az alsó vezetők felelőssége, viszont valószínűleg ő fogja eldönteni, hogy most távolkeletre szervezzük ki a termelést, vagy nyugaton folytassuk továbbra is, hogy Latin-Amerikában vezessük be először az új terméket, vagy Afrikában, hogy továbbra is gumibabákat gyártsunk, vagy haladjunk a korral és digitális, internethez kapcsolt játékokkal foglalkozzunk, esetleg próbáljunk hasznot húzni a birtokunkban levő szabadalmokból. Ezekhez a döntésekhez rengeteg információra van szüksége, és megint nem fogja érdekelni, hogy egy bizonyos fogaskerék, ami szükséges egy termékhez, 123Ft-ba kerül, hanem csak annyit kell tudnia, hogy a terméket mennyiért tudjuk legyártani. A marketing, pénzügy, jogi, stb. osztályok foglalkoznak az apróbb részletekkel, ezeknek a vezetőik meg azokat összefoglalva prezentálják a vezérigazgatónak aki aztán dönt, ezért amikor épp nem egy rendezvényen spiccsel, akkor ezekkel meetingel, kérdéseket tesz fel és utasításokat ad.
Nem tudom, dolgoztam már multinacionális cégnél, és ott az egész szervezet divíziókra voltak osztva, azon belül több részleg volt, és ezek a részlegek oszlottak csoportokra. A divíziókat vezették a vezérigazgató-helyettesek, a divíziókat érintő szakmai kérdésekben egyedül ők döntöttek, nem kellett hozzá a vezérigazgató.
Egyébként ahogyan leírjátok, hogy milyen lehet egy vezérigazgató munkája.. Elég szimpatikusnak tűnik!
Nagyon komplex lehet, igazi kihívás, ha tényleg úgy van, ahogy írtátok. Eddig nem gondolkodtam rajta, de lehet, hogy a karrieremet úgy alakítanám, hogy ilyesfajta munkakört töltsek be. Vezérigazgatóként Te hozod a fő döntéseket, Te vállalod egyedül a felelősséget érte, de ez valahol már valamiféle függetlenséggel is jár. Úgy alakítani egy óriási céget, hogy az sikeresen működjön... Ez nagyon tetszik, lehet, ez a hivatásom :D Jogász szakmám lesz hamarosan, már van egy igazságügyi igazgatási végzettségem, a jogot levelezőn csinálom meló mellett már 3. éve. Gondolom, ha ilyen jellegű pozíciót kívánok betölteni, akkor érdemes valami közgázos képzést is elvégezni + gondolom utána nem árt valami MBA képzés. Továbbá nem csak jogi területen, hanem gazdasági területen is kéne szerezni némi tapasztalatot. Esetleg nem ártana külföldi szakmai tapasztalat is. Milyen jó, hogy feltettem ezt a kérdést, még sosem gondolkodtam abban, hogy vezérigazgatói pozícióban dolgoznék :D
A rábízott cég vagy vállalat ügyvitelét irányítja.
Ő felelős azért hogy a cég az éves üzleti tervet teljesítse.
Arcát és tapasztalatát adja a márkához vagy a céghez.
Beszámol az ő főnökeinek a havi negyedéves és éves munkáról.
Családi napokon pedig köszöntő és motiváló beszédet mond.
# 9/9
Multi cégek vezetőire vonatkozott a kérdés,nem egy szar Bt-re:D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!