Hogy van az, hogy álláshirdetéseknél egyetemi végzettséget kérnek, mégis van olyan ismerősöm, akinek csak érettségije van és ugyanabban a pozícióban dolgozik?
Vannak szakmák, amikhez kötelező az egyetemi végzettség, ilyenkor minden cégnél ugyanazt kérik (pl orvos vagy tanár nem lehetsz megfelelő szakirányú végzettség nélkül).
Más szakmáknál nincs ilyen törvényi megkötés, így az adott cégtől függ, hogy 1-1 munkakörbe ki alkalmaz. Marketingesnek, asszisztensnek, informatikusnak bárki kinevezhet egy cég, innentől tőle függ, hogy egy adott pozíció betöltéséhez kér e felsőfokú diplomát, vagy például csak azt nézi meg, hogy értesz e hozzá. Kis cégek is gyakran eltekintenek a diploma meglététől, a nagyobbak merevebbek szoktak lenni.
Egyébként van cég, ahol ezeket a szabályokat nagyon szigorúan veszik, ha nincs felsőfokú végzettséged, akkor bármihez is értesz, szóba sem állnak veled, van olyan is, aki lazábban kezeli, és a gyakorlatot is figyelembe veszi.
Én például dolgoztam olyan cégnél, ahol gyakran előfordult, hogy meghirdettek egy állást, elvárás volt a felsőfokú végzettség, belülről viszont végül betöltöttük valakivel, akinek nem volt konkrétan diplomája, viszont 4-5 éve az adott területen dolgozott alacsonyabb besorolású munkakörben, és egyértelmű volt, hogy a magasabb besorolásút is el fogja tudni látni.
Akkor ismeretsége volt, vagy mázlija.
Igazából nem mindegy? Miért irigykedsz rá?
Az nem lehet, hogy egyszerűen például szerencséje volt?
Multinál nem szoktak felvenni pl IT-st diploma nélkül, de a beszállítók már gond nélkül felveszik, ha ért a témához. Így simán előfordul, hogy egymás mellett ül 4 ember, ugyanazt csinálják, de a 2 belsősnél elvárás a diploma a két külsősnél pedig lehet, hogy csak érettségi van.
Dolgoztam olyan cégnél, ahol szinte senkinek nem volt diplomája, általában vagy tipikus autodidaktán önmagukat képző emberek voltak, vagy félbehagyták a főiskolát/egyetemet, és sosem diplomáztak le. Így nagy céghez nem kerülhettek be, ahol ez elvárás, de a kicsi örült, hogy nem lépnek le az emberei, hogy olcsóbban megkapja ugyanazt a tudást.
Aztán lehetett mázlija is. Például egyszer jelentkeztem egy állásra, azt betöltötték, de felajánlottak egy másikat, amire egy ideje kerestek embert, és úgy gondolták, hogy képes lennék beletanulni. Igazuk volt, abszolút sikertörténet lett, pedig nem volt semmi ismeretségem.
Hidd el sokkal jobban járnál, ha a saját életeddel foglalkoznál, és nem azon keseregnél, hogy másnak miért van mázlija/ismeretsége, az irigykedés nem visz előre. Másrészt pedig érdemes lenne nagyon őszintén magadba nézni, hogy tényleg csak az ismeretség jelenti e a különbséget közted és közte? Nem lehet, hogy ő tényleg addig tepert, amíg megszerezte azt az állást, nem lehet, hogy ő jobb képességekkel rendelkezik diploma nélkül is? Az emberek többsége azért nem tud előre lépni, mert mindig külső okokban keresi a válaszokat, szemét ismeretség, szemét mázlista, stb, azt sosem keresi, hogy benne nincs e valami gond, és így persze kijavítani sem tudja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!