Szerintetek Grafikus-Kiadványszerkesztő végzettséggel valamint erős photoshop és fotózási tudással lenne esélyem elhelyezkedni?
Ha el tudok akkor hol és mennyiért?
Elkezdtem egy grafikus OKJ-t de a következő évben lehet átmegyek a kiadványszerkesztőbe. A fotózás, a retusálás érdekel engem a legjobban.
Emellett másodrangú motivációm a webdesign és a szórólap készítés.
Lehet ezzel valamit kezdeni?
Modell, esküvő, tabló fotózás. Lehet még sportesemény fotózása.
Szórólap, webdesign készítés.
Nyilván az utómunkát is én csinálnám.
Plusz stock fotózás...
Tehát így összességében, hogy és mint lehetne pénzt keresni?
Érdemes-e? Ha igen miért ha nem miért?!
Köszi!
Alkalmazotti szinten nehéz, mert viszonylag kevesen akarnak fotóst alkalmazni, ahol meg igen, ott jellemzően van is és nem valószínű, hogy szükség van még egyre. Mondjuk amikor én eldöntöttem, hogy ezzel fogok foglalkozni akkor eldöntöttem azt is, hogy szabadúszóként fogom ezt csinálni, ami ha lehet még nehezebb. Nem lehetetlen, de piszkosul kiemelkedőnek kell lenned, hogy elérj valamit, pláne, hogy megélj. Nem elég ha jó fotós vagy. Exhibicionistának kell lenned egy kicsit, hogy meg tudd mutatni a képeidet. Marketingérzék kell és üzleti érzék. IT háttér, grafikai alapok és még lehetne sorolni. Ha ezek közül egy is hiányzik már nehezebben fog menni a dolog. Ha magamból indulok ki, akkor kell egy weboldal egy bloggal és egy Facebook oldal, ami folyamatosan frissül (mondjuk kétnaponta). Az utóbbi sajnos már nem akkora lehetőség mint mikor én kezdtem. Ráadásul a felszerelés területtől függően (amivel már nyugodt szívvel munkát végezhetsz, mert az esetek döntő többségében elég) többmilliós összeget tesz ki, erősen amortizálódik stb... Az esküvő tipikusan az a terület, ami nagyon nagy felelősség és a leginkább technikaigényes, talán az összes közül. Egy esküvőfotózásra korlátozottan alkalmas felszerelés legalább kétmillió forint, autó és informatikai háttér nélkül és ez utóbbi kettőt sem úszhatod meg.
Ettől függetlenül nem lehetetlen, én is megélek belőle és még sokan mások is, de arra készülj, hogy nagyon nehéz eljutni addig, hogy ez megvalósuljon. Én rengetegszer akartam feladni és mással foglalkozni. Sokkal lassabban indult be, mint azt elsőre terveztem és reméltem, de mostanra megélhetést biztosít a dolog és egyre inkább ismernek és elismernek, országos és nemzetközi szinten is. Mondjuk ha jól számolok ehhez több mint öt év kellett. Persze ez igaz szerintem minden másra is. Ha valamit jól, premium szinten, szívvel lélekkel akarsz csinálni, akkor tök mindegy, hogy mi az. Fárasztó, embert próbáló és nagyon nehéz lesz, mind anyagilag, mint minden egyéb szinten. Én főleg esküvőket fotózom, szezonban nem ritka, hogy napi 16-18 órát talpon(illetve igazából gép előtt) vagyok (amikor csak utómunka van, esküvő napján van, hogy többet).
Sok sikert!
Röviden: esélyed lehet, de hogy mennyi, azt nehéz megmondani...
Hosszabban: Az általad választott területek mindegyikén nagyon komoly túlkínálat van. Kis túlzással szinte mindenki "ért hozzá" és csinálja, sőt ebből akar megélni. És mindenki nem fog belőle megélni. Egy nagyon zsúfolt mezőnyben lehet esélyed ezen a területen megélni, de nehéz lesz.
Azt sem árt tisztázni, hogy mit tartasz sikernek és elhelyezkedésnek. Ha kapsz egy szarul (pl. minimálbér, közalkalmazotti bértábla) fizető állást, ahol hajtanak, mint az állatot, folyton túlóráznod kell, de sem emberileg, sem a munkádat nem becsülik, viszont megfelel az "elhelyezkedni" kritériumnak, az már elég? Vagy arra gondolsz elhelyezkedés alatt, hogy egy olyan állást szeretnél, ahol normálisan, vagy kifejezetten jól keresel, normális körülmények közt dolgozhatsz és megbecsülnek, emberszámba vesznek és tisztelik, értékelik a munkádat is? Mert az előbbit esélyesebb elérni, az utóbbit sokkal nehezebb lehet, a kettő közt meg egy csomó féle átmenet létezhet, amikbe belebotolhatsz.
Ezekkel az egymással rokon területekkel (grafika, Photoshop, fotózás, kiadványszerkesztés, honlapkészítés) nagyon sokan foglalkoznak, hobbiból is egyre magasabb szinten művelik puszta szeretetből. A hozzá nem értők pedig nem tudják (pláne helyesen) megítélni, hogy aki csinálja, az mennyire csinálja jól, sőt a többség különbséget sem tud tenni, hogy ezek a területek hol is válnak el egymástól.
A többség csak azt látja, hogy ezeket így együtt, vagy külön-külön, esetleg különböző kombinációkban szinte mindenki csinálja, így ma már a legtöbben egyiket sem tekintik igazán szakmának, munkának és fizetni sem nagyon akarnak érte. Olyan képességek ezek, mint a jogosítvány, vagy a gépírás. Ma már külön sofőrt és gépírót se sok helyen vesznek fel, mert egyszerűbb egy irodai alkalmazottat, területi képviselőt, titkárnőt, akármilyen munkaerőt úgy felvenni, hogy felvételi követelmény, hogy tud vezetni, gépírni és retusálni is. Éppen ezért, ahol csak lehet megpróbálják vagy rásózni valamelyik kollégára (titkárnő, informatikus, marketinges, stb), vagy ha épp felvétel van, akko a már létező posztok valamelyikére eleve ilyen képességekkel vesznek fel embert, hogy ő oldja meg a többi feladata mellett és ezért külön fizetni se kelljen.
Persze ahogy külön sofőrt is alkalmaznak még bizonyos helyeken, úgy nyilván alkalmaznak grafikust és egyebeket is olyan helyeken, ahol ez igazán fontos része a cég tevékenységének és fontosabb, hogy jó minőségben végezzék el, mint az, hogy olcsón megússzák. De egyre kevesebb az ilyen hely és emiatt egyre többen próbálnak az ilyen állásokba bekerülni. A nagy kínálat miatt pedig a normálisan fizető állásokhoz nagyon jónak kell lenned (nem elég egy OKJ képzés és az érdeklődés, nagyon komoly elszántság, sok tapasztalat, nagy tudás kell és persze a kapcsolatok sem ártanak), vagy különben szarul fogsz vele keresni, mert a nagy kínálat miatt a legtöbb helyen a fotós, grafikus, stb nem megbecsült szakember, hanem eldobható, bármikor pótolható humán robot, aki helyett bármikor találnak 100 másikat. Ha szabadúszóként csinálod, akkor meg nem elég a szakmai részéhez értened, mert egy önálló céget kell működtetned, annak minden gazdasági, marketing és egyéb döntésével, nem csak elvégezned kell a munkát, hanem meg is kell szerezned a megrendelést és meg is kell tartanod a megrendelőt, ami sokkal bonyolultabb, mint elsőre tűnik - pláne egy olyan piacon, ahol ezrével kilincselnek hozzád hasonló lelkes emberek a munkáért, így a megrendelők ugyanúgy válogathatnak a jelentkezők között, mint az alkalmazottat kereső cégek.
Szerintem ha szereted ezeket a dolgokat, akkor fejleszd a tudásod bennük, csináld és tanulj róluk minél többet, de próbálj meg több lábon állni és tanulj mellette valami olyan szakmát is, ami ezektől a területektől teljesen független és önmagában van iránta kereslet, jobbak vele a megélhetési esélyeid és esetleg a grafikai/fotós pályáb is tudod őket hasznosítani valamilyen mértékben, hogy akkor se vesszen kárba az alternatív tudás megszerzésére fordított időd és energiád, ha mégis sikerülne megélned ezekből. Ilyenek lehetnek az informatika (persze a megélhetéshez ott is minél specializáltabb tudás kell), gazdaság, pénzügyek, könyvelés, stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!