Szerintetek lehetséges, hogy kitalálnak valamit, hogy egy orvos egyáltalán ne mehessen külföldre?
Most ugye kimehet, de akkor vissza kell fizetnie a képzése költségét? Szerintetek lehetséges, hogy az elkövetkezendő 5-6-7 évben ezt ellehetetlenítik? Vagy aki nagyon ki akar menni, úgyis megtalálja a módját?
Légyszi csak kulturáltan válaszoljatok, köszi!
"egy dokit bedugnak a dutyiba, az ugye ott nem dolgozik"
Tudod, Amerikában van egy érdekes dolog.
Senki nem kerülhet börtönbe adósság miatt - KIVÉVE, ha a tartásdíjat nem fizeti.
Természetesen aki börtönbe kerül, az továbbra sem tud tartásdíjat fizetni - a többi sok millió férfi viszont hajt, mint az őrült - hiszen nem akar börtönbe kerülni!
Az orvosokkal is el lehetne talán ezt játszani.
Amúgy ott a tartásdíj nem 20% gyermekenként, hanem annyi, amennyit a bíróság megállapít: általában fix összeg.
Asszonytartás is van.
50% és 100% között szokott ez változni - persze, ha valakinek csökken a fizetése és nem jelenti be előre (pl. balesetet szenved), utólag már nem lehet csökkenteni:
akkor ő, ha nem tudja kifizetni, tartozik -> börtön.
Nemrég volt egy tudós, akinek 100%-nál többet állapított meg a bíró. Nyilván egy ideig tudta volna fizetni a tartalékaiból - de inkább börtönbe ment.
A "fizesse vicca a képzíse kőcségét, mee' az ín pízemen tanúúúút!!!" szólamot hangoztatóknak csak annyit mondanék, hogy akkor az informatikusnak, mérnöknek vagy bármi másnak miért ne kelljen, akik szintén kimentek? Vagy a gázszerelőknek?
Aztán mi van azokkal, akik finoman szólva nem piacképes szakon tanultak, emiatt külföldön dolgoznak kisegítő munkakörökben?
És ha már a pénznél tartunk (nem akarok politizálni, de a példák adják magukat):
Egy stadion árából 4-5 évig lehetne biztosítani mind a 4 hazai egyetemen az orvosképzést.
Matolcsy 200 milliárd "nem közpénzéből", amit "unortodox közgazdászképzésre" szánt majdnem 17ezer(!) orvos teljes tandíját fedezné. Ennyi orvost több évtized(!) alatt termelnének ki a hazai egyetemek... De közgazdászokra nagyobb szükség van ezek szerint.
Vagyis az a pénz, amit az pár ezer kitántorgó orvos visszafizetne, gyakorlatilag csepp a tengerben, az ország szempontjából lófütty.
Az viszont már elég kemény probléma, hogy a szakember hiány miatt bizonyos helyeken éves várólisták vannak, és az egyszerűbb helyeken is lassan fél napot kell várni, hogy valaki sorra kerüljön, mert a napi 40-50 beteget egy orvos látja el. Aztán lehetne még írni a falusi körzetekről, ahol lassan 10 éve nincs háziorvos vagy a nővérhiányról és mentősökről is, de ezek is már lassan a csapból folynak...
ATTÓL, HOGY VALAKI KIFIZETI A KÉPZÉSE KÖLTSÉGÉT, MÉG NEM LESZ TÖBB ORVOS!
Ha ki is kellene fizetni, akkor pl. egy norvég kórház ingzsebből kivágná a teljes tandíjat egy orvosért, cserébe ő íratna vele alá "röghözkötési szerződést", ami miatt végkép nem lenne Mo-n orvos és ugyanúgy összeomlana az EÜ (csak a bejövő pénzből több év alatt lehetne építeni 20km autópályát vagy egy stadiont, esetleg Szijjártó és pár haverja vehetne még pár vityillót; az átlagos állampolgár szempontjából tök mindegy).
A folyamatot (értsd: kivándorlást) pedig nem tudják ellehetetleníteni, mert mint írták, az az EU egyik legfőbb alapelvét sértené (az EU-ból kilépni pedig nagyobb veszteséggel járna, mint normálisan megfizetni az orvosokat).
"hogy a szakember hiány miatt bizonyos helyeken éves várólisták vannak"
Az orvosok szerint ez inkább a TB finanszírozásának milyensége miatt van. Mert a TB azt mondja, hogy ebből és ebből X darabot finanszírozunk havonta. És akkor, ha ezt a keretet kitöltik, akkor csókolom, várni kell. Hiába lenne ember, idő, hely, a TB nem fizet ki többet. Erre vannak javaslatok, hogy akkor ezekben a holt járatokban fizetősöket fogadjanak, ha már úgy is minden erőforrás rendelkezésre állna, csak épp nem használják ki, mert a TB nem finanszíroz annyit, amennyire lenne kapacitás.
Hogy a kérdésre is válaszoljak, nem lehetséges. Egyrészt az EU miatt. Másrészt, orvosnak nem a hülyék mennek, így ha esetleg nem is beszél úgy nyelvet, hogy rögtön menjen külföldre, akkor kihagy 1-2 évet, kimegy, nyelvet tanul, aztán beiratkozik kint. Az egyetemek maguk is szervezik a tanfolyamokat, meg felzárkótató kurzust, ha mégsem beszél valaki tökéletesen, szóval nem zavarnak haza, szívesen fogadják a külföldi hallgatókat...
Vannak eu-s országok, ahol eu-s hallgatóknak nevetséges a tandíj, vagy nincs is, esetleg ugyanúgy adnak diákhitelt... Szóval ja. Akkor még hamarabb elmennének és ez meg senkinek sem érdeke.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!