Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Próbaidő alatt felmondás?...

Próbaidő alatt felmondás? Többi lent

Figyelt kérdés
Azt tudom (mert a főnökasszony is többször hangoztatja), hogy a 3 hónap próbaidő alatt bármikor fel lehet mondani. Ezt írásban is közölni kell a munkaadó felé? Úgy adódott, hogy a 12 nap szabadságból 8-at megkaptam, mert végülis elengedtek a befizetett nyaralásra. A maradék 4 nap, ha felmondok,akkor "elveszik"? Gondolom igen, mivel nem töltöm ki a 3 hónapot, így akkor nem is lesz 12 nap szabi.

2014. jún. 2. 21:10
 1/9 anonim ***** válasza:
68%

Próbaidő alatt indoklás nélkül felmondhat a munkavállaló és a munkaadó is.

Bár nem kell, de illik írásban rögzíteni a felmondásodat, de nem kell megindokolnod az okát.

Próbaidő alatt nincs felmondási idő, így azonnal távozhatsz. Értsd: Ha holnap beadsz egy írásos rövidke felmondó levelet, holnapi dátummal, akkor a holnapi nappal már nem is kell dolgoznod, csak elköszönnöd.

A szabadságot rész arányosan adják ki. Írtad, hogy 12 napod volt, és ebből már 8-at kivettél a próbaidő alatt.

Mivel előre kiadták neked azokat a szabadságokat amik még nem jártak, így neked kell visszafizetni az eddig túllépett szabadságodat ha kifizették.

2014. jún. 2. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
75%
Annyiban kijavítanám az első válaszolót, hogy a próbaidőt írásban KELL felmondani.
2014. jún. 2. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
80%
Igen, írásban kell felmondanod mindenképp! Vannak rá a neten jó kis minták. Google-ba beírod hogy "munkavállalói felmondás próbaidő alatt"
2014. jún. 2. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
68%
Az első válaszolót kijavítanám azzal, hogy a túlüdült szabadságot a munkáltató az új munka törvénykönyv hatályba lépése óta nem fizettetheti vissza! Nincs rá jogalapja!
2014. jún. 3. 06:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Így van, a munkáltató így járt: nem kellett volna kiadnia ennyi szabadságot, így most ennyit veszített. Te pedig ennyit nyertél.

Nyilván elveszik a 4 nap, mivel nem dolgozol ott, ők nem tudnak szabadságot kiadni neked. De a következő munkáltatódnál ugyanúgy részarányosan járni fog az Mt. szerinti szabadságod.

2014. jún. 3. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

" A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságnak – a szabályozásban 2013. január 01-én bekövetkezett változás óta eltelt rövid idő miatt – még nem alakult ki az erre esetre vonatkozó gyakorlata. A bírák jelentősebb része azonban, anélkül, hogy döntést hozott volna ilyen esetben 2013. január 01-jét követően, elvi síkon nem tartja kizártnak, hogy a munkáltató a jogalap nélkül felvett munkabérre vonatkozó szabályok szerint – 60 napon belül – visszakövetelje a túlvett/túladott szabadságot kifizetett távolléti díjat."

(Hegedüsné dr. Szabó Ildikó

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság bírósági titkára cikke)


A lényeg: A legtöbb munkaadó nem él az új törvény lehetőségével.

2014. jún. 3. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Ebben az utolsó hozzászólásban sajnos lehet igazság, mert ugyan mindenhol azt írják, hogy nem követelheti, de erre vonatkozó konkrét utalás nincs az Mt.-ben. Így akár tekinthető jogalap nélkül felvett fizetésnek a szabadság után járó összeg.
2014. jún. 3. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Jogalap nélkülinek semmiképp!


A szabadságot vagy a munkáltató saját hatáskörben kiadja, vagy a munkavállaló kérésére engedélyezi. Tehát jogalap nélküli kifizetés nem is jöhet szóba!


Amit idéztél, az még akkor volt, amikor az új munka törvénykönyve igen-igen friss volt még. Mivel a jogalkotó kivette a régiből azt a részt, hogy a túlüdült szabadságot vissza kellett fizetni, ezért feltételezhető, azért tette, mert nem kívánják tovább ezt a gyakorlatot fenntartani. A ki nem vett, időarányos szabadságot pedig kötelező jelleggel kifizetteti...


Akkor miről beszélünk?

Egyébként én még olyan munkáltatót nem láttam az ismeretségi körömben, ahol ezt visszakövetelték volna. Arra hivatkozva akarták egy-két helyen, hogy "eddig így volt", de aztán közölték a munkaügyisek, hogy "most már nincs így".


Gondolj bele! A szabadság lényege, hogy a dolgozó fel tudjon töltődni, regenerálódni. Ha egy építőipari cégnél például a téli időszakban "kidobálják" a munkáltató által adható szabadnapokat 1 hónap alatt, akkor a dolgozó mégis év közben mikor regenerálódjon. Ha januárban végig szabin van, az évi elfogy neki, és februárban amputálják a lábát baleset folytán, amiért a munkáltató már nem tudja tovább alkalmazni, tehát köteles leszámoltatni, és szépen visszavonja tőle az egy havi bérét túlüdülés miatt. Mikor ő adta ki kötelező jelleggel!! Ugye ezt Te sem gondolod komolyan? Hol van itt a jó erkölcs?


Idővel biztosan látni fogjuk a bírói gyakorlatot is...

2014. jún. 3. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Én értem, amit mondasz, én kizárólag jogi szempontból próbáltam értelmezni. Az nincs benne az Mt.-ben, hogy köteles kifizetni, de azon szerintem lehet vitázni, hogy jogalap nélkül felvett munkabér-e, hiszen jogalapja akkor van x nap szabadságra, ha y ideig ott dolgozik. Én sem értek egyet azzal gyakorlati szempontból, hogy ezt vissza kéne fizetni, de valami jól fizetett ügyvéd szerintem bele tudja magyarázni.
2014. jún. 3. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!