Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » A munkáltatóm módosíthatja...

A munkáltatóm módosíthatja egyoldalúan a fizetésemet, és a munkaidőmet kevesebbre?

Figyelt kérdés
Első Babámmal Gyeden vagyok. Most úton a 2. baba, és arra a7 hónapra visszamennék a céghez dolgozni, mert a GYED-em most fog lejárni. A munkáltató nem örül, mondván a kis cég nem bírnál el... Mivel babát várok, modosíthat egyoldaluan a munkaórámon, és a fizetésemen? Vagy kénytelen azokkal a feltételekkel visszavenni, amivel szülni mentem. Rajtam kívül még 2 alkalmazott dolgozik a cégnél. Illetve hogy jelezzem, hogy mikor szeretnék visszamenni?
2013. dec. 16. 15:25
 1/7 anonim ***** válasza:
4 oraban es az elozo berednek megfeleloen 4orashoz viszonyitva kotelezo alkalmazni ha tobbet kapsz csak a jo indulatan mullik...
2013. dec. 16. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Menj táppénzre egyik nyugdíjas nagyszülő meg papíron gyes-re sokkal jobban megéri.
2013. dec. 16. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Munkaszerződést nem módosíthat egyoldalúan a munkáltató.

Csak közös megállapodással Veled. Ha Te nem mész bele, akkor az van, ami eredetileg is volt.


Viszont ha GYED-en vagy, és visszamennél dolgozni, akkor GYED nem jár, le kell mondani.

Ha GYES-en vagy, akkor csak részmunkaidőben végezhetsz alatta munkát, egészen 2014. január 01-ig. Most módosították a törvényt, teljes munkaidőben is lehet majd dolgozni GYED, GYES mellett. Ilyen esetben a munkáltató a kérésedre köteles részmunkaidőben foglalkoztatni. Ehhez kell egy szerződésmódosítás, de nem kell, hogy határozatlan időre szóljon. Csak mondjuk a GYES-igény idejére. Ha kellesz nekik, akkor kénytelen belemenni a részmunkaidőbe, ha nem kellesz nekik részmunkaidőre, akkor nem tud elbocsátani, mivel a gyermekgondozás miatt kivett fizetés nélküli szabadságodat nem mondod vissza (hülye is lennél, hogy kirúghasson), de dolgozni sem tudsz.

Ha nem igényled a GYES-t, akkor természetesen teljes (8 órás) munkaidőben köteles foglalkoztatni, vagy másik lehetősége, hogy elbocsát (már ezt is lehet).


A fizetés nélküli szabadság megszakítását megelőző 30 nappal jelezned kell visszatérési szándékodat, előbb nem köteles munkát biztosítani részedre a munkáltató (a változásokra neki is fel kell készülnie). Persze megteheti 30 nappal korábban is, de nem köteles.

2013. dec. 17. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Az utolsótól kérdezném, hogy ezek szerint lemondom a GYED-et és kérem, hogy teljes 8 órás munkaidőben vegyen fel, akkor kénytelen elfogadni, ugye? Azzal fenyeget, hogy 4 órára tudja módosítani a szerződésemet, ha vissza akarok menni. E miatt félek. Kirugni nem tud ugye, mert terhes vagyok? Azért akarok visszamenni, mert a GYES nagyon kevés, kell a pénz, és szeretném ha megint meglenne a 180 napom, hogy a TGYAS magas legyen megint.
2013. dec. 17. 09:37
 5/7 anonim ***** válasza:
Rosszul tudjatok nah mindegy! Amugy ugy szol a torveny, hogy az alapberet nem csokkentheti de 4orara lecsokkentheti a munkaidokeretett! Szoval a vetitett orabered marad csak feleannyit fogsz dolgozni es ezzel aranyossan feleannyit is fogsz keresni!
2013. dec. 17. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Értem a problémádat.

Ha visszamondod a GYED-et, és elkezdesz dolgozni, akkor aszerint köteles foglalkoztatni, ami a hatályos munkaszerződésedben áll. Tehát egyoldalúan nem módosíthatja. Ha napi 8 órás voltál, akkor az is maradsz utána is. Kirúgni tényleg nem tud, hiszen tudomása van arról, hogy terhes vagy. Hiába pattog, nem tud mit csinálni Veled.

Ha végig tudsz dolgozni, és kell a 180 bérezett nap a magasabb összegű thgy-hez, akkor tedd meg, saját érdeked.

Ugye alap esetben a thgy. összegét a jogosultságot megelőző év jövedelméből számolják ki, ha van abban 180 bérezett nap. Ha nincs (és Neked a GYED miatt nem lesz), így a jogosultságot közvetlenül megelőző 180 napnyi jövedelmet veszik alapul. Ugye tudod, hogy nagyon spiccen fog kijönni a 180 nap?


Egyébként az utolsó válaszolóra nem hallgatnék, ugyanis vagy 5 + 2-es munkarendben, vagy általában munkaidőkeretben dolgoznak a munkavállalók.

5 + 2-es az egy sima ügy. Hétfőtől péntekig 8 vagy részmunkaidő esetén annál kevesebb napi munkaidő, és 2 nap pihenő.

Munkaidőkeretnél ugyanannyi a munkaidő, csak nem egyenletesen van elosztva a hét 5 munkanapjára, hanem egy bizonyos időintervallumban össze-vissza. Persze itt is vannak korlátok, hogy egy nap maximum mennyi lehet a munkaidő. Tehát valahol ugyanannyi a ledolgozott idő, és a hozzá társuló jövedelem is, mint az 5 + 2-esnél.


Tehát még mindig azt mondom, munkaszerződést egyoldalúan egyik fél sem módosíthat, kizárólag akkor, ha erre jogszabály kötelezi (például minimálbér emelkedése), vagy a dolgozó előnyére válik a módosítás. Bevezetik a természetbeni juttatások, amely a munkaszerződésben is testet ölt. :)


Ha nem írsz alá semmit ezzel kapcsolatban, akkor az van, ami a GYED-ed előtt is volt! Ez a lényeg!

2013. dec. 18. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszod ez így most már világos. A 180 nap tényleg csücskös. Rászámoltam + 2,5 hetet a kiírta, így már január 31-én kezdek dolgozni.
2013. dec. 19. 09:30

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!